>
BIOSHQIP
Biografia
Merita Bunjaku eshte kengetare e lindur ne Prishtine, e ne muzike eshte aktive qe nga vitiet e '90.

Albumi i pare i saj ishte ne vitin '91, i titulluar "Diell per ne", me kenge folklorike dhe i punuar nga produksioni "Labia".

Ne vitin '98, publikon albumin e dyte me kenge popullore i punuar ne studio, "Helix", ku nder kenget hite e qe degjohen me vite eshte balada "Shko", dhe kenga "U bubu moj nane".

Ne vitin 2001 realizojne bashke me Nazifen kengen, "Vend i dashur ku une linda", per te vazhduare me albumin e radhes "Hy ne valle o moj kosovare", te punuar se bashku, ne studion "Helix", ne Prizren.

Ne vitin 2005 publikon kengen, "E ke treguar veten", me tekst nga Arsim Bunjaku dhe muzike e orkestrim nga "Maki studio" ne Shkup.

Në vitin 2005, Merita Bunjaku publikon albumin "Me Beso, te punuar ne studion "Prosound"- Virusi ne Tetove, ne bashkepunim me Nexhat Maculen, Arsim Bunjakun, Fatmir Mujen, Mustafe Tahirin etj.

Ne vitin 2007 e publikon baladen e re "Shko" me tekst e muzike nga Arsim Bunjaku dhe incizuar ne studion "Prosound"- Virusi, Tetove.

Po ate vit (2007), publikon albumin tjeter "Ne dasem me ju", te realizuar ne studion "Helix", ne Prizren.

Ne vitin 2008 publikon baladen e radhes, "Pa ty", me tekst e muzike nga Arsim Bunjaku, e punuar ne studion "Prosound-Virusi, ne Tetove.

Në vitin 2010, Merita Bunjaku & Nazife Bunjaku publikojnë albumin "Kenge Dasmash (Live)"

Më datë 31 Tetor 2012, Merita Bunjaku publikon videoklipin "Pa Ty".

Më datë 13 Maj 2013, Merita Bunjaku publikon videoklipin "Malli Per Nanen". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Bekim Bislimi.

Në vitin 2013, Merita Bunjaku & Nazife Bunjaku publikojnë albumin "Ne Dardani Bien Tupanat"

Më datë 11 Korrik 2014, Merita Bunjaku publikon videoklipin "Sa Hap E Mbyll Sytë". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Arsim Bunjaku, ndërsa orkestrimi u realizua nga Alban Furtuna.

Më datë 18 Qershor 2016, Merita Bunjaku publikon videoklipin "Kenga E Flamurit".

Më datë 7 Qershor 2017, Merita Bunjaku publikon videoklipin "Ike, Shkove". Muzika e këngës u punua nga Nurteel, Granit Gashi, teksti u shkrua nga Nurteel, Granit Gashi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nurteel, Granit Gashi.

Më datë 30 Qershor 2017, Merita Bunjaku & Nazife Bunjaku publikojnë videoklipin "Motra".

Në vitin 2018, Merita Bunjaku publikon albumin "Live 2018".

Më datë 21 Maj 2019, Merita Bunjaku publikon videoklipin "Lutjet E Nanës". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga kompania Video Art.

Më datë 17 Qershor 2020, Merita Bunjaku publikon videoklipin "Me Prishtinali". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania Video Art.

Më datë 22 Nëntor 2023, Merita Bunjaku publikon videoklipin "Moti S'jemi Pa". Muzika e këngës u punua nga Butrint Rashiti, ndërsa teksti u shkrua nga Fadil Topalli. Videoklipi u prodhua nga kompania Video Art.
EVENTET
  • {{ evt.section_title }}
    {{ evt.feed_text }} {{ evt.custom_text }}

    📆  {{ evt.fancy_date }}