>
BIOSHQIP
Biografia
Ajo bashke me karrieren e vete qe kishte u dallua me kengen e saj te pare "Shpresa e ardhmerise". Ajo filloi per here te pare ne skene ne moshen 16 vjeçare ku mori nje shperblim ku quhej "kengenia" ne Shkup ajo mori pjese edhe ne shume festivale te Kosoves ku me kengen qe kishte perpunuar ketu pikerisht ne Kosove mori nje karriere te mire. Ajo eshte e martuar me Andin Randobrava dhe ka nje vajze me emrin Andora.

PASAPORTA:
Gjatësia: 1.67m
Pesha: 60kg
Ngjyra e syve: E kaftë
Ngjyra e flokëve: E zezë
Muzika e preferuar: R&B
Këngëtari/ja i/e preferuar: Beyonce Knowles, Gloria Estefan, Sting, Stevie Wonder
Filmi i preferuar: Vanilla Sky, Original Sin
Aktori/ja i/e preferuar: Angelina Jolie, Tom Cruise
Vendi më i preferuar për dalje: Anja, Skupi, Te Kaça
Pija e preferuar: Tonik
Ngjyra e preferuar: E kuqe, e kaltërt (ngjyrë qielli) dhe e gjelbërta
Profesioni momental: Këngëtare
Talenti sekret: Vizatimi i karikaturave
Sporti i preferuar: Tenisi, Noti
Sportisti/ja i/e preferuar: Andrea Agasi, Ana Kurnikova
Hobi: Shkrimet
Moto juaj: Për diçka që je i sigurtë në jetë, çdo herë lufto
Stili i veshjes: Preferoj stilin oriental
Menaxheri: Albert Poloska
Kompania inçizuese: Studio "Wizard" - pronë e Artan dhe Ardian Kastratit

arrierën e saj e ka nisur shumë e re në moshë duke u ngjitur për herë të parë në skenë në moshën 13 vjeçare në festivalin Nota Fest 1995, bashkë me artistë të tjerë të mëdhenj dhe ajo njihet si pjesëmarrësja më e re në moshë në një festival për të rritur. Por, ka qenë zëri dhe potenca e saj që i dhanë asaj të drejtën që të ngjitet në skenë dhe të përfitoj zemrat e publikut duke u shpërblyer edhe me çmimin për interpretim më të mirë për këngën “Një çik dashuri”.

Në Janar 1996, Leonora Poloska merr pjesë në Nota Fest 1996 me këngën "Ikin Po Ikin". Karriera e saj është kurorëzuar me çmimin e parë të jurisë së këtij festivali për këngën “Ikin po ikin”, çmim i cili atë vit iu nda edhe këngëtarit Selami Kolonja.

Në Nëntor 1998, Leonora Poloska merr pjesë në Nota Fest 1998 me këngën "Pika Shi Në Zemër". Pas dy viteve i rikthehet përsëri festivalit, ku përsëri fiton çmimin për interpretim më të mirë.

Në Nëntor 1999, Leonora Poloska merr pjesë në Nota Fest 1999 me këngën "Engjujt E Fantazmës", ku shpallet edhe fituese e çmimit të parë të festivalit me këtë baladë të fuqishme.
EVENTET
  • {{ evt.section_title }}
    {{ evt.feed_text }} {{ evt.custom_text }}

    📆  {{ evt.fancy_date }}