>
BIOSHQIP
Biografia
Autobiografi:
Unë quhem Artan Hasa dhe jetoj në Belgjike (Gent). Un kam jetu ne lagjen Shtoj i Ri, aty ku kam vazhdu shkollen deri ne klasen e 4. Ather kisha me hi ne klasen e 5, por prind e mi moren vendimin qe te ikum ne jasht shtetit per nji ardhmje mat mir per ne (fmit) se ne Shqipni ishte nji perjodh dhum e keqe per me mendu per nji ardhmje te mire. Ne vitin 1999 u largova nga vendlindja, per nji dhe erdha në shtetin e bukur te Belgjiks per nji jet ma te mir. me te drejtat e njeriut dhe ku mujta me vazhdu dhe shkollen per gjuhen Belge (Nederlands-Hollandishten). aty ne shkolle kishte dhe do Shqiptar ku un mujta me lidh shoqni me ta, dhe u ndjehsha ma mire, kur bana 2vjet per gjuhen ather mu desht me zgjjedhe per çfar kam deshir te specializohem dhe un mundova qe ishte ma mir per Elektrik se ktu ne Belgjike ka pun shum per Elektrik dhe tash vazhdoj shkollen per Elektricist.

Unë me muziken fillova te merrem ne vitin 2004-2005. Muzika me ka pelqy qysh fmi, gjithmond kam fjet me kufje ne veshe te nigju muzike. kangt qe ma shum dhe qe me prekun ne zemer jan kangt qe bahen fjal per Gurbetin me mall qe kam n'zemer per at ven ku kam lind.

Ne vitin 2004-2005 kisha do shok qe u merrshin me muziken dhe kishin ide t'mira per muzik, dhe me terheku edhe mu shum me u shpreh ne mikron me than ata ça ndjej mrena ne shpirt. Kam ardh 9vjeç ne Belgjike dhe nuk disha shum mire shqipen qe me dit me shkrujt tekste vetem. Dhe tekstin e pare qe kam fillu me shkrujte ishte nga ndihma e madhe qe me dha tezja jeme Mimoza ajo me nimoj dhe me dha kurajo me lidhdo rreshta per me ba nji kange. Pa ndihemen e tezes teme Mimoza nuk kisha arrit deri ktu ku jam sot, tan jeten kam me ja dit per ner, kurr skam me harru.

Kang per qe rrealizova ishte per Shqipet n'Gurbet ku nuk mundeni me gjet ma ne internet se ishte nji kang ku shpreha do ndjenja qe ishin ne shpritin tem, dhe ather mas nji kohet bana disa tekste dhe athere hina në grupin Albo Bloodz ku ishte nji shok besnik qe ishte i njoftun me nickname X-Ploziv (Alban Hyka) momentalisht n'dodhet ne Shqipni dhe e pershendes shum nga zemra dhe i uroj tana t'mirat qe dhe ky me ndimoj shum se mu ishtë fillimi shum i veshtir si zhdo fillestar.

Tash pak per emrin(nickname) tem si rrepist Tan-Killa. ky emerin simbolizon emerin tem Artan (Ar.TAN-KILLA). kjo ide erdhi nga shoku jem Alban Hyka. Me pelqen shum ideja shokut qe ky nickname ka t'bame me ermin tem dhe nuk ishte i nxan nga kerkush ky nickname.

Shoqnia & Vllazni:

Vllai jem Double D (Liridon Hasa) per te ska nevoj me fol e din vetem shpirti jem qe sa e du dhe ça asht aj per mu.

Kam R-Mali (Ermal) qe me ka nimu shum per me inqizu kangt me ka nimu shum me miksimet e kangve.

Ag Beatzz (Fatosi) kena ba kangen e par Hollandishte me titel: Tril Met Jouw Bil me kyt kang kena pas shum sukses asht perhap shum dhe asht nigju shum nga pobliku.

FlowInc (Gentian) nji talent per hiphop ky ka lind per hiphop e ka ne gjak, me pelqen shum kam shum rrespekt per te me ka nimu shum her per tekste dhe beat
kena ba do kang bashk dhe jan mirprit shum nga pobliku.

Kam shum dashni t'madhe per Vildanin n'rradh t'par e pershendes qe me nidihmoj shum si per koncert ne Brugge dhe per me ba kyt interview.

DËRGOI:
EVENTET
  • {{ evt.section_title }}
    {{ evt.feed_text }} {{ evt.custom_text }}

    📆  {{ evt.fancy_date }}