>
BIOSHQIP
Biografia
Erjon Beci u shkollua ne Liceun Artistik Jordan Misja ne Tirane nga viti 1992-1996. Me pas kreu studimet ne Akademine e Arteve te Bukura ne Tirane ku u diplomua si Aktor. Ne vitin 1988, (10 Vjec) merr pjese ne Festivalin e Zerave te Rinj te organizuar nga Pallati i Pioniereve ne ate kohe ku ne mes qindra konkureteve fitoi cmimin si zeri me i bukur i femijeve ne Tirane. Ne vitet e Liceut u aktivizua ne shume koncerte por ai me i spikaturi ishte kur kendoi sebashku me Totto Cotugno ne pallatin e kongreseve ne Tirane, si i ftuar nderi ne vitin 1995 per te marre nga Shqiperia Premion "Volare". Ne ato vite Erioni kishte formuar edhe bendin e tij me shoket e shkolles, muzikante, dhe pasi sebashku kompozuan disa kenge 3 prej te cilave u kenduan ne evenimentet e kohes, periuadha 1996-1998 vendos te terhiqet perfundimisht nga pasioni tij per muziken, per tu perqendruar ne pasionin tjeter tijin, ate te studiuarit Aktrim. Qellim te cilin e arriti me konkurimin e tij te pare. Pjesmrres ne role te spikatuar ku me i vecanti ishte ai i Asketit ne Tragjedine e Nikos Kazanzaqis, titull "Komedia". Regjisor ne Tv Telenorba Shqiptare, 2004-2005, tegjisor ne News24 "Kafazi i Arte 2", tegjisor ne Big Brother Albania 2 etj. Pas shume luhatjesh ne profesione te cilin Erionin se kishin mbushur shpirterisht, 10 vite me vone ai vendos ti rikthehet kenges, dashurise se tij te pare. Ne nje lokal ne Tirane, kendon rastesisht nje kenge dhe kupton se nqs ai vet e kishte lene kengen, ishte kenga qe nuk e kishte lene ate. Vendos qe te rikthehet seriozisht, kete here, pa banden e tij, me nje qellim te caktuar ne koke, qe nje dite ta quajne "Zoteri i Kenges Shqip" dhe te punoj kenge te cilin tashme ne nje moshe te pjekur, do ta sillnin ne sy te publikut te gjere, nje artist serioz, dhe me shije te holla ne krijimtari. Zgjedh me vemendje bashkpunetoret dhe kerkon te kendoj muzike te forte me mesazhe therese per shoqerine.

Pas rikthimit te tij ne muzike, Erjoni eshte pjese e pandare tashme prej mese 8 vitesh e jetes se kengetareve qe performojne Live ne Clubet dhe Lokalet me te famshme ne Tirane, Shqiperi e Diaspore. Erjoni si kengetar profesionist, nuk preferon te profilizohet, si kengetar vetem i nje zhanri muzikor, pasi ai mund te shprehet shume mire eshe ne zhanret e muzikes folklorike, ndaj ai eshte shume shpesh pjese e festave private e familjare, Karaoke e shumecka.

Duke qene se aktrimi e ndihmon ne komportimin me publikun, ai eshte i spikatur eshe si nje interpretues i shkelqyer dhe ne organizator i spektakleve te medha edhe si spiker, moderator, pemnedim ketu Open Port Durres, show i madh nga Tv Klan ku Erjoni ne vitin 2012 prezantoi dhe kendoi dhe moderoi karaoke per mese 5 mije te pranishem ne Port, dhe kete gje e perseriti nje vit me vone ku e perseriti ne te tria netet e Open Port Durres, nje video amatore eshte ne youtube qe tregon se si Erjoni ka kenduar e prezantuar. I ftuar ne spektaklet e tv Klan 100 Vjet Muzike. Ne Sezonin e MusicKlan ne Tv Klan etj.

Nga ky artist qe shfaqet rralle ne syte e publikut, do kemi c'te mbajme mend ne te ardhmen pasi nuk eshte komercial dhe muzika e tij nuk do vdese kurre. I rralle.

Në Maj 2009, Erjon Beci merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Mesnata".

Në Nëntor 2009, Erjon Beci merr pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Dhoma 208".

Në Maj 2010, Erjon Beci merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Ne Enderren Time".

Në Nëntor 2010, Erjon Beci merr pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "Aurores".

Në Nëntor 2011, Erjon Beci merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Nje Tjeter Do Mbetesh", ku protestoi kunder sjelljes se pleherave ne Shqiperi.

Në Nëntor 2012, Erjon Beci merr pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "Mo'".

Në Nëntor 2013, Erjon Beci merr pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "At’ I Birit Tim", dedikuar prinderimit te keq dhe egoist.

Më datë 1 Shtator 2023, Erjon Beci publikon videoklipin "Një Ftesë Për Ty". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Erjon Beci. Videoklipi u prodhua nga kompania AMIA Studio.