>
BIOSHQIP
Biografia
Ajo tashmë ka krijuar steriotipin e saj, si një vajzë pa komplekse që nuk e vret shumë mendjen se çfarë thonë apo mendojnë të tjerët. Është aktore, këngëtare, autore tekstesh dhe ka një mijë interesa në jetë. Mbi të gjitha i pëlqen të eksperimentojë pasi dihet, çdo gjë e re është e bukur. Joshese dhe me nje luk ekstravagant, Rozana eshte bere mjaft e dashur per te rinjte e kryeqytetit ne menyre te vecante me kengen e saj hit, "Fol zemer, fol". Dhe ne te vertete, eshte pikerisht zemra e saj qe ka folur permes tekstit te kesaj kenge, ashtu sic ka ndodhur edhe me kenget e tjera te kenduara prej saj. Rozana ka nisur te kendoje krejt rastesisht, e nxitur nga xhaxhai i saj, kantautori i njohur Francesk Radi, te cilit i nevojitej nje vajze e re per koriste tek kenga "Mora mandolinen". Zeri i saj ishte i paperpunuar dhe vajzes bukuroshe iu desh jo pak pune per t'iu pershtatur skenes se madhe. Por hap pas hapi, Rozana arriti te shnderrohej ne nje kengetare profesioniste, me nje ze te vecante dhe nje interpretim me shume klas. Ne tekstet e kengeve, trajtohen problemet e perditshme te te rinjve, dashurite, pasioni per telenovelat, etj. Megjithate, Rozana thote se per te kenga eshte thjesht nje pasion, nderkohe qe aktrimi do te mbetet dashuria e madhe e jetes se saj. Ajo ka mbaruar studimet e larta per drame. Rozana eshte natyre e shkathet dhe e jeton jeten ne menyren e saj, pa u influencuar nga thashethemet apo paragjykimet e te tjereve. Ajo nuk vuan nga komplekset dhe nuk nguron te flase per ndjenjat, dashurite apo hobet e saj. Rozana e ndien tej mase mungesen e te atit, aktorit te njohur Ferdinand Radi, i cili u nda nga jeta duke lene pas bashkeshorten dhe femijet e tij. Ajo ka nevoje te flase serish me te, t'i tregoje atij shume gjera, te debatoje per librin e fundit qe ka lexuar. Po cila eshte gjeja e pare qe do t'i thoshte ajo babait te saj, nese do te mund ta takonte edhe njehere, pas kaq kohesh ndarjeje? Me sy te perlotur dhe me buzet qe i dridhen, ajo na jep kete pergjigje: "Do t'i thosha, babi, eja me fshi lotet".

Në vitin 2002, Rozana Radi publikon albumin "Mekato Me Mua".

Në Maj 2004, Rozana Radi merr pjesë në Top Fest 1 me këngën "Cun Metropoli".

Në Prill 2006, Besmir Metani & Rozana Radi marrin pjesë në Top Fest 3 me këngën "Kot E Kemi".

Në vitin 2005, Rozana Radi publikon albumin "Jepi Gaz".

Në vitin 2005, Rozana Radi publikon albumin "Policia".

Në Shtator 2006, Kastro Zizo merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2006 me këngën "Meny Mosi", në bashkëpunim me Rozana Radi.

Në vitin 2006, Rozana Radi publikon albumin "Rrotullo Me Gisht".

Më datë 14 Maj 2007, Rozana Radi publikon videoklipin "Rrutullo Me Gisht".

Në Shtator 2007, Rozana Radi merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2007 me këngën "Une, Ti, Ajo...".

Në Dhjetor 2009, Noizy & Rozana Radi marrin pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Fly". Rozana Radi bëri bumin e rradhës jo vetëm se kënga ishte shumë ritmke, tipike për një single vere, por edhe për faktin tjetër se Rozana me një look totalisht të ndryshuar, ngjante më seksi dhe më e bukur se asnjëherë tjetër. Ndërkohë kanë munguar lajmet nga jeta e saj private.

Në Nëntor 2009, Rozana Radi merr pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Femer".

Në Maj 2010, Noizy & Rozana Radi marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 me këngën "Mr. Yesterday".

Në Nëntor 2010, Rozana Radi & Ramadan Krasniqi (Dani) marrin pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "Valsi I Tradhetise".

Më datë 30 Korrik 2011, Rozana Radi publikon videoklipin "Kiss Me Rozy".

Më datë 30 Dhjetor 2011, Rozana Radi publikon videoklipin "Jabadabadu", në bashkëpunim me Mc Kresha. Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Adrian Hila, ndërsa për orkestrimin u kujdes Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics. Me këtë këngë, Rozana Radi merr pjesë në Kënga Magjike 2011 në vitin 2011.

Më datë 23 Maj 2012, Aragona Band & Rozana Radi publikojnë videoklipin "Tepër Jemi Dashtë". Me këtë këngë, Aragona Band & Rozana Radi marrin pjesë në SVFM 2013 në vitin 2013.

Më datë 23 Gusht 2012, Rozana Radi publikon videoklipin "O Sa Mire Me Ken Shqipetar". Teksti i këngës u shkrua nga Izet Rraci, ndërsa orkestrimi u punua nga Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Në Nëntor 2012, Rozana Radi merr pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "Ti S'ke Zemer".

Në Nëntor 2013, Rozana Radi merr pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "Bekim".

Më datë 1 Mars 2014, Egzon Pireci publikojnë videoklipin "Forever", në bashkëpunim me Rozana Radi. Muzika e këngës u punua nga Kushtrim Hajrullahu, teksti u shkrua nga vetë Egzon Pireci. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Egzon Pireci marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 në vitin 2014.

Më datë 25 Korrik 2015, Rozana Radi publikon videoklipin "Per Me Pas Nji Roze". Muzika e këngës u punua nga Elgit Doda, teksti u shkrua nga vetë Rozana Radi. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Rozana Radi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Në Shtator 2016, Rozana Radi merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Ma Thuaj Ti" dhe fiton çmimin e parë.

Rozana Radi ka njoftuar se do publikojë së shpejti videoklipin "Kur Perfundon Nje Dashuri".

Në Nentor 2018, Rozana Radi merr pjesë në Kënga Magjike 2018 me këngën "Kur Perfundon Nje Dashuri".

Më datë 22 Gusht 2021, Rozana Radi & Stine publikojnë videoklipin "Serenata". Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga Rozana Radi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Gramoz Kozeli & Klajv Kajno.

Në Maj 2022, Rozana Radi & Stine marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "Serenata".
DËRGOI: