>
BIOSHQIP
Biografia
Babai i saj ishte marrë një kohë me muzikë dhe i binte harmonikës kur ka qenë i ri. Ai ishte oficer, ndërsa mamaja e Lorit është marrë edhe ajo me muzikë me një grup vallesh në rrethin e Korçës. Ata jetonin në Devoll kur ka lindur Lori dhe prindërit e saj janë nga Devolli i Korçës. Fillimet e saj si kengetare i pati ne moshe shume te re. Qe ne moshen 5 vjeçare merr pjese ne Fest Femijesh, ne qytetin e Korçes, ku nderohet me çmimin e pare me kengen "Tring Zilja". Me pas, nisi shkollën fillore dhe të mesme të muzikës, për flaut në Korçë. Për arsye të punës së babait, familja e Lorit u shpërngul në Durrës.

Lori është prezantuar në Festivalin "Këngët e Stinës 96" në një festival të këngës popullore në RTVSH, që ka qenë live me orkestrën e madhe të Radio Televizionit Shqiptar, ku është vlerësuar me çmimin e tretë. Filluan kërkesat e ndryshme pastaj edhe bregdetin e Malit Zi në (Ulqin). Kjo ka qene njera nder arsyet që ajo rrinte në Kosovë dhe aty e mirëpritën publiku dhe i përkrahu jashtë mase.

Aktivizohet ne shume spektakle te tjera si show, Fest te tjera e per me teper edhe si interpretuese ne konkurse poezish. "Vajza topolake", e quanin te gjithe miqte e saj dhe me syte e ndritshem, merret edhe me sportin e gjimnastikes dhe volejbollit, te cilat vazhdojne te mbeten nje hobi per Lorin. Vazhdoi shkollen e mesme artistike "Jon Kukuzeli" ne degen e Flautit, ne qytetin bregdetar te Durresit. Pas kesaj Lori ndjek nje universitet 2 vjeçar per mjekesi, por gjithmone deshira per te qene me afer njerzeve me zerin e saj, nuk rreshti kurre tek ajo dhe per kete Lori vendosi te vazhdoj rrugen e veshtire dhe te bukur te artit.Lori thote: "te jesh artiste, duhet te lindesh e tille, por te behesh nje artiste e mire, duhet nje pune shume e madhe". E shohim shpesh ne kolazhe me zerat me te dashur per publikun si Naim Krasniqi, Ramadan Krasniqi, Afrim Muçiqi, Shqiprim Kelmendin, Labinot Tahiri etj.

Pjesemarrese ne 2 maratonat e kengeve te transmetuara ne TV KLAN; Ne spektaklin "Disku i Arte"; Ne festivalin e kenges popullore nderohet me vendin e 3-te; Ne Fest i Stines" nderohet me çmimin e publikut; Ne Polifest rremben me çmimin e pare etj. Jeton në Kosovë prej vitesh dhe ja se çfare thotë per kete: "Fillimisht erdha në Kosovë për të lançuar një nga albumet e mia. Por, menjëherë pas lançimit, filluan kërkesat për koncerte dhe mbrëmje të ndryshme muzikore live, në të gjithë Kosovën. Gjithashtu kontraktova dhe një turne me shume koncerte në diasporë. Pra, fillova të lidhem ngushtë me Kosovën dhe diasporën dhe me pëlqeu jeta këtu, sepse fillova të krijoj shoqërinë time dhe miq të shumtë, të cilët më konsiderojnë si pjesë të familjes së tyre".

Ka qenë disi e vështirë për të të hynte në Kosovë, por kjo nuk do të thotë që ajo s'kishte famë në Kosovë. Kur erdhi në Kosovë, ajo sa kishte promovuar albumin e parë të saj dhe ishte viti 1999 Vetem me ty me orkestrim të Virusit pastaj kishte pasur edhe dy albume të tjera dmth. dy albume live me këngë dasmash popullore, por në këtë periudhe kishte marrë pjesë edhe në festivale të Shqipërisë dmth. para se te vinte në Kosovë.

Të gjithë e njohim si këngëtare, por përveq muzikës, Lori tregoi se ka studiuar edhe për mjekësi. Ajo tha se mjekësinë nuk e ka dashur si profesion, por e ka mbaruar për hatër të prindërve, teksa e ka kuptur që është shumë e ndjeshme për tu marrë me këtë profesion, në momentin kur ka kryer praktikën. Lori deklaroi se punën e saj nuk e bën për bakshishe, pasi ka një pagesë të kënaqshme, mirëpo gjithmonë ato janë të mirëseardhura. Sipas Lorit bakshishet nuk refuzohen, pasi sipas saj “As mbret nuk i refuzon dhuratat”, mirëpo nuk është qëllimi i saj kryesor tek bakshishet, dhe as që ndodh ndonjëherë t’i këndojë dikujt enkas për shkak të bakshishit.

Në Maj 2001, Lori & Marsela marrin pjesë në Këngët E Stinës 2001 me këngën "Vetëm Ti".

Në Qershor 2002, Lori merr pjesë në PoliFest 2002 me këngën "Mos U Largo", ku u shpërblye me çmimin e dytë. Nje kenge kjo me tekst dhe me orkestrim të Naim Krasniqit.

Në Qershor 2003, Lori merr pjesë në PoliFest 2003 me këngën "Te Prita", e cila fitoi çmimin e trete me tekst të Armend Trebickës dhe orkestrim të Alfred Kaçinarit.

Në vitin 2003, Lori publikon albumin "Mendo...".

Në Nëntor 2007, Lori merr pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Amerika".

Në Qershor 2007, Lori merr pjesë në Polifest 2007 me këngën "E Zeza", ku fitoi çmimin e dytë të jurisë.

Në Gusht 2006, Lori & Mad Lion marrin pjesë në Çelësi Muzikor 1 me këngën "Ciao" dhe Lori shpallet si deputetja me e mirë e festivalit.

Në Shtator 2006, Lori & Mad Lion marrin pjesë në Mikrofoni I Artë 2006 me këngën "Ciao".

Më datë 21 Korrik 2007, Lori publikon videoklipin "Dridhet Zemra".

Më datë 24 Korrik 2007, Lori publikon videoklipin "Netet Qe Ti Fala".

Në vitin 2007, Lori publikon albumin "Profiter Në Dashuri".

Në Qershor 2008, Lori merr pjesë në Polifest 2008 me këngën "Shen Valentini", ku fitoi çmimin e dytë.

Në Dhjetor 2008, Lori merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Amerika".

Në vitin 2008, Lori publikon albumin "Dua".

Në Maj 2009, Lori merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Nuk Jam Ajo".

Më datë 24 Qershor 2009, Lori & Sphresim Zylbehari publikojnë videoklipin "Malli Po Me Vret". Me këtë këngë, Lori & Sphresim Zylbehari marrin pjesë në Zhurma Show 2009 në vitin 2009.

Në Qershor 2009, Lori merr pjesë në Polifest 2009 me këngën "Dielli", e cila u vlerësua me çmimin e parë nga Juria.

Në Maj 2010, Lori merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Te Shtunen Mbrema".

Më datë 23 Qershor 2010, Nadi & Lori publikojnë videoklipin "Tjeter Mos Kerko".

Më datë 6 Korrik 2010, Lori publikon videoklipin "Nuk Je Ti". Videoklipi u prodhua nga Dejan Milicevic. Me këtë këngë, Lori merr pjesë në Zhurma Show 2010 në vitin 2010.

Në vitin 2010, Lori publikon albumin "Nuk Je Ti".

Më datë 5 Prill 2011, Lori publikon videoklipin "Pse". Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Lori merr pjesë në Zhurma Show 2011 në vitin 2011.

Në Qershor 2012, Lori merr pjesë në VFM 2012 me këngën "E Ndjej Mungesen Tende".

Në Tetor 2011, Lori merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën "Kthehu Sonte", në bashkëpunim me Blero.

Në Qershor 2012, Lori merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Kthehu Sonte", në bashkëpunim me Blero.

Në vitin 2011, Lori publikon albumin "Per Ty".

Më datë 6 Qershor 2012, Lori publikon videoklipin "Nusja Jone". Videoklipi u prodhua nga Asha.

Më datë 10 Korrik 2012, Lori publikon videoklipin "Per Ty Jetoj". Muzika e këngës u punua nga Don Arbas, teksti u shkrua nga Profa, Loco. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Lori merr pjesë në Zhurma Show 2012 në vitin 2012.

Më datë 27 Nëntor 2012, Lori publikon videoklipin "Shqiperia Nena Ime".

Në Prill 2013, Lori merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 me këngën "Nuk Mundem".

Më datë 9 Nëntor 2013, Lori publikon videoklipin "Neve Po Na Rrihet". Muzika e këngës u punua nga Armend Regjepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Në Tetor 2013, Lori merr pjesë në Zhurma Show 2013 me këngën "Kalle Mjeshtër".

Në Nëntor 2013, Lori merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Thuaji Asaj".

Në vitin 2013, Lori publikon albumin "Kalle Mjeshtër".

Më datë 31 Mars 2014, Lori publikon videoklipin "Ndahen Njerëzia". Muzika e këngës u punua nga Armend Regjepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Lori merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 9 Prill 2014, Kengetare Te Ndryshem publikon videoklipin "N'kufi Te Vjeter". Muzika e këngës u punua nga Korab Shaqiri, teksti u shkrua nga Naime Beqiraj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Korab Shaqiri. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 3 Maj 2014, Lori publikon videoklipin "Bravo".

Më datë 9 Gusht 2014, Vani publikojnë videoklipin "Nomin Bojna", në bashkëpunim me Lori & XOXO.

Në vitin 2014, Lori publikon albumin "Bravo".

Më datë 4 Prill 2015, Lori publikon videoklipin "Me Ty Nuk Flas". Me këtë këngë, Lori u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2015 (2015), Netët E Klipit Shqiptar 14 (2015).

Më datë 6 Qershor 2015, Shpat Kasapi & Lori publikojnë videoklipin "Trego", në bashkëpunim me RapSIone.

Më datë 15 Nëntor 2015, Lori publikon videoklipin "I Papam". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Irkenc Hyka.

Më datë 1 Tetor 2016, Lori publikon videoklipin "A E Di Sa Shume Te Dua".

Në Shtator 2016, Lori merr pjesë në Zhurma Show 2016 me këngën "Fat".

Në vitin 2016, Lori publikon albumin "Live 2016".

Më datë 31 Dhjetor 2016, Lori publikon videoklipin "Gezuar 2017".

Më datë 13 Maj 2017, Krenar Krasniqi publikon videoklipin "Date E Veçante", në bashkëpunim me Lori.

Më datë 28 Tetor 2017, Lori publikon videoklipin "Bjondina". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Petro Xhori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Dj Jojo. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 11 Maj 2018, Lori publikon videoklipin "Nje Takim". Muzika e këngës u punua nga Armend Regjepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov.

Më datë 23 Qershor 2018, Lori publikon videoklipin "Sot Martohemi". Muzika e këngës u punua nga Armend Regjepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Miti Geci.

Më datë 23 Qershor 2018, Lori publikon videoklipin "Kalleni Shoqnia". Muzika e këngës u punua nga Armend Regjepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Miti Geci.

Më datë 24 Qershor 2018, Lori publikon videoklipin "Nusja Jone E Mira". Muzika e këngës u punua nga Armend Regjepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Miti Geci.

Më datë 24 Qershor 2018, Lori publikon videoklipin "Nuk E Di Pse M'kjahet". Muzika e këngës u punua nga Armend Regjepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Miti Geci.

Më datë 17 Korrik 2018, Ardit Çuni & Lori publikojnë videoklipin "Dashni". Muzika e këngës u punua nga Marsel Gunga, teksti u shkrua nga 2 Step, ndërsa për orkestrimin u kujdes Marsel Gunga.

Në vitin 2018, Lori publikon albumin "Sot Martohemi".

Në vitin 2018, Lori, Aziz Murati, Beqir Aliu & Ganja publikojnë albumin "Potpuri 2018".

Më datë 9 Nëntor 2018, Lori publikon videoklipin "E Kapercej". Muzika e këngës u punua nga Armend Regjepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 12 Korrik 2019, Lori publikon videoklipin "Thuaj Nanës". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Irkenc Hyka. Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.

Më datë 6 Mars 2020, Lori publikon videoklipin "E Ke Harru". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Irkenc Hyka. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 22 Gusht 2020, Lori publikon videoklipin "Lulija/Fitilat", në bashkëpunim me Halit Haliti & Dj Breezy. Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.

Më datë 30 Prill 2021, Lori publikon videoklipin "Kujt I Thua Xhan".

Më datë 23 Qershor 2021, Lori, Uran Dervishi, Miranda Hashani, Lok Komoni, Violeta Kajtazi & Arshik Miftari publikojnë videoklipin "Potpuri 2021".

Më datë 12 Shkurt 2022, Osman Imeraj publikon videoklipin "Shpirti Im", në bashkëpunim me Lorin.

Në Maj 2022, Osman Imeraj merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "Shpirti Im", në bashkëpunim me Lori.

Më datë 20 Korrik 2022, Lori publikon videoklipin "Du Me T'pa". Kënga vjen e realizuar në të gjithë komponentët e saj nga Miti Geci.

Më datë 10 Qershor 2023, Korab Shaqiri publikon videoklipin "Dashni Ku Je", në bashkëpunim me Lorin. Teksti dhe orkestrimi i këngës u përgatitën nga vetë Korab Shaqiri. Produksioni audio u realizua nga vetë Korab Shaqiri.

Më datë 21 Korrik 2023, Alban Mehmeti & Lori publikojnë videoklipin "Pasha Sytë E Ballit". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Besnik Qaka, ndërsa tekstin e shkroi Arben Beha.

Më datë 24 Dhjetor 2023, Ardit Stafai, Lori, Betime Zylali, Naziktere Iseini, Fatmire Mjaku & Majlinda Cikaqi publikojnë videoklipin "Një Lule Në Gostivar". Orkestrimi i këngës vjen i realizuar në bashkëpunim nga Astrit Stafai & Florent Boshnjaku.

Në vitin 2024, Lori Kaçka publikon albumin "Krejt Dashni Ep".

Më datë 8 Shkurt 2024, Lori publikon videoklipin "A Nuk O Dam". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Aida Baraku. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari & Leutrim Gashi (Trimi).

Më datë 8 Shkurt 2024, Lori publikon videoklipin "Ti Ma Ke Lanë". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Aida Baraku. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari & Leutrim Gashi (Trimi).

Më datë 8 Shkurt 2024, Lori publikon videoklipin "Me Aeroplan". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Aida Baraku. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari & Leutrim Gashi (Trimi).

Më datë 8 Shkurt 2024, Lori publikon videoklipin "A Kisha Ditë". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Aida Baraku. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari & Leutrim Gashi (Trimi).

Më datë 8 Shkurt 2024, Lori publikon videoklipin "Di Di Dikush", në bashkëpunim me Yll Demaj. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Aida Baraku. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari & Leutrim Gashi (Trimi).

Më datë 8 Shkurt 2024, Lori publikon videoklipin "Kush Me Na Nalë". Muzika e këngës u punua nga Aida Baraku, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa orkestrimi u krye në bashkëpunim nga Nurteel & Fatjon Miftari. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative, ndërsa produksioni audio u realizua nga Nurteel.
DËRGOI: