>
BIOSHQIP
Biografia
Një ndër karakteristikat e saj, veç zërit të mrekullueshëm është edhe buzëqeshja. Sa herë që ngjitet në skenë sjell një diçka shumë origjinale dhe të menduara me shumë kujdes. Kjo është këngëtarja Silva Gunbardhi, e cila nuk ka shumë dëshirë që të flasë me fjalë, pasi ajo shprehet më shumë me muzikën e saj. Nuk mund ta cilësojmë si këngëtare të muzikës së lehta apo popullore pasi ashti siç thotë edhe vetë Silva ajo i këndon të dyja me shumë pasion dhe i falin shumë emocione. "Mund të them se kam qenë shumë e vogël kur kam nisur te këndoj. Mami im më thotë sh herë se edhe kur kam qenë ende pa dalë në këtë jetë, pra kur mami ka qenë gjatë shtatëzanise, sapo ajo ishte në ambiente ku dëgjohej muzikë, unë lëvizja vrullshëm. Pra që në bark të nënës muzika ka pasur një ndikim shumë të madh tek unë dhe unë kam reaguar ndaj muzikës (qesh). Nuk mund të flas për ato momente kur e kupton se je këngëtare tashmë, pasi vijnë shumë gradualisht dhe kështu nuk është se e ke të fiksuar në memorie atë moment. Unë kam lindur dhe jetuar një pjesë të madhe në këtë qytet të mrekullueshëm siç është Vlora. Mund të them se kam marrë gjërat më të mira të miat siç janë bujaria e vlonjatëve, por jo vetëm pasi të tillë janë të gjithë shqiptarët, këmbënguljen dhe karakterin e fortë. Fillesat e mia në muzikë nuk do të mundem asnjëherë ti harroj, për shkak të mbresave dhe ndjesive që ato më kanë lënë. Më kujtohet si tani fëmijëria ime, dhe pjesëmarrja ime tek Festivali i fëmijëve, duke u përpjekur të tregoja se unë mund të këndoja, megjithëse isha shumë e vogël. Ndërkohë, në moshën 16-vjeçare kam interpretuar në një aktivitet për të rritur, një spektakël i parodistëve të Vlorës, si edhe shumë aktivitete të tjera muzikore të shumta në numër në qytetin e Vlorës. Më pak fjalë, por me shumë domethënie, unë kam lindur me këngën dhe do jem gjithmonë pranë saj…"

Në Dhjetor 2000, Aurel Thellimi & Silva Gunbardhi marrin pjesë në Festivali i 39-të në RTSH me këngën "Kjo Nate Fanar".

Në Nëntor 2001, Silva Gunbardhi merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën "Ne Zemer Ju Futa Plot Mall".

Në Dhjetor 2001, Kozma Dushi & Silva Gunbardhi marrin pjesë në Festivali i 40-të në RTSH me këngën "Genje, Po Thuaj Te Dua".

Në vitin 2004, Silva Gunbardhi publikon albumin "Plaku, Plaka".

Në Prill 2006, Silva Gunbardhi merr pjesë në Top Fest 3 me këngën "Mama Rita".

Në Dhjetor 2006, Silva Gunbardhi merr pjesë në Festivali i 45-të në RTSH me këngën "Dua Te Jem (Thuje, Thuje)".

Në Maj 2007, Silva Gunbardhi merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Je Ti".

Në vitin 2007, Silva Gunbardhi publikon albumin "Trake Truke".

Në Nëntor 2008, Silva Gunbardhi merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Te Doja Shume".

Më datë 29 Tetor 2009, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Me Do S'me Do".

Në Nëntor 2009, Silva Gunbardhi & Kelly marrin pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Pyet Zemren".

Më datë 4 Tetor 2011, Eranda, Irma & Silva publikojnë videoklipin "Prinderve". Muzika e këngës është kompozuar nga Irma Libohova, tekstin e kanë shkruar bashkë Nertesi Asllani & Irma Libohova, ndërsa për orkestrimin u kujdes Kristi Popa. Me këtë këngë, Eranda, Irma & Silva marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Më datë 23 Korrik 2012, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Djemte E Vlores".

Më datë 2 Nëntor 2012, Silva Gunbardhi & Paro publikojnë videoklipin "Nene E Bije".

Më datë 18 Janar 2013, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Te Ka Lali Shpirt", në bashkëpunim me Mandi & Dafi Derti. Muzika e këngës u punua nga Alfred Sula, teksti u shkrua nga 2 Step, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alfred Sula. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Silva Gunbardhi merr pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Më datë 4 Prill 2013, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Lemza".

Më datë 3 Gusht 2013, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Unaza".

Në Nëntor 2013, Silva Gunbardhi merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Vdeksha Une Per Syrin Tend".

Në vitin 2013, Silva Gunbardhi publikon albumin "Te Ka Lali Shpirt".

Më datë 11 Nëntor 2016, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Ding-Dong".

Më datë 17 Mars 2017, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Lalushe", në bashkëpunim me Defri.

Më datë 16 Qershor 2017, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Digje Zemren". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Petro Xhori, 2 Step. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 21 Korrik 2017, Silva Gunbardhi publikon
videoklipin "I Love You", në bashkëpunim me Dafi. Muzika e këngës u punua nga vetë Silva Gunbardhi, teksti u shkrua nga Dafi Derti, 2 Step.

Më datë 15 Dhjetor 2017, Silva Gunbardhi & Gazmend Kelmendi publikojnë videoklipin "Me Kismet". Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, Marsel Gunga, teksti u shkrua nga 2 Step, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili, Marsel Gunga.

Defri ka njoftuar se do publikojë së shpejti videoklipin "Marak", në bashkëpunim me Silva Gunbardhi. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 12 Janar 2018, Defri publikon videoklipin "Marak", në bashkëpunim me Silva Gunbardhi. Muzika e këngës u punua nga Dafi Derti, Alsked Rrenja, teksti u shkrua nga Dafi Derti, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alsked Rrenja. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 11 Maj 2018, Silva Gunbardhi publikon këngën "Fati". Muzika e këngës u punua nga Alsked Rrenja, Dafi Derti, teksti u shkrua nga Dafi Derti, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alsked Rrenja.

Më datë 22 Qershor 2018, Silva Gunbardhi & Dafi publikojnë videoklipin "Hajde Shqipe". Muzika e këngës u punua nga Marsel Gunga, teksti u shkrua nga 2 Step, ndërsa për orkestrimin u kujdes Marsel Gunga.

Më datë 19 Tetor 2018, Irini Qirjako & Silva Gunbardhi publikojnë videoklipin "Kolazh Dasme". Muzika e këngës u punua nga Edmond Zhulali.

Më datë 17 Maj 2019, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Baba". Muzika e këngës u punua nga Silva Gunbardhi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alsked Rrenja. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 14 Shkurt 2020, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Nënoke". Mbi këtë këngë Silva shprehet: "Një rastësi e bukur kjo në ditën e dashurisë. I dedikohet gjyshes figurës më të ëmbël, më të dashur! Frymëzim për mua kanë qenë gjyshet rreth meje, mami im, vjehrra, tezja ime dhe gjyshet që takoj çdo ditë me niprit dhe mbesat e tyre! Uroj me gjithë zemër që tu pëlqejë kjo këngë që vjen nga një dashuri e madhe që unë kam për to!".

Më datë 9 Korrik 2021, Silva Gunbardhi & Dafi Derti publikojnë videoklipin "Sa T'kam Prit". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Dafi Derti. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 12 Nëntor 2021, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Halla".

Më datë 10 Qershor 2022, Irini Qirjako publikon videoklipin "Kolazh Dasme 2022", në bashkëpunim me Silva Gunbardhin. Kënga u orkestrua nga Edmond Zhulali. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 19 Korrik 2022, Free Mc's publikojnë videoklipin "Pikë E Floririt", në bashkëpunim me Silva Gunbardhin. Kënga u orkestrua nga Bledi Telha. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 28 Tetor 2022, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Dashnia". Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht Saia & Silva Gunbardhi, ndërsa tekstin e shkroi Saia. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Alsked Rrenja.

Më datë 30 Qershor 2023, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Kolazh Dasme 2023". Muzika e këngës është shkruar nga vetë Silva Gunbardhi. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 22 Korrik 2023, Silva Gunbardhi publikon videoklipin "Qaje", në bashkëpunim me Dafi Dertin. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Princ1, ndërsa orkestrimi u realizua nga Alsked Rrenja. Produksioni audio u realizua nga Alsked Rrenja.

Më datë 12 Prill 2024, Silva Gunbardhi, Dafi Derti & Ervin Qerimi publikojnë videoklipin "Si Hëna". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Alsked Rrenja, Princ1, Saia, Ervin Qerimi & Silva Gunbardhi kanë realizuar bashkë muzikën, Princ1 & Saia kanë punuar bashkë tekstin e kësaj kënge, ndërsa për arranzhimin u kujdes Alsked Rrenja. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.
DËRGOI: