>
BIOSHQIP
Biografia
Ylli Baka eshte me orgjine nga Tepelena dhe nip ne Skrapar. Banon ne Tirane me familjen e tij. Sot Ylli Baka eshte nje nga zerat me te preferuar dhe nje nga emrat me te njohur te muzikes popullore ne te cilen perket zeri i tij dhe nuk e tradheton ate zhaner. Ylli Baka gjat dimrit ndodhet neper koncerte me shume jashte shtetit si ne Europe ne Amerike dhe ne Australi. Kurse Ne behar punon me teper ne Shqiperi. Ka Qene Emigrant ne Itali dhe Greqi atje ku dhe ka hedhur hapat e para te karrierës e tij. Rininë e Ka Kaluar Ne Berat Ku ka bere dhe Shkollen e Mesme Dhe me vone ne Memaliaj Tepelene. Ylli Baka nuk ka bere shkolle per muziken. Ai beri nje kurs prej 4 vjetesh ne Greqi. Profesorat e konsideruan zerin e tij per ne opera por ai nuk e pranoj dhe tentoj te vazhdonte me kengen popullore. Ne vitet 1992 Ylli Baka ka erdhur ne kontakt per her te pare si kengetar profesionist me publikun ne dy koncerte, nje ne Tepelene dhe nje ne Permet. Me pas u largua ne Greqi. Ne vitin 1999 hapet nje lokal i ri ne Athine ne te cili Ylli punonte cdo te djele dhe cuditerisht lokali mbusheshe sa here plot. Ylli punonte si kengetar edhe baterist. Atere kendonte kenge jo 100% popullore. Albumi i pare te Ylli Bakes titullohej "Fllad Jugu" i cili nuk u publikua dhe aq. Në CV e tij muzikore numërohen shumë këngë, të gjitha të kthyera në hite dhe mjaft të pëlqyera prej publikut. Mbetet një nga zërat më të preferuar dhe unik të muzikës shqiptare. Pas titullit “Mjeshtër i madh”, Ylli Baka vlerësohet “Qytetar Nderi” i Memaliajt.

DËRGOI:
50 EVENTET E FUNDIT
  • {{ evt.section_title }}
    {{ evt.feed_text }} {{ evt.custom_text }}

    📆  {{ evt.fancy_date }}