>
BIOSHQIP
Biografia
Jennifer Lynn Lopez lindi më 24 korrik 1969, në lagjen Bronx të New York City, nga prindërit Porto Rikanë Guadalupe Rodríguez dhe David López. Ajo ka një motër të madhe, Leslie, dhe një motër më të vogël, Lynda, një gazetare. David punoi ndërrimin e natës në Guardian Insurance Company përpara se të bëhej teknik kompjuteri në firmë, ndërsa Guadalupe ishte shtëpiake. Kur lindi Lopez, familja po jetonte në një apartament të vogël në lagjen Castle Hill. Disa vjet më vonë, prindërit e saj kishin kursyer mjaft para për të qenë në gjendje të blinin një shtëpi dykatëshe, e cila konsiderohej si një punë e madhe për familjen relativisht të varfër. Në moshën pesë vjeç, Lopez filloi të merrte mësime të këngës dhe vallëzimit. Ajo bëri një turne në New York me shkollën e saj kur ishte shtatë vjeç. Prindërit e saj theksuan rëndësinë e etikës në punë dhe të qenit në gjendje të flasin anglisht. Ata inkurajuan tre vajzat e tyre për të mbajtur shfaqje në shtëpi - duke kënduar dhe kërcyer para njëra-tjetrës dhe miqve të tyre në mënyrë që ata të qëndronin "jashtë telasheve". Lopez kaloi tërë karrierën e saj akademike në shkollat ​​katolike, duke përfunduar në Shkollën e Mesme të Prestonit. Në shkollë, Lopez bëri gjimnastikë, vrapoi në një nivel kombëtar dhe ishte anëtar i ekipit të butë të shkollës. Ajo shkëlqeu atletikisht sesa akademik, duke garuar në kampionatet kombëtare të pistave. Ajo ishte një aktore dhe muzikant Amerikan i cili filloi të shfaqej në filma në fund të viteve 1980 dhe shpejt u bë një nga aktoret Latine më të paguara në historinë e Hollywoode njohur gjithashtu me pseudonimin e saj J.Lo, është një aktore amerikane, këngëtare, valltare, stiliste, producente dhe biznesmene. Në 1991, Lopez filloi të shfaqej si një kërcimtare e Fly Girl në In Living Color, ku mbeti e rregullt derisa vendosi të ndiqte një karrierë aktori në 1993. Për rolin e saj të parë kryesor në biografinë e Selena me 1997 me të njëjtin emër, Lopez u bë aktorja e parë latine që fitoi mbi 1 milion dollarë amerikanë për një film. Ajo vazhdoi të luante në Anaconda (1997) dhe Out of Sight (1998), dhe më vonë duke u vendosur si aktorja latine më e paguar në Hollywood. Lopez u fut në industrinë e muzikës me albumin e saj debutues në studio On the 6 (1999), i cili ndihmoi në nxitjen e lëvizjes latine të muzikës amerikane. Me publikimin e njëkohshëm të albumit të saj të dytë në studio J.Lo dhe komedisë së saj romantike The Wedding Planner në 2001, Lopez u bë gruaja e parë që kishte një album dhe film numër një në të njëjtën javë. Albumi i saj remix i vitit 2002, J to tha L – O! Remixes, u bënë të parat në histori për të debutuar në krye të Billboard 200 të SHBA. Më vonë atë vit, ajo lëshoi ​​albumin e saj të tretë në studio This Is Me... Pastaj, dhe luajti në numrin një të Arka të Shteteve të Bashkuara në Manhattan.

Pasi luajti në Gigli (2003), një dështim kritik dhe komercial, Lopez më pas luajti në komeditë e suksesshme romantike Shall We Dance? (2004) dhe Monster-in-Law (2005). Albumi i saj i pestë në studio, Como Ama una Mujer (2007), mori shitjet më të larta javën e parë për një album debutues spanjoll në Shtetet e Bashkuara. Pas një periudhe të pasuksesshme, ajo u kthye në spikatur në 2011 me paraqitjen e saj si gjyqtare në American Idol, dhe lëshoi ​​albumin e saj të shtatë në studio Love?. Nga 2016 në 2018, ajo luajti në serinë e dramës kriminale Shades of Blue dhe interpretoi një shfaqje qëndrimi, Jennifer Lopez: All I Have, në Planet Hollywood Las Vegas. Që nga viti 2017, Lopez ka prodhuar dhe ka shërbyer si gjyqtare në World of Dance. Në vitin 2019, ajo fitoi vlerësime kritike për interpretimin e saj si striptiste në dramën kriminale Hustlers.