>
BIOSHQIP

(1963-2021)

Biografia
Ai njihet për një karrierë tepër të gjatë në muzikë, me produksione muzikore mjaft të sukseshme. Kujtim Prodani ishte i biri i kompozitorit Agim Prodani, një prej themeluesve të muzikës së lehtë shqiptare, dhe këngëtares Anita Take. Ai nuk e kishte projektuar që të ishte një kantautor, gjërat rrodhën krejt natyrshëm. COVID-19 ka marrë një tjetër jetë nga radhët e artistëve! Kantautori Kujtim Prodani, fatkeqësisht nuk ia ka dalë të fitonte betejën me koronavirusin. Ai prej disa ditësh ishte i shtruar në spitalin "Shefqet Ndroqi", por nuk ia doli ta mposhte COVID-in, ose siç ai vetë e quante flamë e keqe. Ishte vetë ai që bëri me dije se ishte infektuar nga COVID, ku publikoi një foto nga spitali teksa shkruante "Sa miq e sa të afërm na more, o flamë e keqe! Klinika "Shefqet Ndroqi". Prodani njoftoi vetë përmes një statusi në Facebook, më 30 dhjetor, se ishte shtruar në spital, pasi ishte diagnostikuar me Covid-19. Ditët e fundit, gjendja e tij ishte rënduar dhe po bëheshin përgatitjet për ta dërguar në Turqi për kurim.

Do mbetet si vetë emri, Kujtim i një familje me tradita si ajo Prodani, një kujtim i dashur dhe i mbushur me muzikë origjinale dhe poezi.

Në Nëntor 2003, Kujtim Prodani merr pjesë në Kënga Magjike 2003 me këngën "I Am From Tirana".

Në Dhjetor 2003, Kujtim Prodani merr pjesë në Festivali i 42-të në RTSH me këngën "Ju Te Dashurat E Mia".

Në Dhjetor 2004, Kujtim Prodani merr pjesë në Festivali i 43-të në RTSH me këngën "Ndryshe E Shikoj".

Në vitin 2005, Kujtim Prodani publikon albumin "I Am From Tirana".

Në Dhjetor 2005, Kujtim Prodani merr pjesë në Festivali i 44-të në RTSH me këngën "Theva Kokën Si Pa Dashur".

Në Dhjetor 2006, Kujtim Prodani merr pjesë në Festivali i 45-të në RTSH me këngën "Kjo Është Jeta".

Në Dhjetor 2008, Kujtim Prodani merr pjesë në Festivali i 47-të në RTSH me këngën "Nostalgji", në bashkëpunim me Joe Artid Fejzo.

Në vitin 2009, Kujtim Prodani publikon albumin "Me Sytë Nga Dera".

Më datë 15 Maj 2010, Kujtim Prodani & Evis Mula publikojnë videoklipin "Si U Beme Keshtu Mikja Ime". Me këtë këngë, Kujtim Prodani & Evis Mula marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Në Dhjetor 2010, Kujtim Prodani merr pjesë në Festivali i 49-të në RTSH me këngën "Ti Ishe Kryeveper".

Në Nëntor 2011, Kujtim Prodani merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Rrebelja".

Në Qershor 2011, Kujtim Prodani merr pjesë në Top Fest 8 me këngën "Miremengjes Pa Stres".

Në Dhjetor 2011, Kujtim Prodani merr pjesë në Festivali i 50-të në RTSH me këngën "Digjem".

Më datë 18 Mars 2013, Kujtim Prodani publikon videoklipin "Shpirt I Trazuar".

Në vitin 2013, Kujtim Prodani publikon albumin "Shpirt I Trazuar".

Në Mars 2014, Kujtim Prodani, Sajmir Cili & Anita Take marrin pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Turkesha".

Në Mars 2014, Kujtim Prodani merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Beqaria".

Më datë 3 Dhjetor 2015, Kujtim Prodani publikon videoklipin "Kemish' E Fundit Xhepa Nuk Ka".

Në Shtator 2016, Kujtim Prodani merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Taksi Sonte S'dua".

Më datë 6 Mars 2017, Kujtim Prodani publikon videoklipin "Floket S'me Jane Zbardhur Nga Mosha".

Më datë 16 Maj 2017, Kujtim Prodani publikon videoklipin "Lek Lek".

Më datë 14 Mars 2018, Kujtim Prodani publikon videoklipin "Prefiksi 5".

Më datë 25 Qershor 2018, Kujtim Prodani publikon videoklipin "Toke E Xanun".

Më datë 22 Dhjetor 2018, Kujtim Prodani publikon videoklipin "Babela". Muzika e këngës u punua nga Kujtim Prodani. Me këtë këngë, Kujtim Prodani merr pjesë në Festivali I 57-Të Në Rtsh në vitin 2018.

Në Dhjetor 2018, Kujtim Prodani merr pjesë në Festivali I 57-Të Në Rtsh me këngën "Babela". Prodani rikthehet pas shtatë vitesh mungesë me një baladë pop me karakter narrativ, muzikuar prej tij dhe me tekst të Agim Xhekës, të titulluar “Babela”. “Kush nuk ka ngacmuar shoqen e bankës në klasë të tetë, nuk ka kuptuar asgjë nga tetëvjeçarja.” – e përshkruan kantautori mesazhin e këngës.

Më datë 25 Maj 2019, Kujtim Prodani publikon videoklipin "Mikesha".

Më datë 31 Tetor 2019, Kujtim Prodani publikon videoklipin "Xhelozia", në bashkëpunim me Sajmir Çilin.

Në vitin 2020, Kujtim Prodani publikon albumin "Prodan".

Më datë 21 Shkurt 2020, Kujtim Prodani publikon videoklipin "Hej Mik".