>
BIOSHQIP
Biografia
Yllka Kuqi apo "Giorgia" kosovare është ndër këngëtaret e rralla që ka bërë bum që në paraqitjen e parë në skenë, me potencialin e madh dhe ngjyrën karakteristike të zërit, me një shtrirje të gjërë të vokalit. Për të muzika është një nocion shumë i gjerë që nuk mund ta përmbledh me një fjalë e as me një fjali të vetme. Në çdo kohë, në çdo çast dhe në çdo gjendje ajo ka dëshirë të shoqërohet nga muzika dhe të këndoj ngase këndimi i vie mu nga thellësia e shpirtit. Kënga sipas Yllkës i jep mundësinë ta shpalos shpirtin e saj artistik dhe t'i falet asaj. Yllka Kuqi është vajza e parë e Zeqë dhe Shahire Kuqit, pas saj kanë lindur edhe tre vëllezër të tjerë edhe një motër. Si fëmija më i madh ka pasur shumë privilegje në familje por njëkohë- sisht edhe shumë përgjegjësi të cilat ende e përcjellin. Familja që nga fillimi vërejnë ambicien e saj për tu angazhuar si në shkollë ashtu edhe në muzikë dhe duke parë talentin e saj e mbështesin, fillimisht nëpër festivale shkollore dhe më vonë edhe në mbrëmje dhe festivale festive. Falë angazhimit dhe vullnetit të madh për të punuar, që nga mosha 18 vjeçare Yllka fillon të mirret me gazetari dhe kjo përvojë e çon të punojë për dy vite me rradhë në radion lokale "Amadeus" si moderatore. Pas mbarimit të shkollës së mesme Yllka ndihet konfuze se çka të studiojë pasi që dega që ajo kishte dëshirë ta studiojë "Psikologjia" nuk ishte ende në Universitetin e Prishtinës. Ajo fillimisht zgjedh fakultetin e biologjisë për të vazhduar pas dy viteve ëndrrën e saj të kahmotshme Psikologjinë. "Dëshira dhe vullneti i madh bënë që unë ta mbaroj me sukses dhe tani për momentin jam edhe në përfundim të studimeve master në këtë degë", thotë Yllka Kuqi duke mos e anashkaluar atë se edhe pse në studime, ajo punon si pedagoge në organizatën joqeveritare "Children for tomorrow" që është një fondacion i teniseres së famshme Steffi Graf.

Paraqitja e parë e saj ishte "Zambaku i Prizrenit" me Butrint Bicurrin. Me kete kenge u nderua me çmimin e parë. Yllka ka marr pjesë në Polifest 2004 me këngën "Ti je ai" ku edhe ketu u nderua me çmimin e parë.

Poashtu ajo eshte paraqitur edhe ne nje nga festivalet me madhshore te Shqiperisë.Në vitin 2005 ajo morri pjese ne festivalin madheshor "Kënga Magjike 2004" me kengen "Dhe te dua ty" ku rrembeu cmimin "Best Vocal" si dhe arrit te marre Cmimin e dytë.

Poashtu ajo paraqitet me vone edhe ne festivale te tjera.Sic eshte paraqitja e saj ne vitin 2006 ne festivalin "Polifest" ku paraqitet me kengen "Ofendimi" ku pati mjaft sukses dhe morri shume duartrokitje mbi te gjitha ajo u vleresua edhe me disa cmime si:Çmimi i kritikës,Çmimi i “Produksionit Jon” dhe Çmimi për orkestrim më të mirë të këngës.

Poahtu ajo paraqitet serish ne vitin 2006 ne festivalin "Kënga Magjike" me kengen "Me merr" ku arriti ne finale dhe mori cmimin "Best Melodi".

Ajo vazhdon serish me paraqitjen e saj ne festivalin madheshtor "Kënga Magjike" ne vitin 2008 me kengen "Mësova nga ti" ku arriti deri ne finale duke rrembyer serish cmimin "Best Melodi" dhe duke u vleresuar me 214 pikë votuar nga vete artistet e ketij festivali.

Ndersa ne vitin 2010 ajo nxjerr videoklpin e saj te parë nga "Max Production" te titulluar "E jotja sjam" nje kenge folklorike e cila ishte edhe pjesmarrese edhe ne "Video Fest" ne vitin 2010 ku u nominua per cmimin "Videospoti me styling-un me te mirë".

Poashtu ne vitin 2011 ajo nxjerre videoklipin e saj te dytë te xhiruar nga "Enter Media" te titulluar "Realitet".

Po ne kete vit ajo ishte edhe prezantuesja e videofestivalit "Videofesti Muzikor 2011" sebashku me Mentor Hazirin.

Ndersa nje nga paraqitjet e saja me te bukura ishte ajo ne vitin 2012 ne festivalin prestigjoz "Top-Fest" me kengen "Ngjyrë" ku arriti deri ne gjysem-finale dhe pati mjaft sukses.

Tani ajo vazhdon me projektet e saja te reja duke i dhuruar publikut gjithmone kenaqesi.

PASAPORTA:
Gjatësia: 1.70m
Pesha: 58kg
Ngjyra e syve: E kaftë e mbyllur
Ngjyra e flokëve: Gështenjë
Ushqimi i preferuar: Brumërat
Muzika e preferuar: Kryesisht muzika e lehtë
Këngëtarja e preferuar: Giorgia
Vendi i preferuar për dalje: Corpusier, Da Vinci dhe Piano Bar
Pija e preferuar: Machiato
Ngjyra e preferuar: Vjollcë e mbyllur dhe ngjyra e gjelbërt
Sporti i preferuar: Tenisi, Patinazhi
Sportisti i preferuar: Roger Federer, Ronaldinho
Hobi: Leximi, Moderimi.
Stili i veshjes: Stili im dallon varësisht prej momentit
Shpërblimet e fituara:
"Zambaku i Prizrenit" 2003; Çmimi i parë i publikut, çmimi i dytë i jurisë, çmimi për interpretimin më të mirë;
"Polifest" 2004; Çmimi i parë për muzikën zbavitëse;
"Kënga magjike" 2005; Çmimi i dytë dhe çmimi për vokalin
më të mirë;
"Notafest" 2005; Çmimi i parë i jurisë dhe interpretimi më i mirë;
"Polifest" 2006; Çmimi i kritikës, çmimi i "Produksionit Jon" dhe çmimi për
orkestrim më të mirë të këngës
"Kënga magjike " 2006; Çmimi i melodisë më të mirë.

Në Janar 2005, Yllka Kuqi merr pjesë në Kënga Magjike 2004 me këngën "Dhe Të Dua Ty".

Në Qershor 2005, Yllka Kuqi merr pjesë në PoliFest 2005 me këngën "Ti Je Ai".

Në Nëntor 2005, Yllka Kuqi merr pjesë në Nota Fest 2005 me këngën "Shpresoj".

Në Dhjetor 2005, Yllka Kuqi merr pjesë në Festivali i 44-të në RTSH me këngën "Të Gjeta".

Në Qershor 2006, Yllka Kuqi merr pjesë në Polifest 2006 me këngën "Ofendimi".

Në Nëntor 2006, Yllka Kuqi merr pjesë në Kënga Magjike 2006 me këngën "Më Merr".

Në Nëntor 2008, Yllka Kuqi merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Nga Ti Kerkoj Vetem Dashuri".

Në Dhjetor 2012, Yllka Kuqi merr pjesë në Fest Nota e Artë 2012 me këngën "Ti Dhe Une".

Në Maj 2010, Yllka Kuqi merr pjesë në VFM 2010 me këngën "E Jotja S'jam".

Në Maj 2012, Yllka Kuqi merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Ngjyre".

Në Qershor 2012, Yllka Kuqi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Realitet".

Më datë 23 Nëntor 2012, Yllka Kuqi publikon videoklipin "Vendit Tim". Muzika e këngës u punua nga Petrit Çarkaxhiu, teksti u shkrua nga Petrit Çarkaxhiu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Petrit Çarkaxhiu. Videoklipi u prodhua nga Koperativa.

Më datë 15 Dhjetor 2012, Klan Kosova & Friends publikojnë videoklipin "Ne Kemi Një Vend".

Në vitin 2013, Yllka Kuqi publikon albumin "Dhe Të Dua".

Më datë 12 Prill 2014, Yllka Kuqi publikon videoklipin "Të Kujtoj". Për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Yllka Kuqi merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Në vitin 2014, Yllka Kuqi publikon albumin "Vendit Tim (Unplugged)".

Më datë 11 Janar 2015, Ramadan Krasniqi (Dani) & Yllka Kuqi publikojnë videoklipin "Nje Vit Qe Zemra U Thye".

Më datë 8 Mars 2015, Yllka Kuqi publikon videoklipin "I Mallkuar". Muzika e këngës u punua nga Arsim Bunjaku, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Yllka Kuqi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 25 Mars 2015, Vedat Ademi & Yllka Kuqi publikojnë videoklipin "Në Zemër Të Mbaj". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 28 Prill 2016, Yllka Kuqi publikon videoklipin "A Ke Zemër". Me këtë këngë, Yllka Kuqi merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 11 Korrik 2016, Gazmend Kelmendi & Yllka Kuqi publikojnë videoklipin "Ku Je Sonte".

Më datë 20 Shkurt 2017, Yllka Kuqi publikon videoklipin "I Kena Fol". Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Yllka Kuqi merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 8 Mars 2017, Yllka Kuqi publikon videoklipin "Jeton Ne Mua".

Më datë 12 Nëntor 2017, Yllka Kuqi publikon videoklipin "Fale".

Në vitin 2017, Yllka Kuqi & Yll Demaj publikojnë albumin "Live 2017".

Më datë 20 Qershor 2018, Yllka Kuqi publikon videoklipin "Je Dashnia". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Fatmir Muja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku.

Më datë 29 Qershor 2018, Gold AG publikon videoklipin "Xhan Xhan", në bashkëpunim me Yllka Kuqi. Teksti u shkrua nga vetë Gold AG. Videoklipi u prodhua nga MProduction.

Më datë 24 Tetor 2018, Yllka Kuqi publikon videoklipin "A Thu". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, Irkenc Hyka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Irkenc Hyka. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 31 Korrik 2019, Yllka Kuqi publikon videoklipin "Po Sillna". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Filloreta Raçi (Fifi).

Më datë 20 Tetor 2019, Yllka Kuqi publikon videoklipin "Qysh Ke Mujt". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Yll Limani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku.

Më datë 27 Shkurt 2020, Baby Brown & Cengiz Elmaz publikojnë videoklipin "Self Made Superstar", në bashkëpunim me Yllka Kuqin. Kënga është punuar nga Engine Studio, gjersa tekstin e kanë shkruar vet interpretuesit e këngës. Videoklipi u prodhua nga kompania XL Films. Klipi është mjaft veror me skena atraktive, në të cilin këngëtarja shqiptare nuk heziton të vërë në pah figurën e saj elegante të trupit.

Më datë 21 Maj 2021, Yllka Kuqi publikon videoklipin "Dehem". Muzika e këngës u punua nga Valon Biba, teksti u shkrua nga Albatros Rexhaj, Valon Biba & Yllka Kuqi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania Sekuencë.

Më datë 30 Prill 2022, Durim Malaj & Yllka Kuqi publikojnë videoklipin "Nona". Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 30 Shtator 2022, Yllka Kuqi publikon videoklipin "Ani". Muzika e këngës u punua nga Sardi Mneri, ndërsa teksti u shkrua nga Deyzoh.

Më datë 12 Nëntor 2022, Irkenc Hyka publikon videoklipin "Ma Do Zemra", në bashkëpunim me Yllka Kuqin. Muzika e këngës u punua nga vetë Irkenc Hyka, ndërsa teksti u shkrua nga Saia. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 7 Korrik 2023, Yllka Kuqi & Koki Surle publikojnë videoklipin "Ani Mori Nuse". Kënga u orkestrua nga Egzon Sadiku. Videoklipi u prodhua nga kompania Urban Graphics.

Më datë 10 Gusht 2023, Bruno Revolt & Yllka Kuqi publikojnë videoklipin "Karma". Muzika e këngës u punua nga BigDeal Records, ndërsa teksti u shkrua nga Lum Dakaj. Produksioni audio u realizua nga BigDeal Records.