>
BIOSHQIP
Biografia
Njëri nga këngëtarët që i këndon me shumë ndjejnë baladat, por që këngët e tij i duan të gjithë pa dallim moshe. Hyri furishëm në skenën muzikore shqipe dhe menjëherë ka arritur që t’i rrëmbejë zemrat e shumë fansave. Është ky këngëtari Gena, i cili që nga debutimi i parë në skenë ka ardhur gjithmonë me projekte të reja të cilat kanë arritur që të jenë ndër këngët më të dëgjuara në skenën muzikore shqipe. Por, ai nuk mendon që të ndalojë.
Evente
Në vitin 2001, Gena publikon albumin "C' Do Njeri Ka Nje Mister".

Në vitin 2003, Gena publikon albumin "O Bo Bo".

Në vitin 2006, Gena publikon albumin "Gena '06".

Në vitin 2006, Gena publikon albumin "Kjo Eshte Jeta Ime".

Në Maj 2009, Gena merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Mekatare".

Në vitin 2009, Gena publikon albumin "Ne Prehrin E Nenes".

Më datë 30 Shtator 2011, Gena publikon videoklipin "Aman". Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics.

Në vitin 2011, Gena publikon albumin "Gena".

Në vitin 2011, Gena publikon albumin "Te Dashuroj Si I Cmendur".

Më datë 31 Korrik 2012, Ermal Fejzullahu & Gena publikojnë videoklipin "Ajo". Me këtë këngë, Ermal Fejzullahu & Gena u paraqit në këto festivale: SVFM 2013 (2013), Zhurma Show 2012 (2012).

Më datë 26 Tetor 2012, Gena publikon videoklipin "Me Ke Vrare".

Në vitin 2012, Gena publikon albumin "Cdo Njeri Ka Nje Te Fshehte".

Në vitin 2012, Gena publikon albumin "Serenate".

Në vitin 2012, Gena publikon albumin "Raki E Lot".

Më datë 16 Mars 2013, Gena publikon videoklipin "Sa Vuaj Për Ty". Me këtë këngë, Gena merr pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Më datë 27 Mars 2013, Gena publikon videoklipin "I Kerkova Syte E Tu".

Në Tetor 2013, Nora Istrefi merr pjesë në Zhurma Show 2013 me këngën "Le Mama", në bashkëpunim me Gena.

Më datë 3 Dhjetor 2013, Xhuli publikon videoklipin "Po Fantazoj", në bashkëpunim me Gena. Muzika e këngës u punua nga Edlir Begolli, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga Vissound Media.

Më datë 30 Mars 2014, Gena publikon videoklipin "Duhet", në bashkëpunim me Zzap And Chriss. Me këtë këngë, Gena merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 në vitin 2014.

Më datë 3 Qershor 2014, Gena publikon videoklipin "Nuk Kam Faj".

Më datë 3 Qershor 2014, Gena publikon videoklipin "Ti Je ëndrra Ime".

Më datë 17 Korrik 2014, Gena publikon videoklipin "Me Foli". Me këtë këngë, Gena merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 17 Tetor 2014, Gena & Flori publikojnë videoklipin "Jo Vetem Fjale".

Në vitin 2014, Gena publikon albumin "Se Të Dashuroj".

Më datë 18 Shkurt 2015, Gena publikon videoklipin "Te Kam Dashuri", në bashkëpunim me Ervin Gonxhi. Me këtë këngë, Gena merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 9 Gusht 2015, Gena publikon videoklipin "Ndal". Muzika e këngës u punua nga Edlir Begolli, teksti u shkrua nga Edlir Begolli, Abaz Selmani. Videoklipi u prodhua nga Vissound Media.

Më datë 26 Tetor 2015, Gena publikon videoklipin "Jo Pa Ty". Muzika e këngës u punua nga vetë Gena, teksti u shkrua nga vetë Gena, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edlir Begolli.

Në vitin 2015, Gena publikon albumin "Live".

Në vitin 2015, Gena publikon albumin "Merri Te Gjitha".

Më datë 5 Shkurt 2016, Gena publikon videoklipin "Pike Ne Oqean", në bashkëpunim me Mimoza Shkodra. Me këtë këngë, Gena merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Më datë 20 Shkurt 2016, Gena publikon videoklipin "Pa Adresë". Me këtë këngë, Gena merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 30 Prill 2016, Soni Malaj publikon videoklipin "Ti, Jeta", në bashkëpunim me Gena. Muzika e këngës u punua nga Edlir Begolli, teksti u shkrua nga Rozana Radi. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 12 Korrik 2016, Gena publikon videoklipin "Jeto Jeten".

Në vitin 2016, Gena publikon albumin "Pa Adrese".

Më datë 7 Mars 2017, Gena publikon videoklipin "Ma Dhe Dashnin". Me këtë këngë, Gena merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 24 Nëntor 2017, Bigem publikon videoklipin "Gajle", në bashkëpunim me Gena. Muzika e këngës u punua nga Bergin Demaj, Milot Hasangjekaj, teksti u shkrua nga Milot Hasangjekaj, Gena, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 20 Maj 2018, Greta Koçi publikon videoklipin "Si Me Parë", në bashkëpunim me Gena.

Më datë 9 Qershor 2018, Skivi publikon videoklipin "Kijamet", në bashkëpunim me Gena. Teksti u shkrua nga vetë Skivi. Videoklipi u prodhua nga XL Films.

Më datë 11 Gusht 2018, Gena publikon videoklipin "Lot I Embel". Muzika e këngës u punua nga Gent Myftaraj, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 30 Dhjetor 2018, Valbona Mema publikon videoklipin "Puthem", në bashkëpunim me Gena & Iljard Shabën.

Në Maj 2019, Valbona Mema merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Puthem", në bashkëpunim me Gena & Iljard Shaba.

Më datë 11 Maj 2019, Gena publikon videoklipin "Dimër". Muzika e këngës u punua nga Gent Myftaraj & Gena, ndërsa teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi. Produksioni audio u realizua nga Gent Myftaraj. “Dimër” është vizualizuar edhe me një klip të veçantë, në të cilin këngëtari shfaqet mjaft melankolik. Ana vizuale e projektit i është besuar TECH Production.

Më datë 15 Qershor 2019, Gena publikon videoklipin "Me Fal". Muzika dhe orkestrimit janë realizuar nga Arsen P, gjersa për vargjet e tekstit është kujdesur Endrit Mumajesi, i njohur si MUMA. Kënga është vizualizuar edhe me klip, xhirimet e të cilit janë kryer në bregdetin shqitar. Edhe këtë herë, Gena vjen me një performancë mjaft atraktive dhe melankolike në klip, duke iu përshtatur tematikës së këngës. Ana vizuale i është besuar produksionit nga Shqipëria, Max Production.

Më datë 7 Nëntor 2019, Eranda & Gena publikojnë videoklipin "Thuam' Po". Muzika e këngës u punua nga Gent Myftaraj, ndërsa teksti u shkrua nga Pandi Laço. Videoklipi u prodhua nga kompania Chill Pro.

Më datë 12 Dhjetor 2019, Gena publikon videoklipin "Shqiponja E Lire". Muzika e këngës u punua nga Gena, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj & Vin Veli. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production. Me këtë këngë, Gena merr pjesë në Festivali I 58-Të Në Rtsh në vitin 2019.

Në Maj 2020, Eranda & Gena marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Thuam' Po".

Në Maj 2020, Gena merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Shqiponja E Lire".

Më datë 14 Qershor 2020, Gena publikon videoklipin "Bella Senorita", në bashkëpunim me Olsi Bylykun. Muzika e këngës u punua nga Gena & Gent Myftaraj, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi & Olsi Bylyku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj.

Më datë 24 Korrik 2020, Gena publikon videoklipin "Trendafili Im". Muzika e këngës u punua nga Gena, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes De Vox. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 24 Nëntor 2020, Gena publikon videoklipin "Si Vjeshta". Orkestrimi i këngës u punua nga Vani Rushiti.

Më datë 14 Shkurt 2021, Gena, Endri & Stefi publikojnë videoklipin "I Kam Vene Kapak". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Gena. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Në Qershor 2021, Gena, Endri & Stefi marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 21 me këngën "I Kam Vene Kapak".

Më datë 16 Qershor 2022, Gena & Genc Prelvukaj publikojnë videoklipin "Dominicana". Muzika e këngës është sjellë e punuar në bashkëpunim nga Gent Myftaraj, Gena & Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Gent Myftaraj.

Më datë 25 Nëntor 2022, Gena & Klement publikojnë videoklipin "Zemren Ma Ke Marr". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Gent Myftaraj & Gena kanë realizuar bashkë muzikën, ndërsa për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Sebastiana Brecani & Klement. Videoklipi u prodhua nga BUG Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Gent Myftaraj.

Në vitin 2023, Gena publikon albumin "Vitet Me Te Bukura".

Më datë 15 Korrik 2023, Gena publikon videoklipin "Mu Ke Bo Fiksim", në bashkëpunim me Labinot Tahirin. Muzika e këngës është kompozuar nga vetë Gena, tekstin e kanë shkruar së bashku Gena & Elios Shuli, ndërsa orkestrimin e përgatiti Shkëlqim Dule. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 4 Janar 2024, Gena publikon videoklipin "Pluhuri I Dashurisë". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Gena, teksa për arranzhimin u kujdes Gent Myftaraj. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Gent Myftaraj.