>
BIOSHQIP
Biografia
Irma Libohova, këngëtarja cila jeton tek publiku me këngët e saj jo vetëm në skenat e festivaleve të këngës në RTSH ndër vite, por dhe në skena të tjera, vijon të jetë në qendër të vëmendjes për krijimtarinë e saj. Zëri i vlerësuar mes një brezi artistësh që i dhanë shumë skenës së muzikës shqiptare ndër vite, këngëtarja Irma Libohova, pohon se ishin krijime muzikore të thjeshta, të këndshme, përshtatur edhe me cilësitë vokale të këngëtarëve. Ajo pohon se në këtë vrull zhvillimi edhe muzika ka rekordet e saj, por ka dhe krijimtari të dobët dhe koha do të bëjë punën e saj. Në 40 vite karrierë muzikore, ajo pohon se kanë kaluar pa e kuptuar, por thekson se vazhdon akoma punën me shumë vëmendje në çdo projekt muzikor të ri. Me dekada karrierë muzikore, Irma Libohova ka një repertor shumë të pasur në këngë, ku nuk mungojnë dhe çmimet në festivale të ndryshme. Mes tyre veçojmë këngët si: “Nuk e harroj” (1987) fituese e Festivalit të 26 të Këngës në RTSH, “1001 ëndrra” (2000) fituese e Kënga Magjike, “Prapë tek ti do vij” (2004) fituese e Kënga Magjike etj. kampione e pjesëmarrjeve në festivalet shqiptare, Irma Libohova është një nga këngëtaret më në zë të muzikës shqiptare. Publikime videoklipesh të suksesshme, duete me emrat më të njohur të muzikës shqiptare, eksperimentimet që ajo ka bërë në rryma të ndryshme muzikore – e kanë sjellë Irma Libohovën gjithmonë ndryshe, duke i vënë një vulë suksesi karrierës së saj edhe jashtë kufijve shqiptarë, me koncerte në disa vende të botës.
Evente
Në Dhjetor 1978, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 17-të në RTSH me këngën "Çel Kjo Toke Si Trendafil".

Në Dhjetor 1979, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 18-të në RTSH me këngën "Më Dhe Dritë Nga Syri Yt".

Në Dhjetor 1980, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 19-të në RTSH me këngën "Njerezit E Agimeve".

Në Dhjetor 1981, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 20-të në RTSH me këngën "Nusja E Maleve".

Në Dhjetor 1981, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 20-të në RTSH me këngën "C'lumturi Na Dha Kjo Jete".

Në Dhjetor 1982, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën "Kur Zemrat Rrahin Si Nje Zemer".

Në Dhjetor 1983, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 22-të në RTSH me këngën "Pragu I Vegjelise".

Në Dhjetor 1983, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 22-të në RTSH me këngën "Zgjodha Njerine".

Në Dhjetor 1984, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 23-të në RTSH me këngën "Prane Te Ndjej Kudo".

Në Dhjetor 1984, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 23-të në RTSH me këngën "Këndon E Gjithë Shqipëria".

Në Mars 1985, Irma Libohova merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1985 me këngët "Hapi Fletët O Zambak" dhe "Festa E Luleve".

Në Dhjetor 1985, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 24-të në RTSH me këngën "Kur Vij Tek Ti".

Në Dhjetor 1986, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 25-të në RTSH me këngën "Emrat Flamur".

Në Dhjetor 1986, Eranda Libohova & Irma Libohova marrin pjesë në Festivali i 25-të në RTSH me këngën "Ku Vajti Valle Ai Djale".

Në Mars 1987, Irma Libohova merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1987 me këngën "Më E Bukura Dhuratë".

Në Dhjetor 1987, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 26-të në RTSH me këngën "Shoqe Të Një Udhe".

Në Dhjetor 1987, Eranda Libohova & Irma Libohova marrin pjesë në Festivali i 26-të në RTSH me këngën "Nuk E Harroj".

Në Dhjetor 1988, Irma Libohova & Frederik Ndoci marrin pjesë në Festivali i 27-të në RTSH me këngën "Jeto Rinine".

Në Dhjetor 1988, Eranda Libohova & Irma Libohova marrin pjesë në Festivali i 27-të në RTSH me këngën "Te Kerkoj".

Në Prill 1989, Irma Libohova merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1989 me këngën "Nuk Eshte Loder Dashuria".

Në Dhjetor 1989, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 28-të në RTSH me këngën "Emrin Ty Kush Nuk Ta Di".

Në Prill 1990, Irma Libohova merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1990 me këngën "Si Ta Kuptoj".

Në Dhjetor 1990, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 29-të në RTSH me këngën "Vec Njehere Jetojme".

Në Maj 1991, Irma Libohova merr pjesë në Këngët E Stinës 1991 me këngën "Emigranti".

Në Dhjetor 1991, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 30-të në RTSH me këngën "Oroskop '92".

Në vitin 1991, Irma Libohova publikon albumin "Albanian Radiotelevision".

Në Dhjetor 1992, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 31-të në RTSH me këngën "Mos Psherëti".

Në Dhjetor 1996, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 35-të në RTSH me këngën "Hiqni Maskat".

Në Maj 1997, Irma Libohova merr pjesë në Këngët E Stinës 1997 me këngën "Një Jetë Me Ty".

Në Dhjetor 1997, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Lady D".

Në vitin 1997, Irma Libohova publikon albumin "23...53".

Në Dhjetor 1998, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 37-të në RTSH me këngën "Gjethe Shtatori", kompozuar nga Ardit Gjebrea dhe Alfred Kaçinari

Në Nëntor 1999, Irma Libohova & Kristi Popa marrin pjesë në Kënga Magjike 1999 me këngën "Levizje".

Në Dhjetor 1999, Eranda Libohova & Irma Libohova marrin pjesë në Festivali i 38-të në RTSH me këngën "Apokalips", kompozuar nga Alfred Kaçinari

Në Nëntor 2000, Eranda Libohova & Irma Libohova marrin pjesë në Kënga Magjike 2000 me këngën "1000 Enderrat".

Në Dhjetor 2000, Irma Libohova merr pjesë në Festivali i 39-të në RTSH me këngën "Ishulli Im".

Në vitin 2000, Irma Libohova publikon albumin "Napoloni".

Në Dhjetor 2001, Bashkim Alibali & Irma Libohova marrin pjesë në Festivali i 40-të në RTSH me këngën "Taverna E Vjeter".

Në vitin 2003, Irma Libohova publikon albumin "Mollaxhiu".

Në Janar 2005, Irma Libohova merr pjesë në Kënga Magjike 2004 me këngën "Prape Tek Ti Do Te Vij".

Në vitin 2005, Irma Libohova publikon albumin "Shamia E Beqarit".

Në vitin 2006, Irma Libohova publikon albumin "Preke Hunden".

Më datë 29 Maj 2008, Irma Libohova publikon videoklipin "Tango Dashurie".

Në Maj 2010, Irma Libohova merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 me këngën "Stop".

Në vitin 2010, Irma Libohova publikon albumin "Pranga Malli".

Më datë 4 Tetor 2011, Eranda, Irma & Silva publikojnë videoklipin "Prinderve". Muzika e këngës është kompozuar nga Irma Libohova, tekstin e kanë shkruar bashkë Nertesi Asllani & Irma Libohova, ndërsa për orkestrimin u kujdes Kristi Popa. Me këtë këngë, Eranda, Irma & Silva marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Më datë 12 Prill 2013, Irma Libohova publikon videoklipin "Helmimet Ne Kosov".

Më datë 7 Maj 2016, Irma Libohova publikon videoklipin "Ke Do Doje Ti". Videoklipi u prodhua nga Swart Production. Me këtë këngë, Irma Libohova merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Më datë 7 Shkurt 2018, Irma Libohova publikon videoklipin "Bekimi I Nënës". Muzika e këngës u punua nga Olsa Toqi, teksti u shkrua nga vetë Irma Libohova.

Më datë 26 Nëntor 2018, Turgut Ozal College publikojnë videoklipin "Rroftë Shqipëria", në bashkëpunim me Irma Libohova, Juliana Pasha & Kastriot Tushën. Muzika e këngës u punua nga Genti Lako, teksti u shkrua nga Anita Hoxha & Irma Libohova, ndërsa për orkestrimin u kujdes Genti Lako.

Më datë 2 Shkurt 2019, Irma Libohova publikon videoklipin "Kavash Kavash" dhe është kujdesur vetë për tekstin e këngës. Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Enis Mullaj. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 29 Mars 2019, Irma Libohova publikon videoklipin "Peng", në bashkëpunim me Rei Bezhanin. Muzika e këngës u punua nga Enis Mullaj, teksti u shkrua nga Eriona Rushiti & Irma Libohova, ndërsa për orkestrimin u kujdes Enis Mullaj. Videoklipi u prodhua nga kompania Foxesfilm.

Në Maj 2019, Irma Libohova merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 19 me këngën "Peng", në bashkëpunim me Rei Bezhani.

Më datë 14 Maj 2019, Irma Libohova publikon videoklipin "Hoje-Hoje", në bashkëpunim me Elizabeta Janaqin. Teksti i këngës u shkrua nga Irma Libohova, ndërsa orkestrimi u punua nga Alsked Rrenja. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 15 Shkurt 2020, Irma Libohova publikon videoklipin "Ike Ti". Muzika e këngës u punua nga Alban Arifi, teksti u shkrua nga Irma Libohova, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alban Arifi. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 27 Mars 2021, Irma Libohova publikon videoklipin "Biri Im". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Arjan Dredhasi. Videoklipi u prodhua nga kompania Chill Pro.

Më datë 15 Shkurt 2022, Shkodran Tolaj publikon videoklipin "Kosova", në bashkëpunim me Irma Libohovën.

Në Shtator 2022, Irma Libohova merr pjesë në Kënga Magjike 2022 me këngën "E Jona".

Më datë 23 Prill 2023, Irma Libohova publikon videoklipin "Molla". Muzika e këngës u punua nga Aleksandër Lalo, teksti u shkrua nga vetë Irma Libohova, ndërsa për orkestrimin u kujdes Genti Lako.

Më datë 17 Nëntor 2023, Irma Libohova publikon videoklipin "Pijanecja Jote". Muzika e këngës u punua nga Eriona Rushiti, ndërsa teksti u shkrua nga Elios Shuli. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Enis Mullaj.

Më datë 19 Janar 2024, Irma Libohova publikon videoklipin "Lapidari I Dashurisë". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani, ndërsa orkestrimi u realizua nga Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.