>
BIOSHQIP
Biografia
Getoar Selimi, i njohur edhe si GHETTO GEASY, Geti është një rap këngëtar shqiptar nga Kosova. Getoari filloi te merrej me muzikë qysh heret ne vitin 1994 ku filloi ti inxhizonte kenget i tij te para. Ku e beri nje kenge me Anita Vukpalaj te quajtur "Rap Adhuroj". Ne vitin 1996 Getoari bashkëpunoi me Jeton Topushen dhe Besa Gashin me ç'rast grupi mori emrin e tre tingujve "Tingulli 3". Mirëpo pas një kohe tejet të shkurtër, pas dy këngëve të realizuara arrin deri në ndërprerjen e bashkëpunimit. Pas kësaj në grupin "TINGULLI 3" hyri Agon Sylejmani (Agon Amiga) i lindur në Prishtin më 28 korik te vitit 1982, Getoari vendosi të vazhdojë ta mbaj emrin "Tingulli 3". Pas dy vitesh lindi idea që të formohej një rep klan. Kjo ide edhe u realizua dhe u formua klani i quajtur "Kosova Outlawz Clan". Me qrast "TINGULLI TRENT" beri bashkpunime me shumë kengtarë/grupe te njohura si "Etno Engjujt", "Hilja e jetes", "Ritmi i RRuges" etj. Por pas ketyre kengeve pati mosmarrveshje mes grupeve dhe ky klan u shkaperderdh. Geti dhe Agoni vazhduan karrjeren e tyre. Geti ne vitin 2010 i erdhi idea qe te formonin nje Label te quajtur "BABA STARS". Ne kete Label janë: "Majk", "Onat", "Cozman" dhe nje numer shum i madh i DJ. Disa nga Sukseset e Tingulli Trent kane bere nje revulucion ne muziken shqipe si dhe kane thyer shum Rekorde ne Shqipëri dhe Kosove. Disa prej atyre jane keto: Albumi i pare "PRISHTINA FUCKIN CITY" ishte Albumi i pare Hip Hop \Rap shqip qe kishte thyer shume tabu duke u nisur nga shprehjet eksplicite ne keng ose publikisht dhe duke u shtiur ne mijera kopje ne t'gjitha trojet shqip folese, Albumi dyte "AL BOOMi i 2TE" u titullua keshtu pikrisht sepse pritej te ishte nje BOOM ashtu edhe doli duke pasur parasysh hitin e pa krahasueshem te asaj kohe "LLokum me ara" pastaj "Kishe une Bukuroshe" etj. Albumi i trete "I 3NT" ishte moment i rendesishem per vet grupin si edhe per adhuruesit ketije grupi ata sollen nje album shume profesional me shume hite ne te psh.. "Bal 3D" pastaj "Muzika jone" (bashkpunim me Nora Istrefi) keng edhe ku shpertheu si kengetare Nora pastaj "Mustafa" "Vesa" etj. Albumi i katert "BABES" eshte Albumi qe secili njeri mund ta gjej veten nen tingujt e ketije albumi secila kenge pothuajse u shendrua ne nje mega hit rekordet u thyen qe nga kenga "Dridhe" (bashkpunim me chiljeten) qe doli si single pak kohe para Albumit duke vazhduar me "Te 2" (bashkpunim me Elvana Gjata) keng edhe ku shpertheu si kengetare Elvana Gjata pastaj "little mommy" (bashkpunim me Stine), 100% trent, Babes, Po shihet ashiqare (bashkpunim me infinit) etj. Albumi i peste "PIKA PER VESH" ishte albumi me me se paku keng mbrenda por qe tani me nuk diksutohej per suksesin dhe profesionizmin e grupit qe verehet qysh nga emri dhe Fama ku qysh ne start mbrenda nje Jave jane shitur 8000 kopje dhe qe vazdhdon e shitet akoma me hitet si "Kalle sonte", "Me merr" (bashkpunim me Soni Malaj), "A po don kesh" (bashkpunim me Dj Blunt) etj. Albumi i gjashte "MA I MADHI N'VEN" nga titulli ose emertimi i ketije albumi tregon pushtetin e ketije grupi tash e sa vite ne maje te suksesit. ketu kemi hitet si "Ma i madhi n'ven", "Asnihere", "Ani Syn" (bashkpunim me Flori) e deri te "I Kom"(bashkpunim me Ermal Fejzullahu). Kenga "I Kom" me Ermal Fejzullahun ka me shume se 11 miljon klikime ne YouTube. Keshtu ne vitin 2012 Geti me antaret e tjer te babastars realizuan kengen hit te quajtur "HIGH" ku i thyen te gjitha tabut. E ne vitin 2013 u bo hit muzika "PO T'SHOH PERMAS" e shkruar nga Getoar Selimi, gjithashtu Getoar Selimi i beri edhe nje keng Tunes me titullin "FENIX" qe po ta krahasojm periudhen prej 2000 deri ne 2013 nuk kishe asnje keng me shum klikme sa kjo.

Në Prill 2007, Flori merr pjesë në VFM 2007 me këngën "Baby (Nje Here Ne Jete)", në bashkëpunim me Getoar Selimi.

Më datë 12 Nëntor 2012, Ghetto Geasy publikon videoklipin "N'prishtine". Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 30 Shtator 2013, Ghetto Geasy publikon videoklipin "E Nxonme". Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 16 Korrik 2014, Tuna publikojnë videoklipin "MMV", në bashkëpunim me Getoar Selimi. Muzika e këngës u punua nga Kico N Torch, teksti u shkrua nga Getoar Selimi, Tuna. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Tuna marrin pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 7 Qershor 2015, NRG Band publikon videoklipin "Ta Du Majmunin", në bashkëpunim me Getoar Selimi. Muzika e këngës u punua nga Besnik Qaka, teksti u shkrua nga Getoar Selimi. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 20 Korrik 2015, Luana Vjollca publikon videoklipin "Tirana Lifestyle", në bashkëpunim me Getoar Selimi.

Më datë 13 Gusht 2015, Majk publikon videoklipin "S'jena Mo", në bashkëpunim me Ghetto Geasy. Muzika e këngës u punua nga Majk, Getoar Selimi, teksti u shkrua nga Majk, Getoar Selimi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Irkenc Hyka. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Majk u paraqit në këto festivale: Top Music Awards 2016 (2016), Zhurma Show 2015 (2015).

Më datë 26 Mars 2016, Ghetto Geasy publikon videoklipin "Bs", në bashkëpunim me Onat. Teksti u shkrua nga Getoar Selimi, Onat. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 16 Qershor 2016, Ghetto Geasy publikon videoklipin "Ajo", në bashkëpunim me Majk. Me këtë këngë, Ghetto Geasy merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 13 Dhjetor 2016, Ghetto Geasy publikon videoklipin "Berlusconi".

Më datë 3 Nëntor 2017, Ghetto Geasy publikon videoklipin "Birthday". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Getoar Selimi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Dj Jojo.

Më datë 27 Nëntor 2017, Ghetto Geasy publikon videoklipin "Bisha Me 2 Koka", në bashkëpunim me Skivi. Teksti u shkrua nga Getoar Selimi, Skivi. Videoklipi u prodhua nga XL Films.

Më datë 25 Maj 2018, Ghetto Geasy publikon videoklipin "Dashni Me Raki", në bashkëpunim me Flori Mumajesi. Muzika e këngës u punua nga Getoar Selimi, Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Getoar Selimi, Flori Mumajesi.

Më datë 26 Qershor 2018, Majk publikon videoklipin "Paris Milano", në bashkëpunim me Ghetto Geasy. Teksti u shkrua nga Majk, Getoar Selimi. Për orkestrimin u kujdes Alandy. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 28 Shtator 2018, MMV publikon videoklipin "Ghetto Geasy". Teksti u shkrua nga Getoar Selimi.

Më datë 15 Dhjetor 2018, Flori publikon videoklipin "Mori", në bashkëpunim me Ghetto Geasy & Brunon dhe është kujdesur vetë për muzikën e këngës. Teksti u shkrua nga Flori dhe Getoar Selimi. Produksioni audio u realizua nga Threedots.

Më datë 1 Prill 2019, Ghetto Geasy publikon videoklipin "Amante". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Getoar Selimi. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 29 Maj 2019, Geasy, Majk & Onat publikojnë videoklipin "Vamos". Për tekstin e këngës janë përkujdesur vetë reperët, miksimin dhe ‘beat-in’ i ka bërë Alandy, ndërsa xhirimet e videos i ka bërë produksioni Imagine Films.

Më datë 15 Qershor 2019, Majk publikon videoklipin "Malena", në bashkëpunim me Ghetto Geasy. Versioni audio i kësaj kënge rrodhi në internet një javë para publikimit dhe u pëlqye shumë nga fansat e dy reperëve. Ata mezi prisnin që kënga të kompletohej edhe nga ana vizuale dhe të shfaqej në versionin e plotë para tyre. Geasy dhe Majk e kanë shkruar tekstin e këngës, ndërsa orkestrimi dhe miksimi është bërë nga Alandy. Rzon e ka bërë ‘beat-in’, Astrit Stafa është kujdesur për pjesën e kitarës, ndërsa videoklipin e ka xhiruar produksioni Imagine Films.

Më datë 25 Tetor 2019, Ghetto Geasy publikon videoklipin "Moti", në bashkëpunim me Onat & Shaolin Gang. Muzika e këngës u punua nga Big Deal Records. Produksioni audio u realizua nga Big Deal Records.

Më datë 30 Qershor 2020, Ghetto Geasy publikon videoklipin "Zhytem (Je T'aime)", në bashkëpunim me Majk. Muzika e këngës u punua nga Getoar Selimi & Alandy, teksti u shkrua nga Getoar Selimi & Majk, ndërsa për orkestrimin u kujdes Big Deal Records. Videoklipi u prodhua nga kompania Entermedia.

Më datë 22 Dhjetor 2020, Geasy & Majk publikojnë videoklipin "Hajde Te Baba". Teksti i këngës u shkrua nga Getoar Selimi & Majk.

Më datë 12 Maj 2021, Geasy & Majk publikojnë videoklipin "Para Para", në bashkëpunim me Ermal Fejzullahun. Muzika e këngës u punua nga Big Deal Records, ndërsa teksti u shkrua nga Getoar Selimi & Majk. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Deal Records.

Më datë 26 Qershor 2021, Geasy publikon videoklipin "Andiamo", në bashkëpunim me Stine. Produksioni audio u realizua nga Big Deal Records..

Më datë 20 Tetor 2021, Geasy & Majk publikojnë videoklipin "Mekati Jem", në bashkëpunim me Xhensilën. Teksti i këngës u shkrua nga Getoar Selimi & Majk. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Zzap And Chriss.

Më datë 22 Prill 2022, Geasy & Majk publikojnë videoklipin "Ani Nasht". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Getoar Selimi & Majk kanë realizuar bashkë muzikën dhe tekstin e kësaj kënge. Produksioni audio u realizua nga Big Deal Records.

Më datë 28 Qershor 2022, Geasy & Majk publikojnë videoklipin "Mari". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Getoar Selimi & Majk kanë realizuar bashkë muzikën dhe tekstin e kësaj kënge. Produksioni audio u realizua nga Big Deal Records.

Më datë 21 Korrik 2022, Geasy, Onat & Cozman publikojnë videoklipin "Kavalli". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Getoar Selimi, Onat & Cozman. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 19 Prill 2023, Geasy, Inva Mula & Mc Kresha publikojnë videoklipin "Jem Njo". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Zzap And Chriss & Florent Boshnjaku kanë realizuar bashkë muzikën, ndërsa për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Getoar Selimi & Mc Kresha.

Më datë 5 Maj 2023, Mozzik & Geasy publikojnë videoklipin "Shtrejt". Kënga është kompozuar nga Big Deal Records, ndërsa tekstin e kanë shkruar së bashku Mozzik & Getoar Selimi. Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Deal Records.

Më datë 15 Korrik 2023, Geasy & Dafina Zeqiri publikojnë videoklipin "Flaka". Muzika e këngës vjen si bashkëpunim nga Big Deal Records, Dafina Zeqiri & Getoar Selimi, teksa teksti u shkrua nga vetë Getoar Selimi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Deal Records.

Më datë 24 Nëntor 2023, Geasy publikon videoklipin "Marget". Muzika e këngës vjen si bashkëpunim nga Zzap And Chriss & Getoar Selimi, tekstin e shkroi vetë Getoar Selimi, teksa për arranzhimin u kujdes Zzap And Chriss. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 31 Mars 2024, Geasy & Ledri publikojnë videoklipin "Thuj". Kënga është kompozuar nga BigDeal Records, ndërsa tekstin e kanë shkruar së bashku Getoar Selimi & Ledri Vula. Videoklipi u prodhua nga Entermedia, ndërsa produksioni audio u realizua nga BigDeal Records.
DËRGOI: