>
BIOSHQIP
Biografia
Xhensila u be e njohur fale talent show “Ethet e se premtes mbrema”. Ajo atehere ishte vetem 14 vjeç. Është një nga këngëtaret me vokalin më të ëmbël që ka skena shqiptare. Për një kohë shumë të shkurtër ajo rrëmbeu zemrat e publikut me këngën dhe stilin magjepsës, duke mos përmendur edhe çmime të cilat i ka fituar nëpër kompeticione muzikore.

E martuar Me Besart Kallakun Gjinin e portokallis. Xhensila ka marre pjese edhe ne “Top Fest”, nderkohe qe na kanalin muzikor “Supersonic” transmetohet klipi i kenges se saj “A me do”. Besarti ka krijuar nje lidhje shume te bukur me Xhensilen dhe prej nje viti per kete histori dashurie ai ka qene mjaft i kujdesshem qe te mos ekspozohet.

Miqte tregojne se lidhja mes tyre eshte e forte dhe çifti po perjeton momente shume te bukura dashurie.
Megjithese jane treguar diskret, gjithsesi paparaci yne ka mundur te siguroje disa foto te Xhensiles me Besartin dhe siç e shikoni edhe vete djali i “Portokalli” i ka rene pikes me zgjedhjen e tij. E ku ka me mire per nje aktor te ri e te talentuar, se sa te kete ne krah nje vajze qe gjithashtu eshte ne fushen e artit dhe mbi te gjitha eshte shume e talentuar, por dhe shume e bukur.
Me shume detaje rreth perspektives apo planeve te tyre te metejshme nuk kemi mundur te sigurojme, pasi miqte e perbashket na tregojne se nuk ka shanse qe ndonjeri prej tyre te flasi per kete lidhje, duke ruajtur gjithçka me shume fanatizem. Tani qe lidhja e tyre nuk eshte me sekret, shpresojme qe ne numrat e ardhshem vete ata te mund te na tegojne diçka me shume.

Në vitin 2008, Xhensila Myrtezaj merr pjesë në Ethet E Së Premtes 4.

Në Maj 2008, Xhensila Myrtezai merr pjesë në Top Fest 5 me këngën "Me Fal (Kam Frike)".

Në Nëntor 2008, Xhensila Myrtezai merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "I Vetem".

Në Maj 2009, Xhensila Myrtezaj merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Ekzistoj".

Në vitin 2010, Xhensila Myrtezaj merr pjesë në Gjeniu I Vogel 3.

Në Maj 2010, Xhensila merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "A Me Do?".

Në Qershor 2011, Xhensila Myrtezai merr pjesë në Top Fest 8 me këngën "Engjelli Im".

Më datë 8 Gusht 2011, Xhensila Myrtezai publikon videoklipin "Dikush Te Do".

Në Dhjetor 2011, Xhensila Myrtezai merr pjesë në Festivali i 50-të në RTSH me këngën "Lulet Mbledh Për Hënën".

Në Maj 2012, Xhensila merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Edhe 1 Here".

Më datë 11 Gusht 2012, Xhensila publikon videoklipin "Da Da Da".

Në Nëntor 2012, Xhensila merr pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "Me Ty Jam".

Më datë 30 Nëntor 2012, Kengetare Te Ndryshem publikojnë videoklipin "Prane Njeri Tjetrit". Muzika e këngës u punua nga Eltina Minarolli, Ardit Çuni, teksti u shkrua nga Gramoz Kotroci, ndërsa për orkestrimin u kujdes Arjon Gjini. Me këtë këngë, Kengetare Te Ndryshem marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Më datë 27 Gusht 2013, Xhensila publikon videoklipin "Liar", në bashkëpunim me Elgit Doda. Muzika e këngës u punua nga Elgit Doda, teksti u shkrua nga Rozana Radi. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Në Maj 2014, Xhensila merr pjesë në Top Fest 11 me këngën "Jeton Tek Une".

Më datë 29 Korrik 2014, Xhensila publikon videoklipin "Vespa", në bashkëpunim me Endri Prifti. Teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Xhensila merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 30 Maj 2015, Xhensila publikon videoklipin "Ring The Alarm". Muzika e këngës u punua nga Alandy, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Xhensila merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 22 Shtator 2015, Xhensila publikon videoklipin "Ama Doren", në bashkëpunim me Mozzik. Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga Mozzik, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 1 Korrik 2016, Xhensila publikon videoklipin "High Love". Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga Mozzik, ndërsa për orkestrimin u kujdes Zzap And Chriss. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Xhensila merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 9 Nëntor 2016, Kida publikon videoklipin "Uh Baby", në bashkëpunim me Xhensila.

Më datë 7 Qershor 2017, Granit Derguti & Mixey publikojnë videoklipin "Lova", në bashkëpunim me Xhensila. Muzika e këngës u punua nga Granit Derguti, Mixey, teksti u shkrua nga Granit Derguti, Xhensila.

Më datë 28 Korrik 2017, Irkenc Hyka publikon videoklipin "Si Te Jem Mire", në bashkëpunim me Xhensila. Muzika e këngës u punua nga vetë Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Petro Xhori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Dj Jojo. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 30 Dhjetor 2017, Xhensila publikon videoklipin "Çelsi I Zemres". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 1 Qershor 2018, Ardian Bujupi & Xhensila publikojnë videoklipin "Çika Çika". Teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, Ardian Bujupi. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 22 Shkurt 2019, Ardian Bujupi & Farruko publikojnë videoklipin "Cika Cika (Remix)", në bashkëpunim me Xhensilën.

Më datë 3 Mars 2019, Xhensila Myrtezaj & Pirro Cako publikojnë videoklipin "Sekreti Im". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Pirro Çako. Videoklipi është xhiruar në Venecia të Italisë nën drejtimin e Eduart Grishajt. Është një baladë dashurie që vjen nën interpretim të mrekullueshëm të dy këngëtarëve dhe nuk ka dyshim se do të pëlqehet shumë nga fansat e tyre. “’Sekreti im’, nuk është më sekret. Për të gjithë ju, uroj ta pëlqeni këtë bashkëpunim, në të cilin është investuar shumë dashuri edhe shumë art. Rrugët të takojnë me shumë artistë dhe bashkëpunëtorë, por artisti i vërtetë vlerësohet në thjeshtësinë e tij, i tillë është Pirro Çako. Privilegj dhe nder për mua që u finalizua ky projekt, pafundësisht falënderuese për ty Pirro. Vetëm t’i mund të punosh tre vite për një projekt të vetëm dhe uroj t’ia këtë vlejtur. Faleminderit Darko Dimitrov, me profesionalizmin e treguar i dhe dimensionin e duhur këngës. Faleminderit Sellma Kasumoviq dhe Kaci Lleshi që iu përshtatët çdo detaji, çdo ngjyre, çdo bukurie dhe çdo drite të një qyteti si Venecia, të pandashëm nga unë”, ka shkruar mes tjerash Xhensila në një postim në rrjetet sociale.

Më datë 26 Tetor 2019, Xhensila Myrtezaj publikon videoklipin "Paris". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Pirro Çako.

Më datë 10 Korrik 2020, Ardian Bujupi & Xhensila publikojnë videoklipin "Panorama".

Më datë 22 Qershor 2021, Lumi B publikon videoklipin "Prit Pak", në bashkëpunim me Xhensilën. Muzika e këngës u punua nga Yll Limani. Produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

Më datë 20 Tetor 2021, Geasy & Majk publikojnë videoklipin "Mekati Jem", në bashkëpunim me Xhensilën. Teksti i këngës u shkrua nga Getoar Selimi & Majk. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Zzap And Chriss.

Më datë 26 Prill 2022, Xhensila publikon videoklipin "Ale Ale". Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht Big Deal Records & Lum Dakaj, ndërsa tekstin e shkroi Lum Dakaj. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Deal Records.

Më datë 14 Maj 2022, Elgit Doda publikon videoklipin "A E Din", në bashkëpunim me Xhensilën. Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Elgit Doda & Romeo Veshaj. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga vetë Elgit Doda.

Më datë 15 Korrik 2022, Xhensila & Noizy publikojnë videoklipin "Edhe Nje Nate". Teksti është shkruar në bashkëpunim nga Noizy & EngliVersal, teksa për arranzhimin e këngës u kujdes EngliVersal. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga EngliVersal.

Më datë 18 Nëntor 2022, Xhensila & Kidda publikojnë videoklipin "Me Do". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Xhensila Myrtezaj, Kidda & Elgit Doda kanë realizuar bashkë muzikën, ndërsa për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Xhensila Myrtezaj, Kidda & Endrit Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 10 Qershor 2023, Xhensila Myrtezaj & Majk publikojnë videoklipin "Ti Fala". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Alex Gjonpalaj & Stivi Ushe kanë realizuar bashkë muzikën, ndërsa për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Stivi Ushe & Majk. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production & Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Alex Gjonpalaj.

Më datë 10 Gusht 2023, Xhensila & Varrosi publikojnë videoklipin "Pina Pina". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Varrosi & Xhensila Myrtezaj. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga EngliVersal.

Më datë 23 Dhjetor 2023, Bardhi & Xhensila publikojnë videoklipin "Mashtruse". Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 26 Janar 2024, Xhensila publikon videoklipin "Zemër E Helmuar". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Pirro Çako. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Kledi Bahiti.

Më datë 23 Mars 2024, Xhensila publikon videoklipin "Lotët". Teksti është shkruar në bashkëpunim nga Xhensila Myrtezaj & Ronela Hajati, teksa për arranzhimin e këngës u kujdes EngliVersal. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga EngliVersal.
DËRGOI: