>
BIOSHQIP
Biografia
Që nga mosha e re 6-vjeçare Juliana ka filluar të mirret me aktivitete muzikore. Vjen nga nga një shkollë gjimnazi, “Qemal Stafa”. Pas gjimnazit ndoqi Akademinë e Arteve, degën Muzikologji. Juliana është e njohur për zërin e saj të fuqishem dhe black. Gjithashtu edhe për paraqitjet e saja të mrekullueshme në skenë, plot sharm dhe energji. Juliana ishte prezente në shumë festivale të muzikës shqiptare ku ka fituar shumë çmime.

Në Dhjetor 1998, Juliana Pasha merr pjesë në Festivali i 37-të në RTSH me këngën "Ne Kengen Time U Shlodha".

Në Dhjetor 1999, Juliana Pasha merr pjesë në Festivali i 38-të në RTSH me këngën "Degjoji Zerat E Larget". Ajo fitoi çmimin special të jurisë ‘Zëri i ri më i mirë’ dhe ky çmim iu dorezua nga artistja e popullit Vaçe Zela.

Në Dhjetor 2000, Juliana Pasha merr pjesë në Festivali i 39-të në RTSH me këngën "Të Ndjek Me Sytë E ëndrrës".

Në Shtator 2002, Juliana Pasha merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2002 me këngën "Nuk Mjafton Te Dua".

Në Nëntor 2002, Juliana Pasha merr pjesë në Kënga Magjike 2002 me këngën "Te Humbas Ne Enderr".

Në Dhjetor 2002, Juliana Pasha merr pjesë në Festivali i 41-të në RTSH me këngën "Kur Gjen Vetveten".

Në Shtator 2003, Juliana Pasha merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2003 me këngën "Milje Larg".

Në Shtator 2004, Juliana Pasha merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2004 me këngën "Falje".

Në Shtator 2005, Juliana Pasha merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2005 me këngën "Flas Me Naten".

Në Nëntor 2005, Juliana Pasha merr pjesë në Kënga Magjike 2005 me këngën "Ti Une".

Në vitin 2007, Juliana Pasha merr pjesë në musical Romeo & Juliette në Tiranë. Një aktivitet muzikor shumë interesant ku Juliana luajti rolin e Dadës.

Në Dhjetor 2007, Juliana Pasha merr pjesë në Festivali i 46-të në RTSH me këngën "Nje Qiell Te Ri". Pas disa viteve që Juliana kishte ndërprerë pjesëmarrjen në Festivalin e Kënges, ajo u kthye me një baladë shumë të fuqishme, me të cilën Juliana u vlerësua me çmimin e tretë.

Në Nëntor 2008, Juliana Pasha merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Nje Mije Arsye".

Në Dhjetor 2008, Juliana Pasha & Luiz Ejlli marrin pjesë në Festivali i 47-të në RTSH me këngën "Nje Jete". Një baladë e kompozuar nga Shpëtim Saraçi. Kësaj here Juliana dhe Luizi u shpërblyen me çmimin e dytë.

Në vitin 2009, Juliana ishte e ftuar si mysafire e madhe në koncertin e organizuar për 70-vjetorin e lindjes se zonjës Vaçe Zela. Në këtë koncert Juliana këndoi 3 këngë të bukura dhe të paharruara të Vaçe Zelës.

Në Dhjetor 2009, Juliana Pasha merr pjesë në Festivali i 48-të në RTSH me këngën "Nuk Mundem Pa Ty", me një kompozim nga Ardit Gjebrea dhe Pirro Çako. Nga 20 këngë në natën finale, kënga 'Nuk mundem pa ty' kënduar nga Juliana Pasha u zgjedh kënga fituese e Festivalit të Këngës 48-të. Juliana dhe autorët e këngës fituan edhe të drejtën ta përfaqesojnë Shqiperinë në Eurovizion Song Contest 2010. Pas disa muajve kënga për Eurovizion u regjistrua në Londër dhe teksti i këngës u përkthye në anglisht me titullin 'It's All About You'.

Më datë 23 Mars 2010, Juliana Pasha publikon videoklipin "It's All About You", e realizuar nga regjisori shqiptarë Ergin Kuke.

Në Nëntor 2010, Juliana Pasha & Luiz Ejlli marrin pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "Sa E Shite Zemren".

Ne vitin 2012 Juliana ishte mentore e kategorise se vajzave ne Talent show X Factor Albania ku dhe fitoi me nje nga vajzat Sheila.

Në Nëntor 2012, Juliana Pasha merr pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "Diamant", ku u vleresua me cmimin e trete..

Më datë 6 Shkurt 2013, Sidrit Bejleri & Juliana Pasha publikojnë videoklipin "Me Beso!". Me këtë këngë, Sidrit Bejleri & Juliana Pasha marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Më datë 25 Dhjetor 2014, Juliana Pasha publikon videoklipin "Krishtlindje Te Bardha". Sjell nje nga kenget me te njohura boterore ne nje version Shqip "White Christmas" (Krishtlidje e bardhe).

Në Shtator 2015, Juliana Pasha merr pjesë në Kënga Magjike 2015 me këngën "Vullkan", ku u vleresua serish me cmimin e trete.

Më datë 10 Mars 2017, Juliana Pasha publikon videoklipin "Jeto". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Olti Curri.

Më datë 27 Korrik 2018, Juliana Pasha publikon videoklipin "Në Më Je". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, ndërsa për orkestrimin u kujdes Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 26 Nëntor 2018, Turgut Ozal College publikojnë videoklipin "Rroftë Shqipëria", në bashkëpunim me Irma Libohova, Juliana Pasha & Kastriot Tushën. Muzika e këngës u punua nga Genti Lako, teksti u shkrua nga Anita Hoxha & Irma Libohova, ndërsa për orkestrimin u kujdes Genti Lako.

Më datë 1 Gusht 2019, Juliana Pasha publikon videoklipin "Yll I Rralle". Muzika e këngës u punua nga Valter Beqo, ndërsa teksti u shkrua nga Armand Trebicka.

Në Shtator 2019, Juliana Pasha merr pjesë në Kënga Magjike 2019 me këngën "Nuk Do Qaj".

Më datë 29 Dhjetor 2020, Juliana Pasha publikon videoklipin "Kartolina E Festave".

Më datë 9 Gusht 2023, Juliana Pasha publikon videoklipin "Çifti". Muzika e këngës u punua nga Valter Beqo, ndërsa teksti u shkrua nga Armand Trebicka. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 17 Shkurt 2024, Juliana Pasha publikon videoklipin "Oj Kosova E Shqiptarisë!". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Edi Balili, ndërsa tekstin e shkroi Armand Trebicka. Videoklipi u prodhua nga kompania Ar Visual.