>
BIOSHQIP
Biografia
Djaloshi që u bë i njohur në spektaklin e talenteve të rinj “Ethet e së premtes mbrëma” që organizohej vite më parë në Tiranë, sot është ndër këngëtarët më të kërkuar në tregun kosovar. Besart Halimi ka grumbulluar rreth vetes shumë simpatizues që pëlqejnë dhe dëgjojnë muzikën e tij. Këngët e tij të njëpasnjëshme e kanë shndërruar në një këngëtar mjaft të pëlqyer dhe të dëgjuar nga publiku kosovar, veçanërisht nga moshatarët e tij.

Në vitin 2005, Besart Halimi merr pjesë në Ethet E Së Premtes 3.

Në Dhjetor 2005, Besart Halimi merr pjesë në Festivali i 44-të në RTSH me këngën "Loja Dashuri". Besarti rikthehet me deshire te madhe tek publiku ne Shqiperi pas edicionit te "etheve".

Në Prill 2007, Besart Halimi merr pjesë në VFM 2007 me këngën "Loja Dashuri".

Në Maj 2009, Besart Halimi merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Enderrat".

Në Dhjetor 2009, Besart Halimi merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Enderrat".

Më datë 5 Shtator 2009, Kontrast publikon videoklipin "Emrin", në bashkëpunim me Besart Halimi. Me këtë këngë, Kontrast u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2009 (2009), Çelësi Muzikor 3 (2009).

Në Maj 2010, Besart Halimi merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Loti I Pare".

Më datë 26 Qershor 2010, Besart Halimi publikon videoklipin "Ti Nuk Me Ndjen". Me këtë këngë, Besart Halimi u paraqit në këto festivale: VFM 2011 (2011), Zhurma Show 2010 (2010), Çelësi Muzikor 4 (2010). “Kjo këngë është punuar nga Arbër Gjikolli “Big Bang”, i cili e ka punuar edhe tekstin e këngës, kurse incizuar është në studion e Florent Boshnjakut. Videoklipi është realizuar në Prishtinë nga produksioni “Imagine Creative”. Është një këngë ritmike shumë verore më të cilën fitova edhe çmimin “Best Male” në festivalin muzikorë “Çelësi muzikorë 2010”, u shpreh Besarti duke thënë se teksti flet se si një djalosh shpreh dashurinë ndaj një vajze, por vajza është ajo që kërkon largimin nga ai duke mos shfaqur kurrfarë ndenje ndaj tij.

Në Nëntor 2010, Besart Halimi merr pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "Nuk Eshte Vone". Këngëtari Halimi thotë: “Kënga Magjike” është një nga festivalet më të mira shqiptare dhe është kënaqësi për mua që të jam pjesë e këtij evenimenti”.

Në vitin 2010, Besart Halimi publikon albumin "Enderrat". “Është një sukses shumë i madh kjo për mua. Kam punuar më shumë përkushtim dhe mund dhe me vjen mirë që në fund ua realizua me sukses. Kjo ka qenë ëndrra ime që ta kem një album timin si këngëtar”, thotë Besarti duke shtuar se ky është vetëm fillimi për të. “Unë do të punoj vazhdimisht për të sjellë këngë dhe albume të reja. Albumi i ka tetë këngë, ku tri janë të dëgjuara edhe më herët, ndërsa pesë janë të reja”.

Në Tetor 2011, Besart Halimi merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën "Ne Tren Per Perzeren", në bashkëpunim me Haliband.

Më datë 29 Janar 2012, Besart Halimi publikon videoklipin "Kaçurrelja". Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative. Me këtë këngë, Besart Halimi u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2012 (2012), VFM 2012 (2012), Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012).

Në Maj 2012, Besart Halimi merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Sa Here".

Më datë 26 Gusht 2012, Besart Halimi publikon videoklipin "Afer". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative. Me këtë këngë, Besart Halimi merr pjesë në Zhurma Show 2012 në vitin 2012.

Më datë 6 Mars 2013, Besart Halimi publikon videoklipin "Dhimbje". Muzika e këngës u punua nga Korab Shaqiri, teksti u shkrua nga Korab Shaqiri. Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Besart Halimi u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 13 (2014), Zhurma Show 2013 (2013), SVFM 2013 (2013).

Më datë 8 Prill 2013, Besart Halimi publikon videoklipin "Nates Nuk I Dihet".

Më datë 9 Prill 2014, Kengetare Te Ndryshem publikon videoklipin "N'kufi Te Vjeter". Muzika e këngës u punua nga Korab Shaqiri, teksti u shkrua nga Naime Beqiraj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Korab Shaqiri. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 15 Qershor 2014, Besart Halimi publikon videoklipin "Në Prishtinë". Me këtë këngë, Besart Halimi merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 11 Shkurt 2015, Besart Halimi publikon videoklipin "Prapë Te Enderroj". Muzika e këngës u punua nga vetë Besart Halimi, teksti u shkrua nga vetë Besart Halimi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Besart Halimi merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 22 Korrik 2015, Xhela & Besart Halimi publikojnë videoklipin "Ideale". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga Asha.

Në vitin 2015, Besart Halimi publikon albumin "Live 2015".

Më datë 11 Prill 2016, Besart Halimi publikon videoklipin "Nuk Kthehesh Ti". Muzika e këngës u punua nga Kreshnik Avdiu, teksti u shkrua nga Kreshnik Avdiu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati. Me këtë këngë, Besart Halimi merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 7 Shkurt 2018, Besart Halimi & Aida Doçi publikojnë videoklipin "Kur U Ndamë". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani.

Më datë 18 Tetor 2018, Besart Halimi & Armend Shabani publikojnë videoklipin "Shko".

Në vitin 2018, Besart Halimi publikon albumin "Live 2018".

Më datë 28 Qershor 2019, Besart Halimi publikon videoklipin "Merrma Ti Zemren", në bashkëpunim me Buraku & Famën. Videoklipi u prodhua nga kompania ASHA.

Më datë 19 Mars 2020, Besart Halimi publikon videoklipin "Pa Fjalë". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, ndërsa teksti u shkrua nga Fatmir Muja.

Besart Halimi ka njoftuar se do publikojë së shpejti videoklipin "Endrrat (Remix)".

Më datë 6 Korrik 2021, Besart Halimi publikon videoklipin "Endrrat (Remix)". Videoklipi u prodhua nga MProduction, ndërsa produksioni audio u realizua nga Florent Boshnjaku.

Më datë 23 Shkurt 2022, Besart Halimi publikon videoklipin "Pak Dashni". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 21 Mars 2024, Besart Halimi publikon videoklipin "Nëna Ime". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu, ndërsa orkestrimi u realizua nga Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.