>
BIOSHQIP
Biografia
E lindur ne nje qytet i cili te ofron te njihesh me shume kultura, e sidomos me muziken e vertete shqipe. Nje kengetare me taban, e njohur kahera si trumbuese e muzikes se vertete tiranase, eshte Valbona Mema. Paraqitet ne skenen shqiptare qe prej vitit 1985, dhe qe nga ai vit ajo nuk ka rreshtur se punuari per t'i rruajtur traditat autoktone shqiptare. Ka realizuar me se 8 albume, videoklipe, bashkepunime me shume kengetare, mijera koncerte ne mbare trevat shqipfolese etj. Valbona i ka kenduar dashurise, gezimeve familjare, gjithashtu edhe ka perpunuar shume kenge te bukura tiranase e te vendeve tjera. Ka nje djale e nje vajze. Jeton dhe vepron ne Tirane.

Në Dhjetor 1991, Valbona Mema merr pjesë në Festivali i 30-të në RTSH me këngën "Fjalori I Zemrës".

Në Dhjetor 1998, Valbona Mema merr pjesë në Festivali i 37-të në RTSH me këngën "Dhe Humbi Fjala Në Heshtje".

Në vitin 2002, Valbona Mema publikon albumin "Dua Te Them".

Në vitin 2003, Valbona Mema publikon albumin "Jeta Eshte Kenga... Kendoje".

Në vitin 2005, Valbona Mema publikon albumin "Ec Bretkoce (Ep)".

Në vitin 2006, Valbona Mema publikon albumin "Fustani Me Pika".

Në vitin 2007, Valbona Mema publikon albumin "Laj E Thaj".

Në vitin 2007, Valbona Mema publikon albumin "Cohu Rexhe".

Në vitin 2009, Valbona Mema publikon albumin "Je Xerru 3 Here Prej Fiku".

Më datë 19 Korrik 2013, Valbona Mema publikon videoklipin "Hajde Me Mu", në bashkëpunim me Pajtim Struga.

Më datë 2 Gusht 2013, Valbona Mema publikon videoklipin "Potpuri E Shqipërisë Së Mesme".

Në Nëntor 2013, Valbona Mema merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Dedikuar Fitnete Rexhes".

Në Mars 2014, Valbona Mema merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Jam Kacaku I Ferrës".

Në Mars 2014, Valbona Mema merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Duam Karamele".

Më datë 4 Nëntor 2016, Valbona Mema publikon videoklipin "Te Kam, S'te Kam". Muzika e këngës u punua nga Ervin Gonxhi, teksti u shkrua nga Vojsava Alia.

Më datë 29 Dhjetor 2016, Valbona Mema & Ymer Bajrami publikojnë videoklipin "Jom Tironce Mire Ta Dish".

Më datë 30 Dhjetor 2018, Valbona Mema publikon videoklipin "Puthem", në bashkëpunim me Gena & Iljard Shabën.

Më datë 8 Mars 2019, Valbona Mema publikon videoklipin "Tironse Kom Le".

Në Maj 2019, Valbona Mema merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Puthem", në bashkëpunim me Gena & Iljard Shaba.

Më datë 9 Dhjetor 2019, Valbona Mema publikon videoklipin "Nuse N'shkoder".

Më datë 10 Gusht 2022, Valbona Mema publikon videoklipin "Kolazh 2022". Kënga u orkestrua nga Gezim Mneri.

Më datë 23 Tetor 2022, Valbona Mema publikon videoklipin "Per Dit Djele". Kënga vjen e realizuar në të gjithë komponentët e saj nga Gezim Mneri.

Më datë 21 Korrik 2023, Valbona Mema publikon videoklipin "Dasëm Tirone". Muzika e këngës vjen si bashkëpunim nga Marsel Gunga & Saia, tekstin e shkroi Saia, teksa për arranzhimin u kujdes Marsel Gunga.

Më datë 24 Janar 2024, Revolt Klan & Valbona Mema publikojnë videoklipin "Tate". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 10 Maj 2024, Valbona Mema publikon videoklipin "Goca Babës".
DËRGOI: