>
BIOSHQIP
Biografia
Klinti Çollaku është një nga zërat e rinj më të mirë, të cilin e kemi dëgjuar në spektaklin e talenteve të reja “Gjeniu i vogël” teksa këndonte “Makina e memories”, “Belle” apo dhe “Sytë e tu”. Triumfi në një tjetër spektakël talentesh siç ishte “The Voice of Albania” do t’i hapte rrugën drejt këngëve tashmë të shkruara për të në kompeticione apo dhe videoklipe. Aktualisht studion për menaxhim biznes.

Në vitin 2011, Klinti Çollaku merr pjesë në Gjeniu I Vogel 4.

Në Maj 2015, Klinti Çollaku merr pjesë në Top Fest 12 me këngën "Ti Je".

Në vitin 2017, Klinti Çollaku shpallet fitues në The Voice of Albania 6.

Në Tetor 2017, Klinti Çollaku merr pjesë në Kënga Magjike 2017 me këngën "Me S'me Gjen", ku vleresohet me cmimin e produksionit dhe renditet i gjashti ne finale.

Më datë 4 Maj 2018, Klint Çollaku publikon videoklipin "Genjej". Muzika e këngës u punua nga Marsel Gunga, teksti u shkrua nga 2 Step, ndërsa për orkestrimin u kujdes Marsel Gunga. Videoklipi u prodhua nga Sebastian Production.

Më datë 3 Dhjetor 2018, Klinti Çollaku publikon videoklipin "Origjinale 21", në bashkëpunim me Jonathan Center Albania.

Në Dhjetor 2018, Klinti Çollaku merr pjesë në Festivali I 57-Të Në Rtsh me këngën "Me Jetë", një baladë moderne, një betim dashurie, muzikuar nga Endrit Shani dhe vargje të Pandi Laços.

Më datë 13 Shkurt 2019, Klinti Çollaku publikon videoklipin "Kush Të Do" dhe është kujdesur vetë për muzikën dhe tekstin e këngës. Produksioni audio u realizua nga Marko Polo.

Në Maj 2019, Klinti Çollaku merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Origjinale 21", në bashkëpunim me Jonathan Center Albania.

Më datë 12 Korrik 2019, Boocky publikon videoklipin "Per Ty", në bashkëpunim me Klinti Çollakun. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Boocky. Produksioni audio u realizua nga Boocky.

Më datë 22 Korrik 2020, Klinti Çollaku publikon videoklipin "Larg". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Klinti Çollaku.

Në Dhjetor 2020, Klinti Çollaku merr pjesë në Festivali I 59-Të Në Rtsh me këngën "Do T’Ja Dal".

Në Mars 2021, Xhesika Polo & Klinti Çollaku marrin pjesë në Kënga Magjike 2021 me këngën "S'më Vret".

Më datë 29 Korrik 2021, Klinti Çollaku publikon videoklipin "Jam". Teksti i këngës u shkrua nga Klinti Çollaku. Produksioni audio u realizua nga Marko Polo.

Në Shtator 2022, Klinti Çollaku merr pjesë në Kënga Magjike 2022 me këngën "Si T'ja Bojm' Na".

Më datë 18 Janar 2023, Klinti Çollaku publikon videoklipin "Shihemi N’kujtime". Muzika e këngës u punua nga Greis Kozeli, ndërsa teksti u shkrua nga Rea Nuhu. Produksioni audio u realizua nga Klajv Kajno.