>
BIOSHQIP
Biografia
Flori siç është I njohur për publikun, emri i plotë i të cilit është Florian Mumajesi ka lindur në Tiranë dhe njihet si njëri ndër kompozitorët dhe këngëtarët më të kërkuar shqiptarë. E nisi gjithcka me grupin The Dreams qe me 1997 dhe pas shkeputjes nga grupi, e vazhdoi karrierën e tij si këngëtar duke mos anashkaluar pothuajse asnjë festival të mundshëm në Shqipëri apo Kosovë. Flori Mumajesi njihet si njeri prej kompozitoreve dhe kengetareve me te mire shqiptare. Veprat e tij kane zgjuar interesim te madh tek publiku shqiptar por edhe tek ai i huaj. Flori tani per tani eshte kompozitori me i kerkuar shqiptar dhe labeli i tij "Threedots", konsiderohet labeli me i kerkuar. Ai ka realizuar shume hite dhe shume bashkpunime me shume kengetar si: Elvana Gjata, Luar, Julka, Orinda Huta, Soni Malaj, Getoar Selimi, 2po2, Fuga, Arilena Ara, Klajdi Haruni, Bruno etj. Mendohet se çdo kenge qe kalon ne duart e maestro Mumajesit, kthehet ne nje hit te garantuar.

Në Nëntor 2002, Flori merr pjesë në Kënga Magjike 2002 me këngën "Nuk Mund Te Vdes".

Në Nëntor 2003, Alketa Vejsiu & Flori marrin pjesë në Kënga Magjike 2003 me këngën "Merrme Te Fundit Nate".

Në Maj 2004, Flori merr pjesë në Top Fest 1 me këngën "Ka Nate, Ka Dhe Dite".

Në Janar 2005, Flori merr pjesë në Kënga Magjike 2004 me këngën "Gjithmonë Do Të Jem Me Ty".

Në Nëntor 2005, Flori merr pjesë në Kënga Magjike 2005 me këngën "Me Sy Mbyllur".

Në Prill 2007, Flori merr pjesë në VFM 2007 me këngën "Baby (Nje Here Ne Jete)", në bashkëpunim me Getoar Selimi.

Në Nëntor 2007, Soni Malaj & Flori marrin pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Fluturimi 3470".

Në Nëntor 2009, Flori merr pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Play Back". Flori ka marre pjese ne "Balkan Music Awards 2010" me hitin "PlayBack", duke e perfaqesuar Shqiperine.

Në Maj 2010, Kthjellu & Flori marrin pjesë në VFM 2010 me këngën "S'te Fal".

Më datë 16 Korrik 2010, Flori publikon videoklipin "Making Of", në bashkëpunim me Fugaa. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 21 Dhjetor 2010, Flori & Alisia publikojnë videoklipin "Vajno Li Ti E".

Në Maj 2011, Tingulli 3nt merr pjesë në VFM 2011 me këngën "Ani Ani Syn", në bashkëpunim me Flori.

Më datë 26 Maj 2011, Flori Mumajesi publikon videoklipin "Tegila Vava", në bashkëpunim me Albatrit Muqiqi, Guest & Noga. Me këtë këngë, Flori Mumajesi merr pjesë në VFM 2012 në vitin 2012.

Më datë 28 Maj 2011, Elvana Gjata publikon videoklipin "Kudo Qe Jam", në bashkëpunim me Flori. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Në Qershor 2011, Flori merr pjesë në Top Fest 8 me këngën "Tallava", në bashkëpunim me Camalam.

Më datë 26 Dhjetor 2011, Labi & Flori publikojnë videoklipin "S'te Mbaj Inat". Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Në Qershor 2012, Elvana Gjata merr pjesë në VFM 2012 me këngën "Afer Dhe Larg", në bashkëpunim me Flori.

Në vitin 2011, Flori publikon albumin "Detaj".

Në Tetor 2012, Flori merr pjesë në Zhurma Show 2012 me këngën "Me Zemer".

Më datë 15 Dhjetor 2012, Klan Kosova & Friends publikojnë videoklipin "Ne Kemi Një Vend".

Në Qershor 2013, Flori merr pjesë në SVFM 2013 me këngën "Pa Jete".

Në Tetor 2013, Flori merr pjesë në Zhurma Show 2013 me këngën "Pa Jete".

Në Qershor 2014, Flori merr pjesë në SVFM 2014 me këngën "Lule Lule", në bashkëpunim me KAOS.

Më datë 9 Maj 2014, Flori & Stefani publikojnë videoklipin "Ne Se Pravi".

Më datë 19 Korrik 2014, Flori publikon videoklipin "Ta Boja Me Drita (Dalool Ii Avaxus Remix)".

Më datë 25 Shtator 2014, Flori publikon videoklipin "Ke". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Flori merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 16 Tetor 2014, Flori Mumajesi publikon videoklipin "Ta Boja Me Drita". Muzika e këngës u punua nga vetë Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga vetë Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Alexander Video. Me këtë këngë, Flori Mumajesi merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 17 Tetor 2014, Gena & Flori publikojnë videoklipin "Jo Vetem Fjale".

Më datë 23 Tetor 2014, Klajdi Haruni & Flori publikojnë videoklipin "Lutem Une Sot". Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 1 Dhjetor 2014, Flori publikon videoklipin "Ku Isha Une?", në bashkëpunim me Argjentina Ramosaj.

Më datë 19 Mars 2015, Elvana Gjata publikon videoklipin "Kuq E Zi Je Ti", në bashkëpunim me Flori. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Triangle.

Më datë 27 Maj 2015, Flori Mumajesi publikon videoklipin "Nallane", në bashkëpunim me Dj Vicky. Muzika e këngës u punua nga vetë Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga vetë Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Me këtë këngë, Flori Mumajesi merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Në Shtator 2015, Flori Mumajesi merr pjesë në Kënga Magjike 2015 me këngën "Me Fjalë Të Vogla".

Më datë 18 Mars 2016, 2po2 publikojnë videoklipin "Gone Girl", në bashkëpunim me Flori Mumajesi. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga 2po2, Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative. Me këtë këngë, 2po2 marrin pjesë në Top Music Awards 2016 në vitin 2016.

Më datë 14 Qershor 2016, Besa publikon videoklipin "1, 2, 3", në bashkëpunim me Flori Mumajesi. Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi.

Më datë 8 Korrik 2016, Flori publikon videoklipin "Beautiful", në bashkëpunim me Ledri. Teksti u shkrua nga Ledri Vula, Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 8 Korrik 2016, Ledri Vula publikojnë videoklipin "Nuk Ma La", në bashkëpunim me Flori Mumajesi. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Ledri Vula, Flori Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes BigBang. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Ledri Vula marrin pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 18 Dhjetor 2016, Flori Mumajesi publikon videoklipin "Nallane 2", në bashkëpunim me Dj Vicky.

Më datë 27 Dhjetor 2016, Shkurte Gashi publikon videoklipin "Tu Luta", në bashkëpunim me Flori Mumajesi. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi.

Më datë 27 Qershor 2017, Flori Mumajesi publikon videoklipin "Ne Shpirt", në bashkëpunim me Elinel. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi & Elinel, ndërsa për orkestrimin u kujdes Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga kompania Pinkmoon Creative.

Më datë 11 Korrik 2017, Flori Mumajesi publikon videoklipin "Nallane 3", në bashkëpunim me Arilena & Dj Vicky. Me këtë këngë, Flori Mumajesi merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 3 Gusht 2017, Flori Mumajesi publikon videoklipin "Karma", në bashkëpunim me Bruno, Klajdi & Dj Vicky.

Më datë 23 Dhjetor 2017, Shkurte Gashi publikon videoklipin "Si Dikur", në bashkëpunim me Flori Mumajesin. Kënga është punuar në të githë komponentet e saj nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 8 Janar 2018, Flori Mumajesi publikon videoklipin "Shanghai", në bashkëpunim me Dj Vicky. Muzika e këngës u punua nga vetë Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 11 Shkurt 2018, Dhurata Dora publikon videoklipin "Trendafil", në bashkëpunim me Flori. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 25 Maj 2018, Ghetto Geasy publikon videoklipin "Dashni Me Raki", në bashkëpunim me Flori Mumajesi. Muzika e këngës u punua nga Getoar Selimi, Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Getoar Selimi, Flori Mumajesi.

Në Dhjetor 2018, Flori Mumajesi fiton festivalin Kënga Magjike 2018 me këngën "Plas".

Më datë 15 Dhjetor 2018, Flori publikon videoklipin "Mori", në bashkëpunim me Ghetto Geasy & Brunon dhe është kujdesur vetë për muzikën e këngës. Teksti u shkrua nga Flori dhe Getoar Selimi. Produksioni audio u realizua nga Threedots.

Me 8 nentor 2019, kantautori Mumajesi publikon kengen "Thjesht te du", nje kenge e cila ishte realizuar posacerisht me kerkese te mikut te tij Petrit Kllokoqi, si surprize per Erza Kllokoqin ne diten e dasmes se ciftit. Po ate muaj, me 19 nentor 2019, u publikua kenga "Doja" ne bashkpunim me Arilena Aren. Kjo ishte hera e pare per Florin si thjesht interpretues i kenges, sepse teksti ishte i shkruar nga Lindon Berisha, ndersa muzika dhe produksioni nga Darko Dimitrov.

Më datë 31 Dhjetor 2019, Klajdi Haruni & Bruno publikojnë videoklipin "Plas (Remix)", në bashkëpunim me Andrea & Florin.

Më datë 28 Dhjetor 2020, Flori Mumajesi publikon videoklipin "Dhemb". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Pro Video, ndërsa produksioni audio u realizua nga Threedots.

Më datë 17 Shkurt 2021, Tayna, Flori Mumajesi & Cricket publikojnë videoklipin "Magdalena". Muzika e këngës u punua nga Cricket, ndërsa teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, Tayna & Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Cricket.

Në Maj 2021, Klajdi Haruni & Flori Mumajesi marrin pjesë në Kënga Magjike 2021 me këngën "E Para".

Më datë 19 Qershor 2021, Bruno publikon videoklipin "Nina", në bashkëpunim me Flori Mumajesi & Klajdi Harunin. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 2 Dhjetor 2021, Anxhelina & Flori publikojnë videoklipin "Anash & Doja". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Në Maj 2022, Anxhelina & Flori marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "Anash & Doja".