>
BIOSHQIP
Biografia
Tetëvjeçaren e kreu në shkollën “Jeronim de Rada” e më pas gjimnazin te “Sami Frashëri”, në Tiranë. Gjatë fillimit të shkollës së mesme kishte garuar në një garë bukurie ku edhe ishte cilësuar si modelja më e mirë dhe në të njejtin vit konkuron në “Miss Shqipëria“ dhe shpërblehet me çmimin “Miss Kinemaja“. Edhe pse e njohur si këngëtare Çiljeta karrierën e saj e kishte filluar si modele, kështu gjatë moshës 17 vjeçare kishte përfaqësuar Shqipërinë në “Miss National“ që në atë kohë u mbajt në Brazil dhe poashtu si gjimnaziste bëhet edhe imazh I disa reklamave. Në familjen e saj bënë pjesë babai Ferdinand pensionist, nëna Majlinda parukiere të cilës Çiljeta i ka ndihmuar të hapte një dyqan të cilin e emëroi në bazë të emrit të Çiljetës. Çiljeta u paraqit në konkursin e bukurisë “Miss Shqipëria“ në vitin 2001 kur edhe e fitoi çmimin “Miss Kinemaja“.

Në Qershor 2003, Çiljeta merr pjesë në PoliFest 2003 me këngën "Bote E Cmendur".

Në vitin 2003, Çiljeta publikon albumin "Tekila".

Në Prill 2005, Çiljeta merr pjesë në Top Fest 2 me këngën "Vetem Ti".

Në Prill 2006, Çiljeta merr pjesë në Top Fest 3 me këngën "Do Ti Do".

Në Qershor 2006, Tingulli 3nt merr pjesë në VFM 2006 me këngën "Dridhe (Sa Bythen E Mire)", në bashkëpunim me Çiljeta.

Në Nëntor 2006, Çiljeta merr pjesë në Kënga Magjike 2006 me këngën "S'ke Ku Vete".

Në Nëntor 2007, Çiljeta merr pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Kur Kendoj Serenate", në bashkëpunim me Stefi Prifti & Endri Prifti.

Në Maj 2008, Çiljeta merr pjesë në Top Fest 5 me këngën "Dorheqja".

Më datë 3 Korrik 2008, Çiljeta & Ingrid Gjoni publikojnë videoklipin "Puchi Puchi". Me këtë këngë, Çiljeta & Ingrid Gjoni marrin pjesë në Zhurma Show 2008 në vitin 2008.

Në Korrik 2008, Çiljeta merr pjesë në Çelësi Muzikor 2 me këngën "Lolita".

Në Nëntor 2008, Çiljeta merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Duty Free".

Në Maj 2010, Çiljeta merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 me këngën "Deja Vu", në bashkëpunim me Big Basta.

Në Nëntor 2010, Çiljeta merr pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "Te Dy Qajme Te Ndare", e komponuar nga Flori Mumajesi me tekst të Ardit Roshit. Çiljeta qau gjatë interpretimit të saj.

Në Qershor 2011, Çiljeta merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Se Te Dua Ty". P në kete vit, ajo mori një ftesë që të jetë pjesë e edicionit të dytë të “Dancing With the Stars Albania“, ku vallëzoi me partnerin e saj Dion Gjinika.

Në Qershor 2012, Çiljeta & Vani marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Sonte Me Dhemb Zemra".

Më datë 10 Shkurt 2012, Çiljeta & Ingrid Gjoni publikojnë videoklipin "Mike Dhe Rivale". Me këtë këngë, Çiljeta & Ingrid Gjoni marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 në vitin 2012.

Në Maj 2012, Çiljeta merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Maria".

Në Nëntor 2014, Çiljeta merr pjesë në Kënga Magjike 2014 me këngën "Nuk E Di Pse Me Do".

Më datë 19 Gusht 2015, Çiljeta & Noizy publikojnë videoklipin "Gangsta Love". Muzika e këngës u punua nga Elgit Doda, teksti u shkrua nga Noizy. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Çiljeta & Noizy u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 15 (2016), Zhurma Show 2015 (2015).

Më datë 22 Dhjetor 2015, Çiljeta publikon videoklipin "Big Booty", në bashkëpunim me Lil Koli & Filloreta.

Më datë 15 Prill 2016, Armend Ademi publikon videoklipin "Aventura", në bashkëpunim me Çiljeta. Muzika e këngës u punua nga Elgit Doda, teksti u shkrua nga Rozana Radi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Elgit Doda. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films. Me këtë këngë, Armend Ademi u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2016 (2016), Netët E Klipit Shqiptar 15 (2016).

Më datë 2 Korrik 2016, Noizy publikon videoklipin "Me Shum Se Dollar", në bashkëpunim me Çiljeta.

Më datë 21 Korrik 2016, Altin Sulku publikon videoklipin "Tek Ty Fle Shpirti Im", në bashkëpunim me Çiljeta. Muzika e këngës u punua nga Elgit Doda, teksti u shkrua nga Rozana Radi.

Më datë 28 Prill 2017, Çiljeta publikon videoklipin "Bubu", në bashkëpunim me Trim Jetullahu. Muzika e këngës u punua nga Elgit Doda, teksti u shkrua nga Trim Jetullahu, Filloreta Raçi (Fifi), ndërsa për orkestrimin u kujdes Elgit Doda.

Më datë 22 Gusht 2017, Çiljeta publikon videoklipin "Pa Ty Jetoj". Muzika e këngës u punua nga Elgit Doda, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Në Tetor 2017, Çiljeta merr pjesë në Kënga Magjike 2017 me këngën "Hajmali".

Çiljeta & Noizy kanë njoftuar se do publikojnë së shpejti videoklipin "G. Love Part 2".

Më datë 16 Gusht 2018, Alar Band publikojnë videoklipin "Bonbone", në bashkëpunim me Çiljeta. Muzika e këngës u punua nga Elgit Doda, teksti u shkrua nga Klea Huta. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Në Maj 2019, Alar Band & Çiljeta marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Bonbone".

Më datë 18 Gusht 2019, ESTTO publikon videoklipin "A Je Mire?", në bashkëpunim me Çiljetën. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga ESTTO. Videoklipi u prodhua nga Pro Video, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

Më datë 4 Korrik 2020, Mars publikon videoklipin "M'ke Harru", në bashkëpunim me Çiljetën. Teksti i këngës u shkrua nga Marsi & Petro Xhori. Videoklipi u prodhua nga kompania Pro Video.

Më datë 12 Shtator 2020, Çiljeta & Estto publikojnë videoklipin "Zemer". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga ESTTO. Videoklipi u prodhua nga kompania Pro Video.

Më datë 22 Dhjetor 2021, Ardit Çuni & Çiljeta publikojnë videoklipin "Oj Dashni". Muzika e këngës u punua nga Ardit Çuni, ndërsa teksti u shkrua nga Ronela Hajati. Produksioni audio u realizua nga BledBeats.

Në Maj 2022, Ardit Çuni & Çiljeta marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "Oj Dashni".
DËRGOI: