>
BIOSHQIP
Biografia
TEDD (Tedd Xhika) ka nisur karrieren muzikore ne vitin 2013 duke krijuar muzike elektronike te cilat kane qene teper te suksesshme. TEDD ka marre mbeshtetje nga Dj dhe artiste shume te njohur te huaj. TEDD ka luajtur ne qindra clube ne Shqiperi dhe Europe.Karrieren si DJ e nisi duke luajtur ne clube ne Tirane dhe me pas ne te gjithe Shqiperine.TEDD ka vazhduar karrieren me pas si DJ i BlackFishEntertainment.Ai vazhdon karrieren e tij si Dj solo.
Pas shume projekteve ne llojin e muzikes EDM, TEDD filloi te krijoi muzike per tregun Shqipetar gjithashtu.
Disa nga kenget e tij dhe kontributet e tij ne kenge jane:
-Ne vitin 2015 krijoi dhe punoi drop-in e kenges “A do si kjo” te Ronela Hajati.
-Ne vitin 2016 lançoi kengen “Memories” ne bashkpunim me kengetarin Sehya ne Quartzo Records
-Ne vitin 2016 lançoi kengen “Mr Blob” ne bashkpunim me Xlio, e cila mori nje mbeshtetje dhe pelqim nderkombetar nga DJ te suksesshem.
-Ne vitin 2016 lançoi kengen ''Candy'' e cila u pelqye shume nga publiku jasht Shqiperise si edhe ne Shqiperi.
-Ne vitin 2016 ka publikuar remix-in e Bebe - Cocaine e cila ne ate kohe pati nje suskses te madh.
Pas shume punimeve dhe projekteve ne muziken EDM, dhe projekteve ghostproducer qe ai ka punuar per DJ Shqipetar dhe te huaj...
-Ne vitin 2018 publikoi kengen “Don’t go” e cila ka thyer pritshmerite per ate kenge.
-Ne vitin 2018 ka krijuar drop-in ne kengen “Jemi dashte” te Eni Koci
-Ne vitin 2018 ka krijuar dropin ne kengen “Gabimet” te Eni Koci & Mc Kresha
-Ne vitin 2018 ka publikuar remix-in e kenges “Perseri” te Greta Koci
-Ne vitin 2019 ka publikuar remix-in e kenges "Larg" te Eni Koci
-Ne vitin 2020 ka publikuar kengen "Our Land"
-Ne vitin 2023 ka publikuar remix-in e kenges "Pik te dobet" nga Vojsava Alia
...
DËRGOI: