>
BIOSHQIP
Biografia
Mera Zymeri-Kabashi është një këngëtare me prejardhje nga Kosova, por e lindur dhe e rritur në Gjermani. Ajo ka shumë talent për të kënduar këngën e mirëfilltë shqipe, gjë që e bën që ajo ti qëndrojë besnike kësaj kënge. Këndon në skenat mbarëshqiptare që nga vitet '90, ku prezantohet kryesisht me këngë kushtuar gurbetit, e trimërisë shqiptare. Ka edituar shumë albume dhe një numër të konsiderueshëm këngësh. Ka bashkëpunuar me kompozitorë të shquar siç janë Edmond Zhulali, Burim Krasniqi etj. Familja e saj është e përbërë nga bashkëshorti Afrim Kabashi, djali i saj, nëna, babai dhe tre motrat. Ka hobi këndimin, kompozimin, vallëzimin, gjimnastikën. Jeton dhe vepron në Gjermani.

Në vitin 1995, Mera Zymeri publikon albumin "Kur Ka Dasëm Shqiptaria".

Në Qershor 2003, Mera Zymeri merr pjesë në PoliFest 2003 me këngën "Xhelozia".

Në vitin 2005, Mera Zymeri publikon albumin "Shiu I Prishtinës".

Në vitin 2006, Mera Zymeri publikon albumin "Kalle Kalle Moj Rini".

Në Qershor 2007, Mera Zymeri merr pjesë në Polifest 2007 me këngën "Kjo Bela".

Në vitin 2007, Mera Zymeri publikon albumin "Rinia E Kosovës".

Në Qershor 2008, Mera Zymeri merr pjesë në Polifest 2008 me këngën "Dashuri A Egziston".

Në vitin 2008, Mera Zymeri publikon albumin "çika E Haxhisë".

Në vitin 2009, Mera Zymeri publikon albumin "Dashnia Na Bashkon".

Në Qershor 2010, Mera Zymeri merr pjesë në Polifest 2010 me këngën "Shah Mat".

Në vitin 2010, Mera Zymeri publikon albumin "Shah Mat".

Në vitin 2011, Mera Zymeri publikon albumin "Jackpot".

Më datë 16 Korrik 2012, Mera Zymeri publikon videoklipin "We Like It".

Më datë 15 Shtator 2012, Mera Zymeri publikon videoklipin "Ora E Historise".

Më datë 8 Gusht 2013, Bimi publikojnë videoklipin "Shihet Ashiqare", në bashkëpunim me Mera Zymeri & Mc Lummy.

Në vitin 2013, Mera Zymeri publikon albumin "Live Per Ju".

Në vitin 2014, Mera Zymeri publikon albumin "Zemrat Tona Dojn Dashni".

Më datë 20 Qershor 2015, Mera Zymeri publikon videoklipin "Kaçurrelja", në bashkëpunim me Baba Li & Xhimi.

Më datë 13 Maj 2017, Mera Zymeri publikon videoklipin "Hala Hala".

Më datë 17 Shkurt 2018, Mera Zymeri publikon videoklipin "Per Shqiptari".

Më datë 4 Janar 2020, Mera Zymeri publikon videoklipin "Dashnia E Pare". Muzika e këngës u punua nga Apollo, ndërsa teksti u shkrua nga Gent Fatali. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 27 Shtator 2020, Mera Zymeri publikon videoklipin "Gurbet Me Halle". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu.

Më datë 23 Shtator 2022, Mera Zymeri publikon videoklipin "Asaj". Muzika e këngës u punua nga Indrit Dode, teksti u shkrua nga Rioo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Anxhelo Muharremi. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.
DËRGOI: