>
BIOSHQIP
Biografia
Rita Ora Lindi ne Prishtine, Prinderit e saj u zhvendosen ne Londer kur ajo ishte e porsalindur dhe motra e saj Elena vetem dy vjeç. Ajo ka dhe nje vella me emrin Doni i cili eshte shtatembedhjete vjeç. Ai tani meson ne Holande. Ajo mesoi dhe u diplomua ne St Charles Catholic Sixth Nga Kolegji. Ajo filloi te kendoje ne moshen 14 vjeçare. Paraqitja me e mire e saj si aktore eshte ne UK TV shfaqja The Brief dhe filmi Spivs. Ne 2009, Rita ka kapur vëmendjen e Jay-Z dhe në heshtje ka nënshkruar me të në ROC Nation.

Më datë 20 Tetor 2008, Rita Ora, Craig David & Tinchy Stryder publikojnë videoklipin "Where's Your Love".

Ne 23 Shtator 2010, Rita Ora publikon videoklipin "Uneasy" (Jo e lehte)me regji nga Daniel Wolfe.

Më datë 14 Dhjetor 2011, Rita Ora & Dj Fresh publikojnë videoklipin "Hot Right Now".

Më datë 4 Prill 2012, Rita Ora publikon videoklipin "R.I.P", në bashkëpunim me Tinie Tempah.

Më datë 17 Prill 2012, Rita Ora publikon videoklipin "How We Do (Party)".

Më datë 19 Qershor 2012, Rita Ora publikon videoklipin "Roc The Life".

Më datë 11 Gusht 2012, Rita Ora publikon videoklipin "How We Do Party (Club Remix)".

Më datë 27 Tetor 2012, Rita Ora publikon videoklipin "Shine Your Light".

Në vitin 2012, Rita Ora publikon albumin "O.R.A.".

Më datë 30 Prill 2013, Rita Ora publikon videoklipin "Facemelt".

Më datë 1 Korrik 2013, Rita Ora & Snoop Dogg publikojnë videoklipin "Torn Apart".

Më datë 31 Mars 2014, Rita Ora publikon videoklipin "I Will Never Let You Down".

Më datë 13 Gusht 2014, Iggy Azalea & Rita Ora publikojnë videoklipin "Black Widow".

Më datë 16 Nëntor 2014, Rita Ora & Bandaid publikojnë videoklipin "Do They Know It's Christmas? 2014".

Më datë 20 Janar 2015, Rita Ora & Charli Xcx publikojnë videoklipin "Doing It".

Më datë 13 Prill 2015, Charles Hamilton & Rita Ora publikojnë videoklipin "New York Raining".

Më datë 3 Qershor 2015, Rita Ora publikon videoklipin "Poison".

Më datë 18 Gusht 2015, Rita Ora publikon videoklipin "Body On Me", në bashkëpunim me Chris Brown.

Më datë 5 Nëntor 2015, Sigma & Rita Ora publikojnë videoklipin "Coming Home".

Më datë 21 Qershor 2017, Artists For Grenfell publikon videoklipin "Bridge Over Troubled Water".

Më datë 22 Qershor 2017, Rita Ora publikon videoklipin "Your Song".

Më datë 18 Shtator 2017, Avicii publikon videoklipin "Lonely Together", në bashkëpunim me Rita Ora.

Më datë 20 Tetor 2017, Rita Ora publikon videoklipin "Anywhere".

Më datë 26 Janar 2018, Rita Ora & Liam Payne publikojnë videoklipin "For You".

Më datë 11 Maj 2018, Rita Ora publikon këngën "Girls", në bashkëpunim me Bebe Rexha, Cardi B & Charlie XCX, ndërsa më datë 6 Qershor 2018 publikohet edhe videoklipi.

Më datë 21 Shtator 2018, Rita Ora publikon videoklipin "Let You Love Me".

Në vitin 2018, Rita Ora publikon albumin "Phoenix".

Rita Ora ka njoftuar se më datë 6 Mars 2019, do publikojë videoklipin "Only Want You", në bashkëpunim me 6lack.

Më datë 6 Mars 2019, Rita Ora publikon videoklipin "Only Want You", në bashkëpunim me 6lack.

Më datë 15 Mars 2019, Sofia Reyes publikon videoklipin "R.I.P.", në bashkëpunim me Rita Ora & Anittën. Në klipin e këngës, tri artistet janë shfaqur mjaft atraktive dhe provokuese në paraqitjet e tyre, ndërsa kanë marrë vëmendjen e fansave.

Më datë 19 Prill 2019, Kygo & Rita Ora publikojnë videoklipin "Carry On".

Më datë 20 Qershor 2019, Tiesto, Jonas Blue & Rita Ora publikojnë videoklipin "Ritual".

Më datë 15 Korrik 2019, Rita Ora publikon videoklipin "New Look".

Më datë 27 Mars 2020, Rita Ora publikon videoklipin "How To Be Lonely".

Më datë 12 Shkurt 2021, Rita Ora publikon albumin "Bang - Ep".

Më datë 12 Shkurt 2021, Rita Ora & Imanbek publikojnë videoklipin "Bang (Ep Film)".

Më datë 16 Korrik 2021, Sigala & Rita Ora publikojnë videoklipin "You For Me".

Më datë 27 Gusht 2021, Diane Warren, Rita Ora, Sofía Reyes & Reik publikojnë videoklipin "Seaside".

Më datë 17 Dhjetor 2021, Sam Feldt & Rita Ora publikojnë videoklipin "Follow Me".

Më datë 23 Qershor 2022, Netsky & Rita Ora publikojnë videoklipin "Barricades".

Më datë 27 Janar 2023, Rita Ora publikon videoklipin "You Only Love Me".

Më datë 19 Maj 2023, Rita Ora publikon videoklipin "Praising You", në bashkëpunim me Fatboy Slim.

Në vitin 2023, Rita Ora publikon albumin "You & I".

Më datë 4 Gusht 2023, Rita Ora publikon videoklipin "You & I".

Më datë 25 Gusht 2023, Joel Corry, MK & Rita Ora publikojnë videoklipin "Drinkin'".

Më datë 16 Shkurt 2024, Gryffin publikon videoklipin "Last Of Us", në bashkëpunim me Rita Orën.
DËRGOI: