>
BIOSHQIP
Biografia
Emri i Elvana Gjatës nuk është i rastësishëm në botën e muzikës dhe as thjesht për të plotësuar ndonjë nga kapriçiot e moshës. Ka qenë Migena, motra e madhe e Elvanës, ajo që e ka zbuluar si këngëtare. Ajo e ka shtyrë gjithmonë për pjesëmarrjet në konkurse dhe spektakle të ndryshme televizive. Migena ka studiuar kanto dhe për Elvanën, ajo ka qenë gjithmonë 'udhëheqësja e saj artistike'. Dy vajzat e familjes Gjata, vajzat e nënkolonelit Fatmir Gjatës, në rrugën që ato kanë nisur, kanë gjetur gjithmonë mbështetjen e veçantë të babait të tyre, që padyshhim një pjesë e suksesit të tyre i dedikohet atij. Rruga e saj artistike ka filluar që fëmijë, me debutimet e saj të para në pallatin e pionierëve. Që në pjesëmarrjen e saj të parë, në Festivalin e Zërave të Rinj, vlerësohet me çmimin e tretë, me këngën 'Të këndojmë së bashku'. Ky çmim e inkurajon edhe më tej në rrugën e saj të saponisur. Merr pjesë në spektaklin 'Kërkohet një yll', dhe në interpretimin e këngëve të Laura Pauzinit del në finale, nën shkëlqimin e një ylli të fshehur tek këngëtarja e re. E shtyrë nga i ati merr pjesë në edicionin e parë të show-t televiziv, 'Ethet e së premtes mbrëma'. Elvana, me një paraqitje të admirueshme skenike, por edhe me zërin e saj të ëmbël dhe melodioz do të fitojë simpatinë jo vetëm të stafit realizues, por edhe të publikut, i cili e ka votuar dhe e ka duartrotikur ngrohtësisht. Fati e ndjek nga mbrapa dhe ajo do të jetë një nga dhjetë finalistët e një prej spektakleve më të ndjekur në Shqipëri, ku evidentohet talenti i këngëtarëve të rinj. 'Ethet e së premtes mbrëma', më hapi dyert e suksesit, në rrugën e profesionalizmit muzikor', thotë Elvana, kur kujton momentet emocionuese nga ky spektakël, i cili ndezi dritën jeshile në rrugën e saj muzikore. Pas këtij spektakli, emri i Elvana Gjatës, nuk do të jetë më i panjohur, por do të fillojë bashkëpunimet me emra të njohur të muzikës shqiptare. Menjëherë pas 'Etheve', merr pjesë në një duet me solistin e grupit 'The Dreams' në 'Maratonën e këngës popullore' dhe arrijnë të dalin edhe në finale, ku Elvana dallohet edhe në interpretimin e këngëve popullore.

Në vitin 2002, Elvana Gjata merr pjesë në Ethet E Së Premtes 1.

Në Dhjetor 2003, Elvana Gjata merr pjesë në Festivali i 42-të në RTSH me këngën "Prane Teje", me tekst të shkruar nga ajo vete, ku shumë shpejt do të realizojë ëndrrën e saj më të madhe.

Në Janar 2005, Elvana Gjata merr pjesë në Kënga Magjike 2004 e zhvilluar në Kosovë me këngën "Vetem Zoti E Di" në një bashkëpunim me Flori Mumajesin dhe Andy DJ. Ajo pushton majat e hit-paredeve në Kosovë dhe në Shqipëri dhe kjo bëhet një nga këngët më të dëgjuara në valët e radio 'Energy'. Një nga qëllimet e saj në këtë koncert ishte që kënga të kishte sukses në tregun muzikor dhe tani ndjehet e plotësuar dhe me fansa të shumtë.

Evente
Në Prill 2005, XXL Band merr pjesë në Top Fest 2 me këngën "Zjarri Qe Ti Ndez", në bashkëpunim me Elvana Gjata.

Në Nëntor 2005, Elvana Gjata merr pjesë në Kënga Magjike 2005 me këngën "Te Kam Xhan".

Në Prill 2007, Tingulli 3nt merr pjesë në VFM 2007 me këngën "T2", në bashkëpunim me Elvana Gjata.

Në Nëntor 2007, Elvana Gjata merr pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Ku Jeton Dashuria".

Në Maj 2008, Elvana Gjata merr pjesë në VFM 2008 me këngën "Mamës".

Në vitin 2008, Elvana Gjata publikon albumin "Mames". Këngët e albumit janë të rrymave të ndryshme, por mbizotëron rryma R&B, një nga rrymat më të preferuara nga të rinjtë. Këngët u punuan me mjeshtëri nga Flori Mumajesi, producenti artistik i albumit dhe janë të regjistruara në studiot e radios Energy, dhe Andy Dj, i cili e ka mbështetur edhe financiarisht. Në atë periudhë, Elvana vazhdonte studimet e larta në Akademinë e Arteve, dega regjisurë. Nuk do ta tradhëtojë këngën, por në këtë degë ajo mendon të kompletohet artistikisht, që në të ardhmen përveç se një regjizore e mirë, shpreson të bëhet një show-girl e famshme.

Më datë 9 Mars 2009, Elvana Gjata publikon videoklipin "Nuk Janë Më". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në VFM 2009 në vitin 2009.

Në Maj 2009, Elvana Gjata merr pjesë në VFM 2009 me këngën "Vetes".

Në Dhjetor 2008, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Vetes".

Më datë 14 Korrik 2009, Elvana Gjata publikon videoklipin "Hi-Tech". Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në VFM 2010 në vitin 2010.

Në Nëntor 2009, Elvana Gjata merr pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Dhe Zemra Ndal".

Në Dhjetor 2009, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Turn You On".

Më datë 16 Korrik 2010, Elvana Gjata publikon videoklipin "A Ke Ti Zemër". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2010 në vitin 2010.

Më datë 5 Gusht 2010, Elvana Gjata publikon videoklipin "Ma Mani Nejen", në bashkëpunim me Fugaa. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Fugaa, ndërsa për orkestrimin u kujdes Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në VFM 2011 në vitin 2011.

Më datë 28 Maj 2011, Elvana Gjata publikon videoklipin "Kudo Qe Jam", në bashkëpunim me Flori. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Në Qershor 2011, Elvana Gjata merr pjesë në Top Fest 8 me këngën "Me Ty".

Në Qershor 2012, Elvana Gjata merr pjesë në VFM 2012 me këngën "Afer Dhe Larg", në bashkëpunim me Flori.

Në Tetor 2011, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën "Afer Dhe Larg", në bashkëpunim me Flori.

Në vitin 2011, Elvana Gjata publikon albumin "Afer Dhe Larg".

Më datë 15 Dhjetor 2012, Klan Kosova & Friends publikojnë videoklipin "Ne Kemi Një Vend".

Në vitin 2013, Elvana Gjata publikon albumin "Acoustic Live Sessions Ep".

Në Qershor 2013, Elvana Gjata merr pjesë në SVFM 2013 me këngën "Beso", në bashkëpunim me 2po2.

Në Tetor 2013, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2013 me këngën "Beso", në bashkëpunim me 2po2.

Më datë 4 Qershor 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "Je Ti (Digitalb)".

Më datë 19 Qershor 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "Disco Disco", në bashkëpunim me KAOS. Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në SVFM 2014 në vitin 2014.

Më datë 20 Qershor 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "Fake". Muzika e këngës u punua nga Threedots, teksti u shkrua nga Threedots, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 11 Korrik 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "Puthe". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 4 Nëntor 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "Puthe (Vicky Remix)".

Më datë 14 Nëntor 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "1990", në bashkëpunim me Mc Kresha. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 20 Nëntor 2014, Elvana Gjata publikon videoklipin "Beso (Remix)", në bashkëpunim me 2po2 & Andy Gramm.

Më datë 19 Mars 2015, Elvana Gjata publikon videoklipin "Kuq E Zi Je Ti", në bashkëpunim me Flori. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Triangle.

Më datë 14 Korrik 2015, Elvana Gjata publikon videoklipin "Love Me", në bashkëpunim me Bruno. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Me këtë këngë, Elvana Gjata u paraqit në këto festivale: Top Music Awards 2016 (2016), Zhurma Show 2015 (2015).

Më datë 1 Korrik 2016, Elvana Gjata publikon videoklipin "Njesoj". Me këtë këngë, Elvana Gjata merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 24 Tetor 2016, Elvana Gjata publikon videoklipin "Lejla", në bashkëpunim me Capital T & 2po2. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, Capital T, 2po2. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 14 Qershor 2017, Elvana Gjata publikon videoklipin "Forever Is Over".

Më datë 6 Janar 2018, Elvana Gjata publikon videoklipin "Forever Is Over (Acoustic)".

Për ditëlindje (3 Shkurt 2018), Elvana Gjata mendoi të bënte diçka ndryshe. Në mendje kishte një koncert të thjeshtë për të promovuar këngët e albumit të ri, me pak njerëz, xhiruar thjesht, gjithçka thjesht. Të pranishëm ishin emra të njohur të artit, televizionit, e biznesit, gra të rëndësishme të politikës, aktorë e këngëtarë të njohur. Albumi është një bashkëpunim mes Elvanës, Pirro Çakos dhe Darko Dimitrov. Ajo i kërkoi vetë Çakos një bashkëpunim, si një prej idhujve të saj dhe arriti ta kthejë në muzikë pas pesë vitesh pauzë. Bashkë shkruan tekst e muzikë, orkestruar me dashuri nga Dimitrov, këngë që do të mbeten gjatë në trashëgiminë e muzikës së lehtë shqiptare. Çakos i pati mbetur peng në zemër fakti që nuk i kushtoi asnjë këngë Atdheut dhe Elvana i ka kënduar gjithmonë vendit të saj. Nga këtu lindi kënga “Ti Shqipëri më jep nder”, me tekst të përshtatur poezinë e njohur të Naim Frashërit. Ndërsa “Më fal”, nuk u “shkruajt” nga Elvana, por “u këndua ashtu siç i erdhi në shpirt”. Përpara se të performonte, Elvana hoqi takat, sepse një këngë e tillë, s’mund të këndohet kurrsesi ndryshe. Ndërsa për “Xheloz”, takat u veshën sërish, po për të njëjtën arsye. Fjalët e mbajtura mes këngëve të bënin të ndiheshe sikur ishe ti dhe Elvana, aq të ngrohta dhe të sinqerta tingëllonin. Dhe sidomos komike.

Më datë 6 Prill 2018, Elvana Gjata publikon videoklipin "Off Guard", në bashkëpunim me Ty Dolla Sign.

Më datë 18 Qershor 2018, Elvana Gjata publikon videoklipin "Ku Vajti". Muzika e këngës u punua nga Big Bang (Arbër Gjikolli), teksti u shkrua nga vetë Elvana Gjata, ndërsa për orkestrimin u kujdes Big Bang (Arbër Gjikolli). Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 2 Korrik 2018, Elvana Gjata & Ledri Vula publikojnë videoklipin "Mike", në bashkëpunim me John Shahu. Teksti u shkrua nga Ledri Vula, Elvana Gjata, John Shahu. Videoklipi u prodhua nga Supercut.

Më datë 19 Tetor 2018, Poo Bear & Elvana publikojnë videoklipin "Shade".

Më datë 26 Shkurt 2019, Elvana Gjata publikon videoklipin "Tavolina E Merzise". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga kompania Supercut.

Më datë 26 Shkurt 2019, Elvana Gjata publikon videoklipin "Tavolina E Merzise". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga kompania Supercut.

Më datë 17 Mars 2019, Elvana Gjata publikon videoklipin "Pa Dashuri".

Më datë 29 Qershor 2019, Elvana Gjata & Capital T publikojnë videoklipin "Fustani".

Më datë 1 Gusht 2019, Ardian Bujupi & Elvana Gjata publikojnë videoklipin "Meine Liebe".

Më datë 8 Gusht 2019, Elvana Gjata publikon videoklipin "A M'don".

Në Dhjetor 2019, Elvana Gjata merr pjesë në Festivali I 58-Të Në Rtsh me këngën "Me Tana".

Më datë 3 Shkurt 2021, Elvana Gjata publikon videoklipin "Thirr". Orkestrimi i këngës u punua nga Darko Dimitrov.

Më datë 16 Prill 2021, Elvana Gjata publikon albumin "Çelu".

Më datë 16 Prill 2021, Elvana Gjata publikon videoklipin "Mos U Ngut". Muzika e këngës u punua nga Pirro Çako, teksti u shkrua nga Elvana Gjata & Pirro Çako, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov.

Më datë 16 Prill 2021, Elvana Gjata publikon videoklipin "Kur Jemi Dasht". Muzika e këngës u punua nga Pirro Çako, teksti u shkrua nga Elvana Gjata & Pirro Çako, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 16 Prill 2021, Elvana Gjata publikon videoklipin "Kunadhe". Muzika e këngës u punua nga Pirro Çako & Elvana Gjata, teksti u shkrua nga Elvana Gjata, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 16 Prill 2021, Elvana Gjata publikon videoklipin "A Po Vjen". Muzika e këngës u punua nga Pirro Çako, teksti u shkrua nga Elvana Gjata & Pirro Çako, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 16 Prill 2021, Elvana Gjata publikon videoklipin "Jeta Ime". Muzika e këngës u punua nga Pirro Çako, teksti u shkrua nga Elvana Gjata & Pirro Çako, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 16 Prill 2021, Elvana Gjata publikon videoklipin "Drandofilat". Muzika e këngës u punua nga Pirro Çako & Elvana Gjata, teksti u shkrua nga Elvana Gjata, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 11 Qershor 2021, Elvana Gjata publikon videoklipin "Loti".

Më datë 17 Korrik 2021, Elvana Gjata & Yll Limani publikojnë videoklipin "E Di X Marre". Teksti i këngës u shkrua nga Yll Limani & Elvana Gjata..

Më datë 23 Korrik 2021, Elvana Gjata, Sickotoy & Inna publikojnë videoklipin "Papa".

Më datë 5 Nëntor 2021, Capital T & Elvana Gjata publikojnë videoklipin "Flake". Produksioni audio u realizua nga Panda Music.

Më datë 27 Janar 2022, Mozzik & Elvana publikojnë videoklipin "Ska". Teksti i këngës u shkrua nga Mozzik.

Më datë 11 Shkurt 2022, Elvana Gjata publikon videoklipin "POW". Produksioni audio u realizua nga Panda Music.

Më datë 16 Mars 2022, Elvana Gjata, Dj Gimi-O & Bardhi publikojnë videoklipin "Ex". Videoklipi u prodhua nga kompania Supercut.

Më datë 1 Korrik 2022, Dhurata Dora & Elvana Gjata publikojnë videoklipin "Gajde". Kënga është kompozuar nga Big Deal Records. Produksioni audio u realizua nga Big Deal Records.

Më datë 8 Korrik 2022, Gran Error, Elvana Gjata & Antonia publikojnë videoklipin "Clap Clap".

Më datë 20 Prill 2023, Elvana Gjata & Dhurata Dora publikojnë videoklipin "Rrotullo". Muzika dhe teksti i kësaj kënge, vijnë të realizuara në bashkëpunim nga Tonic, Denk, Elvana Gjata & Dhurata Dora, ndërsa për arranzhimin janë kujdesur Tonic & Dj Bannzz. Produksioni audio u realizua nga Panda Music.

Më datë 28 Prill 2023, Noizy & Elvana Gjata publikojnë videoklipin "My All". Produksioni audio u realizua nga Panda Music.

Më datë 16 Qershor 2023, Elvana Gjata publikon videoklipin "Syni". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Marsel Gunga & Sardi Mneri kanë realizuar bashkë muzikën, ndërsa për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Elinel & Elvana Gjata.

Më datë 28 Korrik 2023, Elvana Gjata publikon videoklipin "Pak". Muzika e këngës vjen si bashkëpunim nga Elvana Gjata & Unik Beatz, teksa teksti u shkrua nga vetë Elvana Gjata. Videoklipi u prodhua nga Supercut, ndërsa produksioni audio u realizua nga Unik Beatz.

Më datë 5 Mars 2024, Elvana Gjata publikon videoklipin "Hana". Produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari.

Më datë 26 Prill 2024, Elvana Gjata publikon videoklipin "Ku Gjen Më Mirë". Muzika dhe teksti i kësaj kënge, vijnë të realizuara në bashkëpunim nga Tonic, Denk & Elvana Gjata, ndërsa për arranzhimin janë kujdesur DorantBeats & Dj Bannzz. Produksioni audio u realizua nga Panda Music.

Më datë 17 Maj 2024, Gran Error & Elvana Gjata publikojnë videoklipin "Besame En Rio". Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht Adelina Stinga Iraida, Sebastian Barac, Marcel Botezan & Alex Cotoi, ndërsa tekstin e shkroi Adelina Stinga Iraida. Videoklipi u prodhua nga Loops Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Sebastian Barac, Marcel Botezan & Alex Cotoi.

Më datë 7 Qershor 2024, Ledri Vula & Elvana Gjata publikojnë videoklipin "No Love". Muzika e këngës vjen si bashkëpunim nga BigDeal Records, Dhurata Dora & Ledri Vula, teksa teksti u shkrua nga vetë Ledri Vula. Videoklipi u prodhua nga Supercut, ndërsa produksioni audio u realizua nga BigDeal Records.