>
BIOSHQIP
Biografia
Feronit Shabani i njohur me nofken Fero eshte nje reper i njohur tashme ne estraden shqiptare. Ne fillim te karrieres se tij ai nuk e pati shperthimin e duhur, teksa publikonte kenge audio me emrin Profero. Ai eshte pjese e labelit te famshem "On Records". Shkollen e kreu ne gjimnazin Zenel Hajdini ne Gjilan. Ai eshte nje tekstshkrues shum i mire dhe ka shkruar tekste per shume kengtar si Adelina Berisha, Mergim Mjeku, Kida, Xhensila, Endri etj.

Më datë 6 Janar 2013, Profero publikon videoklipin "Real Hip Hop".

Më datë 6 Mars 2013, Real Mc publikojnë videoklipin "Rap Masscra", në bashkëpunim me Profero, Ideal, Mc Mula, Micrape, Tonny-B & Ego.

Më datë 10 Prill 2013, Profero publikon videoklipin "Microphone Murderer".

Më datë 10 Shtator 2016, Shfaba publikon videoklipin "On My Blocka", në bashkëpunim me Fero. Ky mund te konsiderohet si nje fillim i ri per Feron. Ai nenshkruan kontraten me OnRecords dhe sukseset nuk do te ndalen.

Më datë 29 Tetor 2016, Endri publikon videoklipin "S'du Me Ni", në bashkëpunim me Fero.

Më datë 3 Dhjetor 2016, Fero publikon videoklipin "Feromeni".

Më datë 26 Maj 2017, Fero publikon videoklipin "Rra Rra".

Më datë 17 Korrik 2017, Baby G publikon videoklipin "No Kiss", në bashkëpunim me Fero.

Më datë 11 Tetor 2017, Fero publikon videoklipin "Harroj", në bashkëpunim me Kida.

Më datë 26 Nëntor 2017, Fero publikon videoklipin "A Pe Din Qysh".

Më datë 3 Dhjetor 2017, Fero publikon videoklipin "Bakshish".

Më datë 2 Shkurt 2018, Fero publikon videoklipin "Gang Gang".

Më datë 11 Prill 2018, Rina publikon videoklipin "Ska Konkurenc", në bashkëpunim me Fero. Videoklipi u prodhua nga Filmnation.

Më datë 17 Maj 2018, Sparksi publikon videoklipin "Mamacita", në bashkëpunim me Fero.

Më datë 13 Qershor 2018, Fero publikon videoklipin "Veni 1".

Më datë 15 Korrik 2018, Fero publikon videoklipin "Vi Vet".

Më datë 6 Tetor 2018, Fero publikon videoklipin "Bona Fam".

Më datë 22 Dhjetor 2018, Fero publikon videoklipin "Alles Baba".

Më datë 15 Shkurt 2019, Fero publikon videoklipin "Baba Per Ikona".

Më datë 24 Prill 2019, Fero publikon videoklipin "Fol Edhe 1 Her". Videoklipi u prodhua nga Filmnation, ndërsa produksioni audio u realizua nga Zzap And Chriss.

Më datë 17 Maj 2019, Zzap publikon videoklipin "Momo", në bashkëpunim me Feron. Produksioni audio u realizua nga Zzap And Chriss. Ndërkohë, për tekstin janë kujdesur Fero për pjesën e tij dhe Elinel për pjesën e Zzapit. Kënga është vizualizuar edhe me klip, në të cilin Zzap dhe Fero erdhën me një paraqitje mjaft elegante dhe të veçantë. Klipi “Momo” u publikua në të njëjtën ditë kur menaxheri i label-it “ON Records” (që menaxhon dyshen në fjalë), Met Elshani, u plagos në një gjuajtje me armë zjarri gjatë pasditës të së premtes, në Prishtinë.

Më datë 9 Qershor 2019, Fero publikon videoklipin "Ride Or Die". Si zakonisht, vet reperi e ka shkruar tekstin e këtij projekti që është realizim i producentëve të njohur, ZzapnChriss. Është një këngë me ritme verore dhe e sjell reperin në version romantik, ndryshe nga e kaluara. Produksioni Filmnation e ka xhiruar videoklipin e këngës së re, ndërsa protagonisten femër e luan e dashura e Feros, Arbenita Ismajli.

Më datë 24 Tetor 2019, Fero publikon videoklipin "Jom Rrit".

Më datë 28 Nëntor 2019, Fero publikon videoklipin "Mama".

Më datë 19 Dhjetor 2019, Fero publikon videoklipin "Habibi".

Më datë 16 Janar 2020, Fero publikon videoklipin "Marijuana".

Në vitin 2020, Fero publikon albumin "Self Loyalty".

Më datë 9 Prill 2020, Fero publikon videoklipin "1 E Keni".

Më datë 8 Korrik 2020, Fero publikon videoklipin "2PAC".

Më datë 3 Shtator 2020, Fero & Joker Bra publikojnë videoklipin "KaDeWe".

Më datë 28 Nëntor 2020, Veli Sahiti publikon videoklipin "Liria Ka Emër", në bashkëpunim me Feron. Muzika e këngës u punua nga Edmond Zhulali.

Më datë 25 Dhjetor 2020, Fero publikon videoklipin "Italy".

Më datë 5 Janar 2021, Fero & Stresi publikojnë videoklipin "Mahall".

Më datë 28 Janar 2021, Fero publikon videoklipin "Qysh Tek", në bashkëpunim me Shaolin Gang. Teksti i këngës u shkrua nga Fero & Shaolin Gang.

Më datë 7 Shkurt 2021, Fero publikon videoklipin "Money", në bashkëpunim me Morenën. Teksti i këngës u shkrua nga Fero & Morena Taraku.

Më datë 26 Shkurt 2021, GRMV publikon videoklipin "Njejt", në bashkëpunim me Feron. Teksti i këngës u shkrua nga GRMV & Fero.

Më datë 13 Mars 2021, Genta Ismajli publikon videoklipin "Level Up", në bashkëpunim me Feron. Muzika e këngës u punua nga Tonic & Denk, ndërsa teksti u shkrua nga Tonic, Denk & Fero.

Më datë 8 Prill 2021, Gorgy publikon videoklipin "Wumm Wumm", në bashkëpunim me Gent & Feron.

Në Qershor 2021, Genta Ismajli merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 21 me këngën "Level Up", në bashkëpunim me Fero.

Më datë 25 Tetor 2021, Fero publikon videoklipin "Bella". Teksti i këngës u shkrua nga Fero.

Në vitin 2022, Fero publikon albumin "Goat".

Më datë 1 Shkurt 2022, Fero publikon videoklipin "Gjiro".

Më datë 25 Shkurt 2022, GRMV publikon videoklipin "Ni Nat", në bashkëpunim me Feron. Teksti i këngës u shkrua nga GRMV & Fero.

Më datë 19 Mars 2022, Koki & Fero publikojnë videoklipin "Stars". Teksti i këngës u shkrua nga Koki & Fero.

Më datë 30 Prill 2022, Fero publikon videoklipin "24". Produksioni audio u realizua nga Zzap And Chriss.

Më datë 25 Maj 2022, Fero publikon videoklipin "GTA". Produksioni audio u realizua nga Zzap And Chriss.

Më datë 23 Qershor 2022, Fero publikon videoklipin "Keshi". Produksioni audio u realizua nga Zzap And Chriss.

Më datë 12 Tetor 2022, Fero publikon videoklipin "Gorilla Muzik (Freestyle)".

Më datë 19 Nëntor 2022, Fero publikon videoklipin "Ill Whip Ur Head Boy".

Më datë 17 Qershor 2023, Fero publikon videoklipin "Arsenal", në bashkëpunim me The Mike. Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Fero & The Mike.

Në vitin 2023, Fero & The Mike publikojnë albumin "Legacy".