>
BIOSHQIP
Biografia
Përkushtimi dhe puna e palodhur e çuan atë në Vjenë, ku kërkoi studime të avancuara në disiplina të ndryshme, duke përfshirë Teatrin Muzikor, Baletin, Jazz, Tap Dance dhe Aktrimin e Filmit. E zhytur në mjedisin e gjallë artistik të Vjenës, Kieda zgjeroi aftësitë e saj dhe eksploroi dimensione të reja në zanatin e saj, duke ushqyer krijimtarinë e saj dhe duke rafinuar praninë e saj skenike.

Kërkimi i përsosmërisë nga Kieda dhe vendosmëria e saj e palëkundur për të arritur lartësi të reja në karrierën e saj e sollën atë në skenën ndërkombëtare. Ajo kishte privilegjin të përfaqësonte Austrinë në Kampionatin Botëror prestigjioz të Arteve Performuese (WOCOPA) të mbajtur në Shtetet e Bashkuara. Bota e vuri re talentin e saj të jashtëzakonshëm Bota e vuri re talentin e saj të jashtëzakonshëm ndërsa shkëlqeu me shkëlqim, duke fituar medalje të arta dhe argjendi në kategorinë e këngës, një dëshmi e aftësisë së saj të jashtëzakonshme vokale dhe pranisë komanduese në skenë.

Ndërsa Kieda vazhdon të ndjekë ëndrrat e saj, ajo drejtohet nga një pasion i pamëshirshëm për zanatin e saj dhe një dëshirë për të krijuar art që rezonon me audiencën në mbarë botën. Me zërin e saj të veçantë, performancat dinamike dhe aftësitë e gjithanshme të aktrimit, Kieda synon të bëjë një ndikim të qëndrueshëm në botën e argëtimit, duke magjepsur zemrat dhe mendjet kudo që e çon talenti i saj.

Nje nder kenget e saja me te suksesshme eshte kenga "007" e kenduar ne vitin 2011 e cila u be hit dhe u degjua ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni etj.

Në vitin 2011 ajo paraqitet ne festivalin madheshtor "Kënga Magjike" me kengen "Larg teje do jem" ku nuk arrin te kualifikohet ne gjysmefinale.

Në vitin 2012 paraqitet ne festivalin prestigjjoz "Top Fest" ne edicionin e 9-të të këtij evenimenti me kengen "Sa u deshëm" nje kenge shume e suksesshme edhe pse nuk arriti te kualifikohet ne gjysmefinale ajo u pelqye mjaft mire nga publiku pasi qe u shoqerua edhe me nje videoklip te xhiruar nga Max Production duke arritur shifren e afro 200.000 klikime ne youtube.

Në Maj 2007, Kieda Budini merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Je Me Mua".

Më datë 29 Tetor 2010, Kieda Budini & Albi publikojnë videoklipin "Energji Pozitive".

Më datë 27 Dhjetor 2010, Kieda Budini publikon videoklipin "Zemrën E Ke Bosh". Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Në Nëntor 2011, Kieda Budini merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Larg Teje Do Jem".

Më datë 26 Mars 2012, Kieda Budini publikon videoklipin "Sa U Deshem". Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Kieda Budini merr pjesë në Top Fest 9 në vitin 2012.

Më datë 25 Dhjetor 2012, Kieda Budini publikon videoklipin "Kieda Show", në bashkëpunim me Stine.

Më datë 19 Shkurt 2014, Dj.R publikon videoklipin "So Fine", në bashkëpunim me Kieda Budini.

Në Maj 2014, Kieda Budini merr pjesë në Top Fest 11 me këngën "Ti Je Nje 0".

Më datë 23 Prill 2015, Kieda Budini publikon videoklipin "Flirt". Teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 11 Nëntor 2022, Kieda Budini publikon videoklipin "Digjem".

Më datë 22 Dhjetor 2023, Kieda Budini publikon videoklipin "Djali Jem".

Më datë 30 Mars 2024, Kieda Budini publikon videoklipin "A E Mban Mend".
DËRGOI:

KATEGORI: