>
BIOSHQIP
Biografia
Grupi 2po2 eshte themeluar ne vitin 1996 nga Besnik Canolli dhe Arben Mehmeti. Ne vitin 1997 arrijnë ti incizojne kenget e para, fillimisht me kengen "S'me pelqen kjo loje" arriten ti bejne per vete zemrat e shume moshatarve te tyre. Adhurues të shumtë këndojnë refrenin e këngës së tyre "Mori dashni e mjera", këngë kjo të cilën grupi 2po2 e kënduan në fillim të karrierës së tyre. I ngacmojnë me shikime kurreshtare, ndërsa Besniku dhe Arbeni iu dhurojnë buzëqeshje modestie, të vetëdijshëm se pikërisht tek kjo modesti qëndron edhe çelësi i suksesit të tyre. I thërrasin grupi që solli freski në HipHopin shqiptar. Tashmë anëtarët e bendit 2po2 e dinë mirë se kanë shumë adhurues në sajë të këngëve të tyre, me zërin që tamam tingëllon hip-hop dhe me lëvizjet origjinale në skenë. Karriera e tyre zë fill diku në vitin 1995 me një këngë demo për të vazhduar më pas në vitin 1997 të merren më muzikë në mënyrë profesionale. Atëbotë ishin katër anëtarë që përbënin një grup vallëzues për të kaluar më vonë në një bend muzikor shumë të dashur për publikun. Me Besnikun dhe Arbenin ishin edhe dy shokë të tjerë që u larguan pë shkaqe personale. Më pas lindi edhe emri i grupit 2po2. "Mori dashni e mjera" është kënga që bëri një "shpërthim" të madh në publik dhe njihet si kënga më të cilën bendi 2po2 bëri "boom" në karrierën e tyre. Të gjitha këngët i këndojnë me një emocion të veçantë, por kënga që rrënqeth trupin e tyre është "Hip-hop shqip", këngë kjo shumë e hareshme. Adhuruesit më shumë e mirëpresin këngën "Kujdes për djalin tënd" dhe "Pas vdekjes". Kjo bën që antarët e bendit 2po2 ti ndiejnë këto këngë në shpirt gjatë këndimit. Fillimisht kanë bashkëpunuar me kompozitorë të njohur si Enis Presheva dhe Florent Boshnjaku të cilëve u falenderohen shumë për ndihmën e tyre rreth albumit të parë. Poashtu bashkëpunim kanë pasur edhe me grupet "Rrufeja", "Ritmi i rrugës", "Imortel" e bende tjera të muzikës rep, R&B dhe Hip Hop. Derisa këngët e tyre të mëparshme vazhdojnë të dëgjohen anembanë, ata tashmë janë gati për të realizuar albumin e tyre të tretë që do të dalë së shpejti. Muzikën dhe aranzhimin për këtë album e kanë bërë vet anëtarët e bendit në studion e tyre "2 HIGH Records". "Albumi i tretë është dashur të dal në treg, por për shkak të disa punëve që kemi pasur pas albumit të dytë, koncerte, angazhim në albumet e kolegëve, dhe disa problemeve tjera teknike, albumi do të del me vonesë. Iu premtojmë adhuruesve se ky album do të jetë një freski e madhe për ta", thonë njëzëri Arbeni dhe Besniku. Arbeni dhe Besniku e dinë se ku fshihet çelsi i suksesit të tyre, ai është tek modestia e tyre dhe tek mesazhi që përcjellin nëpërmjet këngëve. Gati të gjitha këngët e këtij bendi kanë mesazh pozitiv dhe aktual duke përfshirë tema nga përditshmëria pra çdo gjë që e preokupon rininë kosovare. Jeta e tyre jashtë muzikës është prapë muzika. Kanë shumë pak kohë të dalin dhe të argëtohen me shoqëri sepse përveç këndimit ata mirren edhe me punën e producentit në studion e tyre private. Të dy anëtarët e bendit e adhurojnë reperin e njohur Tupac duke e lartësuar si reperin më të madh të të gjitha kohrave. "Është i vetmi që ka prodhuar muzikë shumë kualitative dhe të mirë, të gjitha këngët që i ka bërë, i ka bërë hit, edhe si reper, edhe si kompozitor, Tupac është njeri i madh i rep muzikës", flasin me admirim Arbeni dhe Besniku për idhullin e tyre. Kete mesazh bart edhe titulli i albumit te pare "Nuk Dorezohemi Lehte" edituar ne shtator te vitit 1997.

PASAPORTA E BESNIK CANOLLIT:
Gjatësia: 1,84m
Pesha: 84kg
Ngjyra e syve: Të zi
Ngjyra e flokëve: Të zeza
Ushqimi i preferuar: Peshqit
Muzika e preferuar: Hip Hop
Këngëtari/ja më i/e preferuar: 2 PAC
Filmi i preferuar: Scarface
Aktori/ja më i/e preferuar: Jennifer Lopez
Profesioni momental: Këngëtar dhe producent

Evente
Në Prill 1997, 2po2 merr pjesë në Show Fest 1997 me këngën "Nuk Dorezohemi Leht".

Në vitin 2001, 2po2 publikon albumin "Nuk Dorezohemi Lehte".

Në vitin 2003, 2Po2 publikon albumin "Hip-hop Therapy".

Në Maj 2004, Rrufeja merr pjesë në Top Fest 1 me këngën "Kufomat", në bashkëpunim me 2po2.

Në vitin 2005, 2Po2 publikon albumin "Hip Hop Filiozofi".

Në Maj 2008, Capital T merr pjesë në VFM 2008 me këngën "Shopping", në bashkëpunim me 2po2.

Më datë 4 Shkurt 2009, Capital T publikojnë videoklipin "Shum Nalt", në bashkëpunim me 2po2 & Dafina Zeqiri. Me këtë këngë, Capital T marrin pjesë në VFM 2009 në vitin 2009.

Më datë 6 Shkurt 2009, 2po2 publikon videoklipin "Shopping", në bashkëpunim me Capital T.

Më datë 10 Qershor 2009, 2po2 & Flori publikon videoklipin "Crazygirl". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga 2po2. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, 2po2 & Flori marrin pjesë në Zhurma Show 2009 në vitin 2009.

Më datë 13 Tetor 2009, 2po2 publikon videoklipin "Ku Po T'dhem". Muzika e këngës u punua nga vetë 2po2, teksti u shkrua nga vetë 2po2, ndërsa për orkestrimin u kujdes Don Arbas. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Në vitin 2009, 2Po2 publikon albumin "Crazy Girl".

Më datë 31 Janar 2010, 2po2 & Immortel publikon videoklipin "Don Mu Ba Si Une". Me këtë këngë, 2po2 & Immortel marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 në vitin 2010.

Më datë 17 Maj 2010, 2po2 publikon videoklipin "Pa Tabu". Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 11 Gusht 2010, 2po2 publikon videoklipin "Vibe", në bashkëpunim me Tuna & Dafina Zeqiri. Muzika e këngës u punua nga Don Arbas, teksti u shkrua nga vetë 2po2. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, 2po2 u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 10 (2011), VFM 2011 (2011), Zhurma Show 2010 (2010).

Më datë 13 Maj 2011, 2po2 publikon videoklipin "Thuj Mirdita Djalit T'keq". Muzika e këngës u punua nga Don Arbas, 2po2, teksti u shkrua nga vetë 2po2. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, 2po2 u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012), Zhurma Show 2011 (2011).

Më datë 3 Gusht 2011, 2po2 publikon videoklipin "Leter 1999".

Në vitin 2011, 2Po2 publikon albumin "Authentic" me 17 kenge dhe ne mesin e shume bashkpunimeve eshte edhe ai me kengetarin RebeL a.Ka UnikkatiL me kengen "Fitore e Sinqert", e cila theu rekordet shiqptare per shikueshmeri brenda 24h. Besniku ne nje interviste kishte thene se kenga qe me se shumti i pelqen nga albumi i ri eshte "Leter 1999" pasi ne kete kenge paraqitet jeta e tije reale.

Më datë 29 Qershor 2012, Capital T & 2po2 publikojnë videoklipin "As Gucci As Louis". Me këtë këngë, Capital T & 2po2 marrin pjesë në Zhurma Show 2012 në vitin 2012.

Më datë 6 Tetor 2012, Rrufeja publikon videoklipin "Pendimi Nda Jetes", në bashkëpunim me 2Po2.

Më datë 15 Maj 2013, 2po2 publikon videoklipin "Prej Rrugës", në bashkëpunim me Bruno.

Në Qershor 2013, Elvana Gjata merr pjesë në SVFM 2013 me këngën "Beso", në bashkëpunim me 2po2.

Më datë 7 Shtator 2013, 2po2 publikon videoklipin "Kom Ra N’dashni". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga vetë 2po2, ndërsa për orkestrimin u kujdes Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, 2po2 merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 në vitin 2014.

Më datë 8 Shkurt 2014, Besa publikon videoklipin "Zemrën Dot Nuk Ta Lexoj", në bashkëpunim me 2po2. Muzika e këngës u punua nga Darko Dimitrov, teksti u shkrua nga Olti Curri, Besa Kokëdhima, 2po2. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Besa u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2014 (2014), SVFM 2014 (2014).

Më datë 22 Mars 2014, Capital T publikojnë videoklipin "Facedown", në bashkëpunim me 2po2 & Lyrical Son.

Më datë 14 Gusht 2014, Capital T publikon videoklipin "Posh", në bashkëpunim me 2po2. Muzika e këngës u punua nga Mixey, teksti u shkrua nga 2po2, Capital T, ndërsa për orkestrimin u kujdes Mixey. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Capital T u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 14 (2015), Zhurma Show 2014 (2014).

Më datë 31 Gusht 2014, 2po2 publikon videoklipin "Prishtinali", në bashkëpunim me Dj Blunt, Lumi B, Lyrical Son, Capital T, Real 1, Mixey & Dj Flow. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 20 Nëntor 2014, Elvana Gjata publikojnë videoklipin "Beso (Remix)", në bashkëpunim me 2po2 & Andy Gramm.

Më datë 4 Korrik 2015, 2po2 publikon videoklipin "Kohqelujna", në bashkëpunim me Dj Vicky. Muzika e këngës u punua nga Dj Vicky, teksti u shkrua nga vetë 2po2.

Më datë 18 Mars 2016, 2po2 publikon videoklipin "Gone Girl", në bashkëpunim me Flori Mumajesi. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga 2po2, Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative. Me këtë këngë, 2po2 merr pjesë në Top Music Awards 2016 në vitin 2016.

Më datë 7 Qershor 2016, 2po2 publikon videoklipin "A E Din". Muzika e këngës u punua nga Mixey, teksti u shkrua nga vetë 2po2. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 24 Qershor 2016, 2po2 publikon videoklipin "Çka Ka Ftyra Jem". Teksti u shkrua nga vetë 2po2. Për orkestrimin u kujdes Mixey. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, 2po2 merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 9 Korrik 2016, 2po2 publikon videoklipin "E Premte", në bashkëpunim me Ledri Vula. Muzika e këngës u punua nga Mixey, teksti u shkrua nga 2po2, Ledri Vula, ndërsa për orkestrimin u kujdes Mixey. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 24 Tetor 2016, Elvana Gjata publikojnë videoklipin "Lejla", në bashkëpunim me Capital T & 2po2. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, Capital T, 2po2. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 20 Nëntor 2016, 2po2 publikon videoklipin "Kryt Nalt", në bashkëpunim me Unikkatil.

Më datë 3 Dhjetor 2016, 2po2 publikon videoklipin "Palaço", në bashkëpunim me Ermal Fejzullahu. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 17 Dhjetor 2016, 2po2 publikon videoklipin "Kujt Pi Kallxon", në bashkëpunim me Capital T. Muzika e këngës u punua nga B.O (Authenticent), teksti u shkrua nga 2po2, Capital T, ndërsa për orkestrimin u kujdes Mixey.

Në vitin 2016, 2po2 publikon albumin "2020".

Më datë 1 Korrik 2017, 2po2 publikon videoklipin "Yll", në bashkëpunim me Nita Latifi. Muzika e këngës u punua nga Mixey, Nita Latifi, teksti u shkrua nga vetë 2po2, ndërsa për orkestrimin u kujdes Mixey. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 13 Shtator 2017, Capital T publikon videoklipin "Ulu", në bashkëpunim me 2po2.

Më datë 14 Nëntor 2017, Yll Limani publikon videoklipin "Dritat", në bashkëpunim me 2po2. Teksti u shkrua nga Yll Limani, 2po2.

Më datë 1 Qershor 2018, 2Po2 publikon videoklipin "Cartel".

Më datë 17 Dhjetor 2018, 2Po2 publikon videoklipin "Vida" dhe është kujdesur vetë për tekstin e këngës. Orkestrimi i këngës u punua nga Avaxus.

Më datë 18 Janar 2019, 2Po2 publikon videoklipin "Ka Po Shkojm".

Më datë 16 Mars 2019, 2po2 publikon videoklipin "Borebardha", në bashkëpunim me Capital T. Teksti i këngës u shkrua nga 2po2 & Capital T. Muzikën e ka bërë Rzon, ndërsa miksimi dhe masterizimi është realizuar nga Lorenc Alijaj (Avaxus). Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Në Maj 2019, Yll Limani merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Dritat", në bashkëpunim me 2po2.

Më datë 8 Mars 2024, 2Po2 publikon videoklipin "Nëse Unë Vdes". Teksti i këngës u shkrua nga vetë 2po2. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 13 Qershor 2024, 2Po2 publikon videoklipin "Njësoj". Muzika e këngës u punua nga B.O Beatz, ndërsa teksti u shkrua nga vetë 2po2.