>
BIOSHQIP
Biografia
Kejsi Tola është një figurë shumë e dashur dhe e njohur në fushën e muzikës. Ka nisur daljet e saj në skenë që në moshë fare të re, për t’u bërë e njohur për publikun e gjerë në një talent show në vitin 2008, në të cilin doli edhe fituese. Ajo vazhdoi të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision Song Contest, ku impresionoi audiencën në mbarë botën me gamën e saj të jashtëzakonshme vokale dhe stilin unik. Në karrierrën e saj ka rrëmbyer një sërë çmimesh të rëndësishme në festivalet dhe programet muzikore ku ka marrë pjesë. Koleksioni i çmimeve të fituara për Kejsin ka nisur që në fëmijëri, me festivalin e fëmijëve për të vijuar me konkurset që do të konsolidonin karrierrën dhe emrin e saj në muzikën shqiptare. Ka dalë me çmime në çdo pjesëmarrje të saj në festivalin ‘Kënga Magjike’. Në vitin 2012 ajo paraqitet në festivalin prestigjioz ‘Top Fest 9’ me këngën ‘Atje’ ku arrin deri në gjysmëfinale. Kejsi Tola, që nga dalja e saj e parë në skenë ka patur një sukses të vazhdueshëm dhe këngët e saj janë kthyer shumë shpejt në hite.

Kejsi ka vazhduar të shtyjë kufijtë e muzikës pop, duke përzier zhanre dhe duke eksperimentuar me tinguj të rinj. Muzika e saj është e njohur për tekstet e saj emocionuese, meloditë tërheqëse dhe vokalin e fuqishëm. Me publikimin e EP-së së saj të fundit, "Luminous", ajo është gati të lërë gjurmë në skenën muzikore botërore dhe të çimentojë statusin e saj si një nga yjet më premtuese të estradës shqiptare.

Në vitin 2004, Kejsi Tola merr pjesë në Gjeniu I Vogel 1.

Në vitin 2008, Kejsi Tola shpallet fituese në Ethet E Së Premtes 4.

Në Dhjetor 2008, Kejsi Tola merr pjesë në Festivali i 47-të në RTSH me këngën "Me Merr Ne Enderr", ku fitoi çmimin e parë. Kjo fitore i hapi rrugën drejt ‘Eurovision 2009’, ku ajo përfaqësoi vendin tonë me këngën ‘Carry me in your dreams’. Me këtë përfaqësim Kejsi arriti të hynte në finale të Eurovision-it 2009 që u mbajt në Moskë.

Në Nëntor 2009, Kejsi Tola merr pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Qiellin Do Ta Prek Me Ty" kompozuar e orkestruar nga Alfred Kacinari, nje kenge shume e bukur e cila arrin deri ne finale dhe fiton çmimin "Magjia e Parë".

Në Dhjetor 2009, Kejsi Tola merr pjesë në Festivali i 48-të në RTSH me këngën "Ndonjehere".

Në Dhjetor 2010, Kejsi Tola merr pjesë në Festivali i 49-të në RTSH me këngën "Prane".

Në Nëntor 2011, Kejsi Tola merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Me Jeto", ku arrin deri ne finale dhe fiton çmimin "Best Vokal" dhe vleresohet me 390 pikë votuar nga vete artistet e ketij festivali duke zene vendin e 9-të.

Në Maj 2012, Kejsi Tola merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Atje", ku arrin deri ne gjysemfinale.

Në Nëntor 2012, Kejsi Tola merr pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "Perendeshe E Fantazise", nje kenge kjo e kompozuar nga Alban Skënderaj.

Më datë 30 Nëntor 2012, Kengetare Te Ndryshem publikojnë videoklipin "Prane Njeri Tjetrit". Muzika e këngës u punua nga Eltina Minarolli, Ardit Çuni, teksti u shkrua nga Gramoz Kotroci, ndërsa për orkestrimin u kujdes Arjon Gjini. Me këtë këngë, Kengetare Te Ndryshem marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Në Dhjetor 2012, Kejsi Tola merr pjesë në Festivali i 51-të në RTSH me këngën "S'jemi Me Atje".

Në Nëntor 2014, Kejsi Tola merr pjesë në Kënga Magjike 2014 me këngën "Iceberg (Ajsberg)".

Ne vitin 2018, Kejsi i bashkohet stafit të ‘The Voice Kids’ për herë të parë, duke ofruar eksperiencën dhe formimin e saj muzikor.

Më datë 3 Gusht 2018, Kejsi Tola publikon videoklipin "U Rritem". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi.

Në Nëntor 2018, Kejsi Tola merr pjesë në Kënga Magjike 2018 me këngën "Me Ke Mua".

Në Maj 2019, Kejsi Tola merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "U Rritem".

Më datë 12 Prill 2023, Kejsi Tola publikon videoklipin "What You Want".

Në vitin 2023, Kejsi Tola publikon albumin "Luminous".

Në Maj 2023, Kejsi Tola merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "What You Want".
DËRGOI: