>
BIOSHQIP
Biografia
Ai është marrë me muzikë që në moshën 6 vjeçare kur nisi të mësojë piano. Ka marrë pjesë në Festivalin e Shkodrës dhe në Junior Fest Albania duke fituar çmim të dytë e të tretë. Në moshën 13 vjeçare konkurron te “Gjeniu i vogël” ku arrin deri në finale. Gjithashtu finalist edhe në Tirana Art Fest dhe pjesëmarrës në shumë evenimente edhe jashtë Shqipërisë, deri në SHBA.

Në Qershor 2015, Marko Strazimiri merr pjesë në JESC 2015 me këngën "Nuk Di Se Cfare Te Them".

Më datë 3 Nëntor 2015, Marko Strazimiri publikon videoklipin "Te Nesermen E Pres".

Në vitin 2016, Marko Strazimiri merr pjesë në Gjeniu I Vogel 7.

Më datë 19 Shkurt 2016, Marko Strazimiri publikon videoklipin "Ti Je Legjenda".

Në Qershor 2016, Marko Strazimiri merr pjesë në JESC 2016 me këngën "Music Makes My Day".

Më datë 26 Shkurt 2018, Marko publikon videoklipin "Dashni Je Ti".

Më datë 11 Maj 2018, Marko Strazimiri & Vivian Biagioni publikojnë videoklipin "Jemi Një", në bashkëpunim me Marlin & Martil. Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Enis Mullaj.

Në Nëntor 2018, Marko merr pjesë në Kënga Magjike 2018 me këngën "4 0 3".

Në Dhjetor 2018, Marko Strazimiri & Imbro marrin pjesë në Festivali I 57-Të Në Rtsh me këngën "Leyla" me tekst dhe muzikë nga Adrian Hila.

Më datë 31 Korrik 2020, Marko & Dj Sardi publikojnë videoklipin "La Tarantella".

Më datë 22 Janar 2021, Marko Strazimiri publikon videoklipin "Mos". Muzika e këngës u punua nga Diana Ziu, teksti u shkrua nga Pandi Laço, ndërsa për orkestrimin u kujdes Enis Mullaj. Me këtë këngë, Marko Strazimiri merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 21 në vitin 2021.

Më datë 15 Tetor 2021, Marko publikon videoklipin "Yaadi". Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Alandy.