>
BIOSHQIP
Biografia
Festivali Kombetar i Femijeve ne Shkoder ka qene nje prej aktiviteteve me te rendesishme e me te ndjekura gjate femijerise sime. Pikerisht ne skenen e ketij festivali nga viti ne vit u prezantuan disa prej emrave me te njohur te muzikes shqiptare. Nuk ishte nje prej festivaleve qe per nje arsye apo tjeter i sheh kudo sot, ishte nje festival i cili, per ata femije qe te ardhmen e tyre do ta investonin ne muzike, pjesmarrja ne te ishte nje domosdoshmeri. Pikerisht ne kete festival kam pare per here te pare Zanfinen (e cila u vlersua edhe me cmim). Nje vajze me floke te gjata e cila kercente fort, gje qe bente te binte shume ne sy e te vecohej nga te tjeret me prezantimin e saj. Mbaj mend ne ato caste dikush tha “Kjo eshte motra e Adelines!”. Qe prej atij momenti si me magji, cdo hap qe Zanfina ka hedhur ne karrieren e saj muzikore eshte shoqeruar pikerisht me kete fjali “Kjo eshte motra e Adelines!”. Kete vit vec, gjerat duket se po ndryshojne.Hit pas hiti videokip pas videoklipi, ajo nuk eshte me “motra e Adelines” por vec “motra e vetvetes” e per kete arritje te sajen jane krenare te dyja. Ne javet qe pasojne, afrohet nje tjeter moment kyc ne karrieren e Zanfines; Balkanvision-Festivali i Kenges Ballkanike. Ndersa per nje pjese te madhe te publikut, Balkanvision mund te jete nje tjeter Eurovision apo Eurovideo, per Zanfinen eshte nje rast ku perpara miliona spektatoreve mbarekombetare, do te kendoj ne menyre te drejtperdrejte hitin e saj me te fundit, duke i vene kapakun njehere e mire edhe nje tjeter thashethemi rreth vokalit te saj, i cili po ashtu si shume thashethemeve te tjera rreth kengetares nuk i dihet origjina. Gjithsesi mos u shqetesoni per Zanfinen, sepse ajo eshte “Made in Ismaili” nje familje qe prej dy dekadash ka sjell vetem sukses ne skenen e “Estrades shqiptare” e qe do vazhdoje me po te njejtin sukses edhe ne te ardhmen. Nuk po predikojme, ne e dime kete!

Projekti i saj i fundit per 2008 ishte soundtrack per filmin "Koha e Kometes". Gjithsesi ky eshte nje nder projektet me te kushtueshme ne kinematografine shqiptare dhe nje nder projektet e para kinematografike qe mblodhi perpara kameres, aktore shqiptare nga mbare trevat. Nje tjeter e vecante, ka qene dhe perzgjedhja e nje kenge e cila do te lancoj vijen muzikore te filmit ne treg. Kengetarja Zanfina Ismaili eshte seleksionuar prej 15 kengetareve per te kenduar “Koha e kometes“ nje prodhim i Virusit. Kenga dhe videoja jane perfunduar ne Shkup gjate javes qe shkoi e dje jane promovuar ne Kosove. Nga Zanfina mesuam se klipi i kenges perfshihet ne DVD e filmit dhe ajo eshte shume e kenaqur nga ky bashkepunim, sepse sic thote kengetarja, “Vertete jane profesionaliste te medhenj dhe jam ndjere e nderuar qe po punonim ne stilin hollivudian, sepse po me cmojne si artiste, po perfillin kerkesat e mia, gje qe s'ndodh me produksionet shqiptare ne pergjithesi.”

PASAPORTA:
Gjatësia: 175 cm.
Pesha: 54 kg.
Ngjyra e syve: Kafe e mbyllur.
Ngjyra e flokëve: Kafe e çelur.
Ushqimi i preferuar: Kuzhina e nënës dhe ëmbëlsirat.
Muzika e preferuar: Të gjitha zhanret e muzikës.
Këngëtari/ja i/e preferuar: Të gjithë kolegët e mi.
Filmi i preferuar: Gothic.
Aktori/ja i/e preferuar: Jim Carrey, Jennifer Lopez
Pija e preferuar: Uji.
Ngjyra e preferuar: Rozë.
Talenti sekret: Aktrimi, imitimi.
Sporti i preferuar: Noti, vrapimi.
Sportisti/ja i/e preferuar: Shqipe Zogiani, Ronaldo.
Hobi: Ndihma ndaj shtazëve të pambrojtura.
Moto e juaj: Uji i qetë rrëzon shkëmbinjët.
Menaxheri: Mona.
Kompania inçizuese: Zico Company.

Evente
Në Qershor 2003, Zanfina merr pjesë në PoliFest 2003 me këngën "Lufte Apo Paqe", një këngë jashtzakonisht shume e thellë dhe me një interpretim mbreslënës e cila fitoi Çmimin e Parë në festival.

Në Dhjetor 2004, Zanfina merr pjesë në Zhurma Show 2004 me këngën "Gajdexhiu".

Në vitin 2003, Zanfina publikon albumin "Zani".

Në Qershor 2005, Zanfina merr pjesë në VFM 2005 me këngën "Kokaina".

Në Dhjetor 2004, Zanfina merr pjesë në Zhurma Show 2004 me këngën "Kokaina", ku fitoi Çmimin e Parë ose Çmimin "Best Video" dhe "Çmimin e Internetit".

Në Dhjetor 2005, Zanfina merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Partizani Vogel".

Në Qershor 2006, Adelina Ismaili & Zanfina marrin pjesë në VFM 2006 me këngën "Dy Motra Nje Frajer".

Në Gusht 2006, Zanfina merr pjesë në Çelësi Muzikor 1 me këngën "As I Fundit As I Pari".

Në Prill 2007, Zanfina merr pjesë në VFM 2007 me këngën "As I Fundit As I Pari".

Në Dhjetor 2006, Zanfina merr pjesë në Zhurma Show 2006 me këngën "As I Fundit As I Pari", ku arriti të fitojë çmimin "Best Pop & Rock Video".

Në Maj 2007, Zanfina merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Ti S'do T'ja Dish", ku fitoi Çmimin "Digitalb".

Në vitin 2007, Zanfina publikon albumin "Nje Puthje".

Në Maj 2008, Zanfina merr pjesë në VFM 2008 me këngën "Nga 1 Tek 10".

Në Dhjetor 2008, Zanfina merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Koha E Kometes", ku fitoi Çmimin "Best Video me motive nga filmat".

Në Dhjetor 2009, Zanfina merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Le Te Vdes Ne Buzet E Tua", ku fitoi "Çmimin Special".

Më datë 6 Maj 2010, Zanfina publikon videoklipin "Je Vetëm Ti". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Fabrika. Me këtë këngë, Zanfina u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 10 (2011), Zhurma Show 2010 (2010).

Më datë 20 Shtator 2011, Zanfina publikon videoklipin "Ti Pa Mu S'mundesh". Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga Dastid Latifi. Videoklipi u prodhua nga Video Art. Me këtë këngë, Zanfina merr pjesë në Zhurma Show 2011 në vitin 2011.

Më datë 14 Maj 2012, Dani, Zanfina & Visar Rexhepi publikojnë videoklipin "Rinora 4". Videoklipi u prodhua nga Fabrika.

Më datë 27 Korrik 2012, Zanfina publikon videoklipin "2 Minuta". Muzika e këngës u punua nga Shkumbin Nebihu, teksti u shkrua nga Avni Qahili. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films. Me këtë këngë, Zanfina merr pjesë në Zhurma Show 2012 në vitin 2012. Në vitin 2012 ajo përfaqësoi Shqipërinë në "Festivalin Ballkanik të Ohrit" ku performoi hitin "2 Minuta", ku arriti të fitojë Çmimin e Tretë.

Në vitin 2012, Zanfina publikon albumin "Live".

Më datë 19 Qershor 2013, Zanfina publikon videoklipin "Po Sikur", në bashkëpunim me Noizy. Muzika e këngës u punua nga Durimkid, Dj A-Boom, teksti u shkrua nga Noizy. Videoklipi u prodhua nga Fronmedia.

Më datë 18 Tetor 2013, Zanfina publikon videoklipin "Ku Je". Muzika e këngës u punua nga Big Bang, teksti u shkrua nga Vig Poppa. Videoklipi u prodhua nga Asha.

Më datë 29 Tetor 2013, Zanfina publikon videoklipin "Ma Ngat". Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga Robb Daddy. Videoklipi u prodhua nga Video Art.

Më datë 23 Korrik 2014, Zanfina publikon videoklipin "Every Night". Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga Timi Novoberda (Tim), ndërsa për orkestrimin u kujdes Zzap And Chriss. Videoklipi u prodhua nga MProduction.

Më datë 17 Gusht 2016, Zanfina publikon videoklipin "M". Muzika e këngës u punua nga Big Bang.

Më datë 17 Maj 2017, Zanfina publikon videoklipin "S'je Ai Mo". Videoklipi u prodhua nga MProduction.