>
BIOSHQIP
Biografia
Është një nga këngëtarët e parë i cili solli muzikën pak më ndryshe në tregun muzikor shqiptar dhe i pari në atë kohë që çdo produksion donte ta kishte në shtëpinë e tij. Është fjala për këngëtarin Sefë Duraj, i cili vazhdon të jetë me punën e tij të qetë, një këngëtar shumë i kërkuar. Sefë Duraj lindi ne fshatin Mazrek te Hasit. Ai qe i vogel u shperngul ne Prishtine dhe me zerin e tij te mahnitshem, u be i njohur ne mbare Kosoven. Kohet e fundit ka realizuar edhe nje duet me kngetaren e njohur Ryva Kajtazin. Kënga është e zhanrit pop me përzierje të pop folk. Videoklipi i kësaj kënge është punuar nga ASHA. Për muzikën dhe orkestrimin është kujdesur Ardian Kastrati, ndërsa tekstin e ka shkruar Arsim Bunjaku.

Në vitin 2002, Sefë Duraj publikon albumin "Pa Ty".

Në vitin 2006, Sefë Duraj publikon albumin "Zjarri I Dashuris".

Në vitin 2008, Sefë Duraj publikon albumin "E Para Dhe E Fundit".

Më datë 7 Korrik 2011, Sefë Duraj publikon videoklipin "Amator Ne Dashuri".

Në vitin 2011, Sefë Duraj publikon albumin "Sikur Ta Dija".

Më datë 18 Qershor 2012, Sefë Duraj publikon videoklipin "Qikat Si Hije Jan".

Më datë 18 Qershor 2012, Sefë Duraj publikon videoklipin "Ti S'ke Faj". Muzika e këngës u punua nga Besim Bunjaku, teksti u shkrua nga Besim Bunjaku.

Më datë 24 Korrik 2012, Sefë Duraj publikon videoklipin "Je Perfekte".

Më datë 9 Tetor 2012, Sefë Duraj publikon videoklipin "Dije Mir Qe Ke Mem Lyp".

Në vitin 2012, Sefë Duraj publikon albumin "Je Perfekte".

Më datë 5 Qershor 2013, Sefë Duraj publikon videoklipin "Hajde Nreqma Tripin".

Më datë 29 Dhjetor 2013, Sefë Duraj & Ryva Kajtazi publikojnë videoklipin "Me Thuaj Po". Muzika e këngës u punua nga Ardian Kastrati, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga Asha.

Më datë 6 Korrik 2014, Sefë Duraj & Lindita Selimi publikojnë videoklipin "Perfundimisht".

Më datë 3 Maj 2015, Sefë Duraj publikon videoklipin "Prishtina Ime".

Në vitin 2015, Sefë Duraj publikon albumin "Dashurise".

Më datë 18 Qershor 2016, Sefë Duraj publikon videoklipin "Knaqu", në bashkëpunim me Lorena. Muzika e këngës u punua nga Ardian Kastrati, teksti u shkrua nga Besim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati.

Më datë 3 Dhjetor 2016, Sefë Duraj publikon videoklipin "Nje Porosi". Muzika e këngës u punua nga Ardian Kastrati, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati.

Më datë 15 Prill 2017, Sefë Duraj publikon videoklipin "Ndarja Dhemb".

Më datë 14 Korrik 2017, Sefë Duraj publikon videoklipin "S'ka Si Zemra".

Më datë 11 Nëntor 2017, Sefë Duraj publikon videoklipin "Embel Ti Ma Le", në bashkëpunim me Majlinda Cikaqi. Teksti u shkrua nga Soulkid (Uki Latifi). Videoklipi u prodhua nga XL Films.

Në vitin 2017, Sefë Duraj publikon albumin "S'ka Si Zemra".

Më datë 7 Prill 2018, Sefë Duraj publikon videoklipin "Mesazhi".

Më datë 20 Qershor 2018, Sefë Duraj publikon videoklipin "1000 Zemra". Muzika e këngës u punua nga Kreshnik Avdiu, teksti u shkrua nga Kreshnik Avdiu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati.

Më datë 18 Korrik 2018, Sefë Duraj publikon videoklipin "Ti Me Jep Energji", në bashkëpunim me Xheraldina Berisha. Muzika e këngës u punua nga Besim Bunjaku, teksti u shkrua nga Besim Bunjaku.

Më datë 9 Shkurt 2019, Sefë Duraj & Shemi (Ilirët) publikojnë videoklipin "Një Këngë Sa Një Jetë". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Besim Bunjaku.

Më datë 22 Qershor 2019, Sefë Duraj publikon videoklipin "Pse Jam Gjallë". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Besim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 4 Korrik 2019, Sefë Duraj publikon videoklipin "Dashnija Jem". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Besim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 10 Korrik 2019, Sefë Duraj publikon videoklipin "Qka I Bana Vetës".

Më datë 10 Korrik 2019, Sefë Duraj publikon videoklipin "Ilaqi Jem 2019".

Në vitin 2019, Sefë Duraj publikon albumin "Dikur Për Mu Je Shkri".

Më datë 18 Tetor 2019, Sefë Duraj & Merita Latifi publikojnë videoklipin "Rrushe".

Më datë 1 Korrik 2020, Sefë Duraj publikon videoklipin "Të Ndjej". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 29 Shtator 2021, Sefë Duraj publikon videoklipin "Lej Rrenat".

Më datë 7 Korrik 2022, Sefë Duraj & Flandra Aliu publikojnë videoklipin "Dashnija E Jetes". Teksti i këngës u shkrua nga Jetmir Salihu. Videoklipi u prodhua nga MProduction, ndërsa produksioni audio u realizua nga Floriant Salihu (Flow).

Më datë 19 Korrik 2022, Sefë Duraj publikon videoklipin "Bota Eshte E Vogel". Teksti i këngës u shkrua nga Jetmir Salihu. Videoklipi u prodhua nga MProduction, ndërsa produksioni audio u realizua nga Floriant Salihu (Flow).