>
BIOSHQIP
Biografia
Redon Makashi lindi nga 2 prinder artiste, babai Fitim Makashi me profesion aktor dhe nena Drita Makashi kengetare lirike. Ai kreu shkollen fillore tek shkolla "Deshmoret e Lirise" per piano.Me pas Shkolla e Mesme Artistike "Jordan Misja" per klarinete, por apasionohet per kitaren. Vazhdoi Studimet e Larta ne Akademine e Arteve te Bukura ne Tirane per Klarinete. Redon Makashi kompozon kengen e tij te pare ne shkollen 8-Vjecare.

Në vitin 1989, prezantohet per here te pare ne televizion e pikerisht ne Radio Televizionin Shqiptar me kengen "Vitet me te bukura". Kjo ndodh ne spektakln "Maratona e kenges popullore" e regjizores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po ne kete vit krijon kengen "Rruga me fllade kujtimesh"

Në Dhjetor 1989, Morena Reka, Redon Makashi & Bledar Seiko marrin pjesë në Festivali i 28-të në RTSH me këngën "Jemi Zemra E çdo Moshe (Qeshu Rini)", e kompozuar dhe Pirro Cako me fituese e cmimit te dyte.

Në Prill 1990, Redon Makashi & Bledar Sejko marrin pjesë në Kur Vjen Pranvera 1990 me këngën "Ju Duam".

Në Dhjetor 1990, Redon Makashi & Mira Konçi marrin pjesë në Festivali i 29-të në RTSH me këngën "Ndoshta Ishte Dashuri". Ne vitin 1990 krijon kengen "Me Fal" e po ne kete vit merr pjese dhe ne Koncertin e Pranveres me kengen "Ju Duam", kenge kjo e kompozuar nga Pirro Cako.

Në Dhjetor 1991, Redon Makashi & Grupi Arb marrin pjesë në Festivali i 30-të në RTSH me këngën "Ne Ç'stacion Do Zbresesh".

Në Dhjetor 1992, Redon Makashi & Grupi Arb marrin pjesë në Festivali i 31-të në RTSH me këngën "Dhimbje Le Pas (Zemra S'mund Te Heshte)".

Në Dhjetor 1993, Redon Makashi & Grupi Arb marrin pjesë në Festivali i 32-të në RTSH me këngën "Kaq Shpejt Me Mohove".

Në Dhjetor 1994, Redon Makashi merr pjesë në Festivali i 33-të në RTSH me këngën "Dikur Luaja Me Ndjenjen E Saj".

Në Dhjetor 1995, Redon Makashi & Grupi Arb marrin pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën "Lotë Në Shi".

Në Dhjetor 1996, Redon Makashi, Aleksandër Gjoka & Elton Deda marrin pjesë në Festivali i 35-të në RTSH me këngën "Te Pranoj Si Je".

Në Dhjetor 1997, Redon Makashi merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "C'me Ndodh Pa Ty?".

Në vitin 1998, Redon Makashi merr pjesë në Koncertin e Pranveres me këngën "Perse me bere te te urrej".

Në vitin 1999, Redon Makashi publikon albumin "Dikur...".

Në Tetor 2001, Mira Konci & Redon Makashi marrin pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën "Muzika".

Në Nëntor 2002, Pirro Cako & Redon Makashi marrin pjesë në Kënga Magjike 2002 me këngën "Falja Njerit Dashurine".

Në Dhjetor 2002, Redon Makashi merr pjesë në Festivali i 41-të në RTSH me këngën "Vjeshta".

Në Maj 2004, Redon Makashi merr pjesë në Top Fest 1 me këngën "Vjeshta".

Në Nëntor 2004, Redon Makashi merr pjesë në Kënga Magjike 2004 me këngën "Nate E Fundit", me te cilen fiton cmimin kantautorit me te mire te festivalit.

Në Dhjetor 2004, Redon Makashi merr pjesë në Festivali i 43-të në RTSH me këngën "Ndjenje".

Në Dhjetor 2007, Mira Konci & Redon Makashi marrin pjesë në Festivali i 46-të në RTSH me këngën "Nen Nje Qiell".

Në Dhjetor 2009, Redon Makashi merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Perse Ne Bere Te Te Urrej".

Në vitin 2010, Redon Makashi publikon albumin "Kenget E Shekullit".

Më datë 11 Tetor 2011, Devis Xherahu & Redon Makashi publikojnë videoklipin "Në Erresiren E Nates". Për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj.

Në Nëntor 2011, Redon Makashi merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Me Ler Te Fle", në bashkëpunim me Arb, ku fiton dhe cmimin e pare.

Më datë 8 Mars 2012, Redon Makashi publikon videoklipin "Ku Jam E Ku Je". Me këtë këngë, Redon Makashi u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2012 (2012), Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012).

Në Qershor 2014, Redon Makashi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 me këngën "Ditari", në bashkëpunim me Vullnet Ibraimi.

Në vitin 2012, Redon Makashi publikon albumin "Boten Time".

Më datë 19 Dhjetor 2014, Gerti Gjoni publikojnë videoklipin "Do Jetoj", në bashkëpunim me Redon Makashi. Me këtë këngë, Gerti Gjoni marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 28 Dhjetor 2017, Redon Makashi publikon videoklipin "Egziston". Muzika e këngës u punua nga vetë Redon Makashi, teksti u shkrua nga Timo Flloko. Me këtë këngë, Redon Makashi merr pjesë në Festivali i 56-të në RTSH në vitin 2017.

Në Qershor 2021, Redon Makashi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 21 me këngën "Më Mohove (Remake)".
DËRGOI: