>
BIOSHQIP
Biografia
Vjollca Selimi eshte e martuar dhe ka nje vajze qe quhet Sidorela. Shkollen fillore 8 vjeqare e kreu, ne fshatin Zaskok, shkollen e mesme te muzikes e kreu ne Ferizaj "Qesk Zadeja". Ndersa studimet i ndjek ne Prishtine ne fakultetin Artet muzikore. Punon si mësimdhënëse e kultures muzikore. Vjollca ka bashkpunime me shum kengetare. Kengetarja e madhe Ferizajase kendimin e kishte filluar qysh ne moshen 8 vjeçare e deri ne ditet e sotme ku arriti nje sukses shum te madh.
Evente
Më datë 27 Nëntor 2010, Vjollca Selimi & Valon Bytyqi publikojnë videoklipin "As Nuk Thuhet As Nuk Shkruhet".

Në vitin 2011, Vjollca Selimi publikon albumin "As Nuk Thuhet As Nuk Shkruhet".

Më datë 20 Tetor 2012, Vjollca Selimi publikon videoklipin "Moj Hatixhe".

Në vitin 2012, Vjollca Selimi publikon albumin "Cuni I Vogël Do Llokum".

Në vitin 2012, Lindita Selimi, Vjollca Selimi & Shqipe Krivenjeva publikojnë albumin "Kalle Vllau Jonë Me Raketa".

Më datë 11 Janar 2013, Vjollca Selimi publikon videoklipin "Edhe Sot Edhe Neser Mbrema", në bashkëpunim me Leonora & Leunita Perteshi.

Më datë 22 Dhjetor 2013, Vjollca Selimi publikon videoklipin "Kengen Mos E Ndalni". Muzika e këngës u punua nga Kreshnik Avdiu, teksti u shkrua nga Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga Arboni.

Më datë 9 Korrik 2014, Vjollca Selimi publikon videoklipin "Nuk Rrezikon".

Më datë 11 Maj 2015, Vjollca Selimi publikon videoklipin "Nje Kafe Me Ty".

Në vitin 2015, Vjollca Selimi publikon albumin "Live 2015".

Më datë 30 Mars 2016, Vjollca Selimi publikon videoklipin "Na Ndane".

Më datë 16 Korrik 2016, Vjollca Selimi & Aziz Murati publikojnë videoklipin "Pike Ne Zemer".

Më datë 2 Qershor 2017, Mahmut Ferati publikon videoklipin "Gjithmonë", në bashkëpunim me Vjollca Selimi.

Më datë 24 Tetor 2018, Vjollca Selimi publikon videoklipin "Pse Ike".

Më datë 6 Mars 2020, Vjollca Selimi publikon videoklipin "Kujtimet". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Fatmir Muja.

Më datë 9 Prill 2020, Agim Band & Adnan Kamberi publikojnë videoklipin "Do You Love Me", në bashkëpunim me Vjollca Selimin. Muzika e këngës u punua nga Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 17 Korrik 2021, Vjollca Selimi publikon videoklipin "A E Don Hala Ket Qiken". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu. Videoklipi u prodhua nga kompania RGB Entertainment.

Më datë 28 Shkurt 2022, Vjollca Selimi publikon videoklipin "100 Rrena". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Fadil Topalli. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 26 Shkurt 2023, Vjollca Selimi publikon videoklipin "Mallkoj".

Më datë 26 Qershor 2023, Vjollca Selimi publikon videoklipin "Lule Pranvere". Muzika e këngës u punua nga Emin Aliu, ndërsa teksti u shkrua nga Sami Aliu.

Më datë 17 Maj 2024, Vjollca Selimi publikon videoklipin "Synetia Yllit". Muzika e këngës u punua nga Emin Aliu, teksti u shkrua nga Sami Aliu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Sabri Meçe. Videoklipi u prodhua nga kompania Time Pictures.