>
BIOSHQIP
Biografia
Prej moshes 8 vjecare ka jetuar ne Itali ku dhe po perfundon studimet per Juridik.
Passioni i saj per muziken behet evident qe ne moshe te vogel, ne cdo eveniment festiv familjar ajo tregonte aftesit e saj ne kanto. Ne moshen 14 vjece nis te marre leksionet e para ne Kanto dhe kitarre. Me nje here mesuesit e cilesojne si Mezzo soprano me timbrik Blues/soul. Fale rrethit te miqesise dhe koncerteve live qe ajo kishte mundesi te ndiqte ne Rome, i jepet mundesia te njohe nje repertor te madh ne muziken blues / rock dhe jazz, rryma ne te cilat ajo zhvillon aftesite vokale. Vazhdon perfeksionimi i saj ne jazz, duke marr pjese gjate Perugia Blues Festival ne seminarin per "Be pop improvisation" me mesues te famshem te Barklee College of Music te Amerikes dhe me tej ne Rome ne seminare me Maestron Beppe Vessicchio dhe Gabriella Scalise. Aktivizohet ne shfaqje te ndryshme ne teater si kengetare jazz dhe blues duke patur shume duartrokitje nga kritika muzikale e zones te Romes. Ne 2008 paralellisht ajo perballej vazhdimisht me skenen ne koncerte Live jo vetem ne Itali por edhe ne Londer, Norvegji, Poloni, dhe Gjermani me grupet e saj THE AXIS dhe MARSEL - acousti trio, qe konsideron si shkolla me e mire qe ajo ka kryer. Ne 2010 fiton, cmimin si Best emergent Singer ne Rome.

Në vitin 2011, Marsela Çibukaj ishte finaliste në The Voice of Albania 1, ku merr vendin e dyte dhe do te behej nje nder kengetaret e preferuara dhe me te dashura te publikut shqiptar.

Në Maj 2012, Marsela Çibukaj merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Sipar". Kjo eshte kenga e pare ne gjuhen shqipe me te cilen Marsela prezantohet per here te pare ne Top Fest. Muzika eshte e kompozuar nga Elton Deda, bashkepunim i frymezuar nga njohuria e tyre gjate the Voice of Albania. Teksti eshte shkruajtur nga IRIS SOJLI, ku dhe ajo vete ka bashkepunuar duke dhene kontributin e saj.

Në Dhjetor 2012, Marsela Çibukaj merr pjesë në Festivali i 51-të në RTSH me këngën "Mijera Nete".

Më datë 11 Korrik 2013, Marsela Çibukaj publikon videoklipin "Ndjenje Pa Kohe". Muzika e këngës u punua nga Marsela Çibukaj, Briz Musaraj, Indri Topi, teksti u shkrua nga vetë Marsela Çibukaj. Me këtë këngë, Marsela Çibukaj merr pjesë në Top Fest 10 në vitin 2013.

Në Dhjetor 2014, Marsela Çibukaj merr pjesë në Festivali i 53-të Në RTSH me këngën "S'muj".

Në Shtator 2019, Marsela Çibukaj merr pjesë në Kënga Magjike 2019 me këngën "Therrime Dashurie".

Në Nëntor 2022, Marsela Çibukaj merr pjesë në Kënga Magjike 2022 me këngën "I Paftuar".

Më datë 20 Shtator 2023, Sardi Strugaj & Marsela Çibukaj publikojnë videoklipin "Deti". Teksti i këngës u shkrua nga vetë Sardi Strugaj.

Më datë 21 Mars 2024, Marsela Çibukaj publikon videoklipin "Ata Puthen". Muzika e këngës u punua nga Sardi Strugaj, ndërsa teksti u shkrua nga Killua. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 7 Prill 2024, Marsela Çibukaj publikon videoklipin "Fajet". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Sardi Strugaj, ndërsa orkestrimi u realizua nga Arnon. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 26 Prill 2024, Marsela Çibukaj publikon videoklipin "Petale". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Sardi Strugaj, ndërsa orkestrimi u realizua nga Eugen Herri. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.