>
BIOSHQIP
Biografia
Sinan Vllasaliu u lind në Prishtinë. Me muzikë ka filluar te merrej që se fëmij Në moshën 7-8 vjeqar. Ka të mbaruar shkollen e mesme te muzikës 'Prenk Jakova' per Kanto dhe Piano si dhe Fakultetin e Arteve te Bukura në Prishtinë. Ai ka marrur pjese ne te gjitha festivalet si: Akordet e Kosoves, Okraina e Arte, Tri orona etj. dhe ka fituar mjaft çmime.

Ne vitin 1986, paraqitja e parë e tij skenike ishte kur per her te pare merr pjes në Okrianien e Artë ku u shpreblye ne vendin parë me këngën 'Kthehu Oj Rini'.

Në vitin 1987, mori kahje te tjetër dhe stil me ndryshe me këngën "Zogu", e kompozuar nga Kompozitorja Selvete Krasniqi, inspiruar nga vargjet e poetit Ali Podrimja.

Në vitin 1988, mori pjesë perseri ne Okraninen e Artë me te njejten këngë "Zogu".

Në vitin 1989, publikon këngën "Niset trimi për Gurbet" dhe në vitin 1990, me këtë këngëmerr pjesë në Festivalin Akordet e Kosovës.

Më 3 dhjetor 1990, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Kurrë Kosova s'bëhet shkinë", i cili permban 8 kenge patriotike

Në vitin 1991 paraqitet serish ne Okrainen e Arte me kengen "Ilirjana", ku u shpreblye me çmimin e pare.

Në Dhjetor 1992, Sinan Vllasaliu merr pjesë në Festivali i 31-të në RTSH me këngën "Më Ndihmoni", ku u shpreblye ne vendin e trete.

Në vitin 1993 nxjerr ne treg videoklipin e kenges "Me ndihmoni".

Në vitin 1994 nxjerr ne treg këngën 'Takatlushja' ne Bashkpunim me Gilin dhe Ilir Beranin nje kenge qe beri bum jo vetem ne Kosove por ne te gjith trevat shqiptare.

Në vitin 1995 nxjerr ne treg këngën 'Babi pse brengosesh' ne bashkpunim me vajzen e tij Edona Vllasaliun.

Në vitin 1996, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Plaget E Lirise" me 9 kenge.

Në vitin 1997, Sinan Vllasaliu publikon albumin e dyte "Si rakija" me 10 kenge te bukura dhe te suksesshme.

Në Dhjetor 1997, Sinan Vllasaliu merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Valët E Detit".

Në Dhjetor 1998, Sinan Vllasaliu merr pjesë në Festivali i 37-të në RTSH me këngën "Largohu", ku zuri vendin e peste.

Në Nëntor 1999, Sinan Vllasaliu & Adelina Ismaili marrin pjesë në Nota Fest 1999 me këngën "Vetem Me Rini".

Në vitin 2000, publikon albumin e titulluar "Krejt Mbrpasht".

Në Shtator 2000, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "rejt Mbrapsht" te xhiruar ne Maqedoni.

Në vitin 2001, Sinan Vllasaliu merr pjesë në Polifest 2001 me këngën "Krejte Mbrapsht".

Në vitin 2001, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Krejt Mbrapsht". Në 24 Nentor te vitit 2001 u mbajt nje Koncert Humanitar, ku paraqitet me kengen "Krejt mbrapsht".

Në 1 Qershor 2002, nxjerr në treg albumin e titulluar "Lutem", ku bejne pjese disa Hite si: "Edhe e bukur edhe tradhtare", "Avanturiste", "Si dikur", "Bija ime" etj.

Në 10 Tetor te vitit 2002, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Edhe e bukur edhe tradhetare".

Në Qershor 2003, Sinan Vllasaliu merr pjesë në PoliFest 2003 me këngën "Nenes" dhe në Dhjetor 2003 realizon kengen "Fotografia".

Në vitin 2004 Publikon Albumin e tij "Mallkimi" qe mban 8 kenge dhe na sjell nje Sinan me ndryshe e me elegant.

Në vitin 2004, Sinan Vllasaliu merr pjesë në Zhurma Show 2004 me këngën "Boll Ma".

Në Shtator 2005, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Nje pik loti", ku u shpreblye edhe ne Zhurma Show Awards 2005. Ne kete periudhe publikon dhe albumin e shtate "Nje pik Loti".

Në vitin 2006, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Luj Moj Kosovare", nje permbledhje e muzikes popullore e cila u degjua ne te gjitha trevat shqiptare dhe në pranvere nxjerr ne treg bashkpunimin me Gilin "Prap se prap".

Më datë 1 Mars 2007, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Mos ja falni".

Në Prill 2007, Gili & Sinan Vllasaliu marrin pjesë në VFM 2007 me këngën "Prape Se Prape".

Në vitin 2007, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Mos Ja Falni", i cili theu te gjitha rekordet.

Në Maj 2009, Nora Istrefi & Sinan Vllasaliu marrin pjesë në VFM 2009 me këngën "Pa Fat".

Më datë 9 Tetor 2009, Sabri Fejzullahu & Sinan Vllasaliu publikojnë videoklipin "Nostalgjia".

Në vitin 2009, Sinan Vllasaliu, Sabri & Ermal Fejzullahu publikojnë albumin "Vajza E Klubave Të Natës", i cili permban 9 kenge dhe per ta promovuar, Sinan Vllasaliu organizon nje Koncert ne Amerike.

Në vitin 2010, Sinan Vllasaliu publikon 3 videoklipe "Nje Arsye", "Qka ka 3", "Mendjemadhe".

Në Dhjetor 2010, Sinan Vllasaliu merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "Mendjemadhe".

Në Dhjetor 2010, Sinan Vllasaliu merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "Sa Mka Marr Malli".

Në vitin 2010, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Një Arsye".

Më datë 8 Qershor 2011, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Pellumb I Bardh". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani. Me këtë këngë, Sinan Vllasaliu u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012), Zhurma Show 2011 (2011). Ne kete periudhe publikon gjithashtu dhe nje album me kenge dasmash.

Në Qershor 2012, Rosela Gjylbegu & Sinan Vllasaliu marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Formula E Lumturise".

Më datë 6 Korrik 2012, Sinan Vllasaliu & Remi Jakupi publikojnë videoklipin "Femer E Deshtuar". Videoklipi u prodhua nga Fabrika. Me këtë këngë, Sinan Vllasaliu & Remi Jakupi u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 12 (2013), Zhurma Show 2012 (2012).

Më datë 30 Korrik 2012, Machiato Band & Sinan Vllasaliu publikojnë videoklipin "Ditëlindja E Saj". Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Në Tetor 2013, Sinan Vllasaliu merr pjesë në Zhurma Show 2013 me këngën "Sa Shum Vite".

Në Qershor 2014, Sinan Vllasaliu merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 me këngën "Tatuazh".

Në vitin 2012, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Tatuazh", qe permban 8 kenge.

Më datë 30 Nëntor 2014, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Shkaktar".

Më datë 28 Dhjetor 2014, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Nanush", në bashkëpunim me Vjollca Haxhiu.

Në vitin 2014, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Lemza".

Më datë 8 Shkurt 2015, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Niset Trimi Per Gurbet".

Më datë 30 Prill 2015, Sabri Fejzullahu & Sinan Vllasaliu publikojnë videoklipin "Shqiperi Etnike". Muzika e këngës u punua nga Alban Furtuna, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 24 Qershor 2015, Etnon publikojnë videoklipin "Falma Nje Jete", në bashkëpunim me Sinan Vllasaliu & Astrit Stafa. Muzika e këngës u punua nga Genc Prelvukaj (Gentz), teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj (Gentz), ndërsa për orkestrimin u kujdes Genc Prelvukaj (Gentz). Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 24 Korrik 2015, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Gabim".

Më datë 28 Korrik 2015, Sinan Vllasaliu & Vjollca Haxhiu publikojnë videoklipin "Jemi Kombinim".

Në vitin 2015, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Jemi Kombinim".

Në vitin 2015, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Live 2015".

Më datë 17 Shkurt 2016, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Gurbeti".

Më datë 23 Korrik 2016, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Ciao".

Më datë 30 Korrik 2016, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Ok Nasht".

Në vitin 2016, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Mos Paragjyko".

Më datë 5 Janar 2017, Sinan & Dona Vllasaliu publikojnë videoklipin "Babi Pse Brengosesh".

Më datë 5 Janar 2017, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Veq Per Ty".

Më datë 22 Prill 2017, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Zot Falma". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Me këtë këngë, Sinan Vllasaliu merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 20 Maj 2017, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Shpija E Babes". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi).

Në vitin 2017, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Shpija E Babës".

Më datë 3 Shkurt 2018, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Shko". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Fatmir Muja. Videoklipi u prodhua nga BUG Production.

Më datë 28 Prill 2018, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Nuk Eshte Fer". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga XL Films.

Më datë 4 Korrik 2018, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "O Daj O Daj". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), Granit Gashi, teksti u shkrua nga Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi), Granit Gashi.

Më datë 8 Gusht 2018, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Vetë Më The Të Dua", në bashkëpunim me Ghulo. Muzika e këngës u punua nga Nurteel, teksti u shkrua nga Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nurteel.

Më datë 13 Tetor 2018, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Dashni". Teksti u shkrua nga Ghulo.

Në vitin 2019, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Pardon".

Më datë 10 Maj 2019, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Jeta Lamsh", e cila është e zhanrit baladë. Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Kënga është vizualizuar edhe me një klip, i cili i përshtatet mjaft mirë tematikës së këngës.

Më datë 24 Shtator 2019, Sinan Vllasaliu & Lok Komoni publikojnë videoklipin "Qikat E Prishtines". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi) & Arsim Bunjaku, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi).

Më datë 26 Tetor 2019, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Amanet". Muzika e këngës u punua nga Dritëro Shaqiri, teksti u shkrua nga Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Dritëro Shaqiri.

Në vitin 2019, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Sinani".

Më datë 20 Nëntor 2019, Sinan Vllasaliu & Meda publikojnë videoklipin "2Min". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 18 Janar 2020, Anxhela Peristeri & Sinan Vllasaliu publikojnë videoklipin "Ata". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi), ndërsa për orkestrimin u kujdes Kledi Bahiti. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 6 Prill 2020, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Hallall E Ke", në bashkëpunim me Sinan Vllasaliun. Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Në Maj 2020, Anxhela Peristeri & Sinan Vllasaliu marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Ata".

Në vitin 2020, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Teutë".

Më datë 30 Qershor 2020, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Jemi Nda". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Në vitin 2020, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Sinani Live 2020".

Në vitin 2020, Sinani & Xeni publikojnë albumin "Sinani & Xeni 2020".

Më datë 12 Nëntor 2020, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Dreqi E Martë". Teksti i këngës u shkrua nga Ghulo, ndërsa orkestrimi u punua nga Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 11 Dhjetor 2020, Sinan Vllasaliu & Vjollca Haxhiu publikojnë videoklipin "Hala Te Du". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 16 Prill 2021, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Linda Linda". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 3 Qershor 2022, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "E Du Prishtinën". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani, ndërsa orkestrimi u realizua nga Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga kompania Labia.

Më datë 18 Korrik 2022, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Babo". Kënga vjen e realizuar në një mega-bashkëpunim, ku Ilir Berani & Granit Gashi kanë punuar bashkë muzikën, Ilir Berani & Ghulo janë kujdesur për tekstin, ndërsa në studio për arranzhimin e këngës punuan Alban Furtuna & Granit Gashi. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 29 Prill 2023, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Troja", në bashkëpunim me Lundrim Pacukun. Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Nexhat Mujovi (Wirusi), ndërsa tekstin e shkroi Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Në vitin 2023, Sinan Vllasaliu publikon albumin "Këngë Të Pavdekshme".