>
BIOSHQIP
Biografia
Me nje karriere te gjate ne skene ajo ia ka arritur qellimit te saj dhe ka fituar shume zemra te rinjsh te cilet e admirojne pa fund. Adelina eshte aktive ne koncerte te ndryshme te organizuara ne vend dhe Disapore dhe fansat e saj nuk jane te pakte kudo qe shqiptaret ndodhen.

Në vitin 2004, Adelina Tahiri merr pjesë në Ylberi 2004 me këngën "Ëndërr".

Në Dhjetor 2005, Adelina Tahiri merr pjesë në Ylberi 2005 me këngën "Crazy".

Ishte viti 2008 kur kengetarja bukuroshe lancoi kengen e pare te shoqeruar me videoklip, e cila titullohej “Narciziod” dhe ne fund te vitit ajo publikoi kengen e titulluar “Vuaj”. Te dyja kenget e saj u kthyen ne hite per ate vit dhe disa kohe me pas dhe zune vendet e para ne cdo televizion Muzikor dhe Progarme ne Radio.

Në Korrik 2008, Adelina Tahiri merr pjesë në Çelësi Muzikor 2 me këngën "Gjysma Tjeter".

Në Maj 2008, Adelina Tahiri merr pjesë në Top Fest 5 me këngën "Më Trego".

Në Maj 2009, Adelina Tahiri merr pjesë në VFM 2009 me këngën "Vuaj", në bashkëpunim me Labinot Salihun. Ne vitin 2009, ajo do te merrte pjese si shoqeruese e kengetarit te famshem nga Maqedonia Shpat Kasapi, te cilet prezantuan kengen e titulluar “Arome Mediterane”.

Në vitin 2008, Adelina Tahiri publikon albumin "Eliksir".

Më datë 1 Mars 2010, Adelina Tahiri publikon videoklipin "Manipulator". Videoklipi u prodhua nga Tomato. Me këtë këngë, Adelina Tahiri u paraqit në këto festivale: VFM 2010 (2010), Netët e Klipit Shqiptar 9 (2010).

Më datë 2 Maj 2010, Adelina Tahiri publikon videoklipin "Nuk Jam Penduar". Me këtë këngë, Adelina Tahiri merr pjesë në Zhurma Show 2010 në vitin 2010. Adelina mbaroi shkollen e mesme dhe e pyetur ne nje interviste nese kishte deshire te vazhdonte shkollen e larte, ajo deklaroi se per momentin i eshte kushtuar teresisht muzikes dhe e ka lene per me vone te marre nje vendim.

Më datë 19 Shtator 2010, F-Kay publikojnë videoklipin "Magnet", në bashkëpunim me Adelina Tahiri. Me këtë këngë, F-Kay marrin pjesë në Çelësi Muzikor 4 në vitin 2010.

Në vitin 2010, Adelina Tahiri publikon albumin "Nuk Jam Penduar".

Në Tetor 2011, Adelina Tahiri merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën "Bad Boy".

Në Nëntor 2011, Adelina Tahiri merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Ti Mos U Kthe".

Në Tetor 2012, Adelina Tahiri & Elgit Doda marrin pjesë në Zhurma Show 2012 me këngën "Nje Kujtim".

Në Prill 2013, Adelina Tahiri & Elgit Doda marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 me këngën "Nje Kujtim".

Në Qershor 2013, Adelina Tahiri & Elgit Doda marrin pjesë në SVFM 2013 me këngën "Nje Kujtim".

Më datë 8 Janar 2013, Adelina Tahiri publikon videoklipin "Triljoner", në bashkëpunim me Fiton Jusaj. Videoklipi u prodhua nga Tomato.

Më datë 6 Shkurt 2013, Adelina Tahiri publikon videoklipin "Golden Eagle".

Më datë 25 Qershor 2013, Adelina Tahiri publikon videoklipin "S'je I Pari". Muzika e këngës u punua nga Elgit Doda. Videoklipi u prodhua nga Video Art. Me këtë këngë, Adelina Tahiri merr pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Më datë 29 Korrik 2013, Adelina Tahiri publikon videoklipin "Mjaft", në bashkëpunim me Elgit Doda.

Më datë 11 Tetor 2013, Adelina Tahiri publikon videoklipin "Heart On Fire". Videoklipi u prodhua nga Tomato.

Më datë 30 Qershor 2014, Adelina Tahiri publikon videoklipin "Ani Ani", në bashkëpunim me Eugena Aliu.

Më datë 6 Prill 2015, Adelina Tahiri publikon videoklipin "Mos Me Duaj Sot". Muzika e këngës u punua nga Darko Dimitrov, teksti u shkrua nga Ronela Hajati, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films. Me këtë këngë, Adelina Tahiri merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 25 Prill 2015, Etnon publikon videoklipin "Bone Sikur N'dasem", në bashkëpunim me Adelina Tahiri.

Në vitin 2015, Adelina Tahiri publikon albumin "Ani Ani".

Më datë 25 Qershor 2016, Adelina Tahiri publikon videoklipin "Ma Mirë Pa Ty". Muzika e këngës u punua nga Elgit Doda, teksti u shkrua nga Rozana Radi. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 7 Maj 2017, Adelina Tahiri publikon videoklipin "Dale Kadale". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Petro Xhori. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 28 Korrik 2017, Adelina Tahiri publikon videoklipin "S'je Normal".

Më datë 4 Korrik 2019, Adelina Tahiri publikon videoklipin "Përgjithmonë". Muzika e këngës u punua nga Darko Dimitrov, teksti u shkrua nga Petro Xhori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 20 Tetor 2019, Adelina Tahiri publikon videoklipin "Hile Hile". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, ndërsa teksti u shkrua nga Petro Xhori. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 25 Qershor 2021, Anxhelo Koci publikon videoklipin "Falma", në bashkëpunim me Adelina Tahirin. Muzika e këngës u punua nga Anxhelo Koci & Alsked Rrenja, teksti u shkrua nga Petro Xhori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alsked Rrenja. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 16 Shkurt 2023, Adelina Tahiri publikon videoklipin "Fati Jem". Muzika e këngës u punua nga Anxhelo Koci, teksti u shkrua nga Petro Xhori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Xhulio Milloshi. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Në Maj 2023, Adelina Tahiri merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Fati Jem".