>
BIOSHQIP
Biografia
Një ndër emrat më të shquar cili vazhdimisht diqka të re krijon edhe pranë opusit tejet të gjërë muzikor që e posedonë, së bashku me mbështetjen e madhe të bashkëshortit të saj, besnik të cilin e fitoi përmes këngëve të paharuara që më shumë se 2 dekada e gjysmë, është ajo këngëtarja me të cilën u rritën shumë gjenerata,sonë i cili me zërin, bukurinë dhe profesionalizmin arriti shumë në karierën muzikore duke bërë hapat e parë në shumë sfera. Nga shtëpia e fëmijërisë, një ndër karakteristikat kryesore që fitoi është edukata e mirë nga familja e ndershme dhe dinjitoze. Zërin e bukur, dhe dëshiren që të merej me muzikë, së pari e tregoi duke kënduar në koncerte humanitare ku bie në simpati me bashkeshortin e saj Naimin.

Mihrije Braha u lind në Mitrovicë ku dhe e kreu Shkollimin e mesem dhe filor i beri në vendlindje. Ka te mbaruar Shkollen e mesme te mjeksise, Shkollen e larte pedagogjike e kreu ne Vendlindjen e Saj Ajo e kaloi nje femijri ne Mitrovice deri ne moshen 16 vjeqare, Megjithate edhe ne moshen 9 vjeqare Shkollen e ulet te muzikes ne Mitrovice per Piano tek Profesoresha Elheme Beka e cila e angazhoi ne Shume Aktivitete Shkollore Te Vallezimit dhe te Drames.

Në periudhen 1984-1985, filloi nje karijere te bujshme, ku prek te gjitha tabut per gjithe shqiptaret e Mitrovices, Prishtines, Gjakoves, Pejes, Prizrenit etj. Bën promovimin e këngës "Shum Kerkova", e cila eshte kenga e saj e pare ne te cilen beri buje.

Në vitin 1985 Merr pjese ne Okrainen e arte me te njejten Kenge 'Shum Kerkova' kjo keng eshte e bere me qiftelia dhe videoklipi i saj i pare ishte e cila preku shume tabu ne te gjitha trevat shqiptare.

Në vitin 1986, Mihrija shprengulet ne Gjermani dhe parqitet me disa kengen e Nexhmije Pagarushes "Ani mori nuse", "Mora Testin".

Në vitin 1988 njihet me bashkeshortin Naim Abazi, me te cilen ka nje djale, Plator Abazin.

Në vitin 1991 Paraqitet ne Festivalin 'Akordet e Kosoves' me disa keng Patriotike 'Moj Syzeza' me bashkeshortin e saj Naim Abazin.

Në Dhjetor 1992, Mihrije Braha merr pjesë në Festivali i 31-të në RTSH me këngën "Ta Fal Zemrën Time", ku u shpreblye ne vendin e trete.

Në Dhjetor 1993, Mihrije Braha merr pjesë në Festivali i 32-të në RTSH me këngën "Jemi Këtu".

Ne vitin 1994, Mihrije Braha publikon videoklipin "Kendo O Muze".

Në Dhjetor 1995, Mihrije Braha merr pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën "S'mund Të Jetoj Pa Ty", ku shpreblehet çmimin e dyte.

Në vitin 1996, Mihrije Braha publikon albumin "Foleja E Arberit", i cili pati jehone te madhe ne te gjitha trevat shqiptare dhe u shit edhe ne Shqiperi.

Në vitin 1996, Mihrije Braha publikon albumin "Foleja E Arberit".

Në Dhjetor 1997, Mihrije Braha merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Edhe Një Jetë Pa Ty".

Në vitin 1998, Mihrije Braha publikon albumin "Eja Ne Prishtine".

Në 10 Prill 2000, Mihrije Braha publikon albumin "Eja ne Prishtine", ku bejne pjese disa hite si: "Ushtarit tim", "Atdheut tim", "Tungjatjeta nena plake", "Po te pres" etj.

Në Nëntor 2001, Mihrije Braha merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën "1000 Vjet Vetmi". Ky festival sjell nje Mihrije me te bukur, me elegante dhe me ekstravagnte. Ajo arriti deri ne finale dhe u shperblye ne vendin e trete.

Në Prill 2002, Mihrije Braha merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 1 me këngën "Moj E Mira".

Në Dhjetor 2002, Mihrije Braha merr pjesë në Festivali i 41-të në RTSH me këngën "Nga ëndrra Në ëndërr".

Në vitin 2002, Mihrije Braha publikon albumin "Eja" me 12 kenge, ku bejne pjese hitet: "Je fantazi", "Ka me ra ne dashuri", "Isha", "Zemerguri", "Nga enderra ne enderr" etj.

Në Dhjetor 2004, Mihrije Braha merr pjesë në Zhurma Show 2004 me këngën "Fundi", ku fitoi çmimin e katert si videoklipi me i mire.

Në Qershor 2006, Mihrije Braha merr pjesë në VFM 2006 me këngën "Refuzova", e cila zgjidhet si "Videoklipi me i mire 2006".

Në vitin 2006, Mihrije Braha publikon albumin "Refuzova".

Në Qershor 2007, Mihrije Braha merr pjesë në Polifest 2007 me këngën "Ma Kadal", e cila megjithese e huazuar nga kengetari Vasilis Karras Fenomeno, arrin ne vendin e katert.

Më datë 6 Prill 2008, Mihrije Braha publikon videoklipin "Turbulenca". Muzika e këngës u punua nga Armend Regjepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku. Me këtë këngë, Mihrije Braha u paraqit në disa festivale. Në Zhurma Show (2008) fiton çmimin "Deputentja Me E Mire" dhe çmimin "Videoklipi Me I Mire I Vitit". Në Top Fest 5 (2008) fiton çmimin "Videoklip i vitit 2008". Edhe në VFM 2008 (2008) fiton çmimin "Videoklip i vitit 2008".

Më datë 18 Janar 2009, Mihrije Braha publikon videoklipin "Ti Nuk Je Shtepia Ime". Videoklipi u prodhua nga Video Art. Me këtë këngë, Mihrije Braha u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 8 (2009), ku fiton çmimin e dyte dhe VFM (2009), ku fiton çmimin "Videoklip i vitit 2009".

Më datë 2 Tetor 2009, Mihrije Braha publikon videoklipin "Xhelozia". Me këtë këngë, Mihrije Braha merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 në vitin 2010.

Më datë 24 Gusht 2010, Mihrije Braha publikon videoklipin "Tigreshe". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Mithat Sadiku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku.

Më datë 6 Prill 2012, Mihrije Braha publikon videoklipin "Veq Ty Te Dua".

Më datë 3 Qershor 2012, Mihrije Braha publikon videoklipin "Kthehu".

Më datë 10 Gusht 2012, Iliret publikon videoklipin "Minire Moj Moter", në bashkëpunim me Mihrije Braha.

Më datë 20 Dhjetor 2012, Mihrije Braha & Labinot Rexha publikojnë videoklipin "Inati".

Më datë 27 Mars 2013, Mihrije Braha publikon videoklipin "Mitrovica Ime". Muzika e këngës u punua nga Kenan O, teksti u shkrua nga Naim Abazi. Videoklipi u prodhua nga 5 Stars. Pak me pas u be e ditur se kenga eshte e huazuar nga nje kengetare greeke, Paola Foka - "Pseftika". Perseri merr pjese ne Zhurma Show Awards 2012 dhe shpallet si videoklipi me i mire i vitit 2012.

Më datë 23 Korrik 2013, Mihrije Braha publikon videoklipin "Krejt Le T'a Dijn", në bashkëpunim me Dj Cimi & Lora Brahën. Muzika e këngës u punua nga Granit Gashi & Driton Sopa, ndërsa teksti u shkrua nga Granit Gashi. Videoklipi u prodhua nga kompania Thumbz Up. Me këtë këngë, Mihrije Braha merr pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Në Nëntor 2013, Mihrije Braha merr pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "Hajde Nesër".

Më datë 9 Korrik 2014, Mihrije Braha publikon videoklipin "E Jotja". Me këtë këngë, Mihrije Braha merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 30 Janar 2015, Mihrije Braha publikon videoklipin "Qaj Kitara Ime".

Më datë 15 Korrik 2015, Mihrije Braha publikon videoklipin "Dhimbje E Mall". Muzika e këngës u punua nga Beni Baksi, teksti u shkrua nga Naim Abazi.

Në vitin 2015, Mihrije Braha publikon albumin "Dhimbje E Mall".

Në Prill 2016, Mirvete Bajrami, Mihrije Braha & Vjollca Luka marrin pjesë në Celësi Muzikor 10 me këngën "Potpuri 2016".

Më datë 3 Maj 2016, Mihrije Braha publikon videoklipin "Zemra Me Plasi".

Më datë 2 Gusht 2016, Mihrije Braha publikon videoklipin "Sa Vjet I Kom". Teksti u shkrua nga Soulkid (Uki Latifi).

Më datë 20 Prill 2017, Mihrije Braha publikon videoklipin "Si Cigaren E Fundit". Muzika e këngës u punua nga Kreshnik Avdiu, teksti u shkrua nga Kreshnik Avdiu. Me këtë këngë, Mihrije Braha merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 21 Korrik 2017, Mihrije Braha publikon videoklipin "Jam Nxon". Muzika e këngës u punua nga Dj Cimi, teksti u shkrua nga Dj Cimi. Videoklipi u prodhua nga Blerdi Manushi.

Më datë 17 Maj 2019, Mihrije & Lora Braha publikojnë videoklipin "Mashallah". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Naim Abazi. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 14 Qershor 2019, Mihrije Braha publikon videoklipin "Ma Kadal (Remake)", në bashkëpunim me Dj Cimin. Teksti i këngës u shkrua nga Naim Abazi, ndërsa orkestrimi u punua nga Dj Cimi. Kënga është vizualizuar edhe me një klip, i cili sjell skena mjaft verore. Ana vizuale e projektit i është besuar MProduction.

Më datë 13 Shkurt 2020, Mihrije Braha publikon videoklipin "Kollaj". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 5 Mars 2021, Mihrije Braha & Bajram Dobra publikojnë videoklipin "Nuk Të Lë Për Dikë Tjeter". Muzika e këngës u punua nga Zani Loca, teksti u shkrua nga Aldi Loca, ndërsa për orkestrimin u kujdes Samuel Kodra. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 24 Dhjetor 2021, Mihrije Braha & Naim Abazi publikojnë videoklipin "Himni I Dashurisë". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 24 Dhjetor 2021, Mihrije Braha publikon videoklipin "Falje". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Besim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.