>
BIOSHQIP
Biografia
Pianist klasik i skenës Shqiptare, ku numëron mbi 24 çmime të para edhe 25 koncerte kombëtare dhe ndërkombëtare. Fillesat si këngëtar i ka në 2016 me “The Voice of Albania” dhe numëron mbi 10 këngë në Youtube, duke krijuar kështu diskografinë e tij personale. Ka spikatur për publikun me bashkëpunimin me Irma Libohovën me këngën “Peng”, duke fituar edhe çmim tek “Netët e klipit Shqiptar”. Në vitin 2018 në drejtimin e regjisorit Ilir Bezhani vë në skenë musical show “Omletë” një One Man Show me sukses absolut. Rezident i emisioneve televizive si: “Këndo këngën time” dhe “E ardhmja është vajzë” si drejtues muzikor në “Klan Plus”. Rei është fitues i “Top Talent” në kategorinë prezantues, nisur nga kjo eksperimenton edhe si prezantues radiofonik në “Top Albania Radio” dhe më pas me emisionin me autorësinë e tij “M’gjes Show” në “Play Radio Albania”.

Në Tetor 2017, Rei Bezhani merr pjesë në Kënga Magjike 2017 me këngën "Enderr".

Më datë 1 Qershor 2018, Rei Bezhani publikon videoklipin "Kurore". Muzika e këngës u punua nga Eriona Rushiti, ndërsa për orkestrimin u kujdes Enis Mullaj.

Më datë 29 Mars 2019, Irma Libohova publikon videoklipin "Peng", në bashkëpunim me Rei Bezhanin. Muzika e këngës u punua nga Enis Mullaj, teksti u shkrua nga Eriona Rushiti & Irma Libohova, ndërsa për orkestrimin u kujdes Enis Mullaj. Videoklipi u prodhua nga kompania Foxesfilm.

Në Maj 2019, Irma Libohova merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 19 me këngën "Peng", në bashkëpunim me Rei Bezhani.

Më datë 29 Korrik 2020, Rei Bezhani publikon videoklipin "Flake". Muzika e këngës u punua nga Rei Bezhani, ndërsa teksti u shkrua nga Florian Zyka. Produksioni audio u realizua nga Enis Mullaj.

Më datë 20 Prill 2021, Rei publikon videoklipin "E Imja". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Eriona Rushiti. Produksioni audio u realizua nga Enis Mullaj. Me këtë këngë, Rei merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 21 në vitin 2021.

Në Korrik 2021, Rei Bezhani merr pjesë në Zambaku I Prizrenit me këngën "Dashni E Rrallë".

Në Shtator 2022, Rei Bezhani merr pjesë në Kënga Magjike 2022 me këngën "Magnet".

Më datë 24 Prill 2024, Era Rusi publikon videoklipin "Po T'dhemb Zemra", në bashkëpunim me Rei Bezhanin. Muzika e këngës u punua nga Enis Mullaj, ndërsa teksti u shkrua nga Eriona Rushiti. Produksioni audio u realizua nga Enis Mullaj.