>
BIOSHQIP
Biografia
Eshtë një nga këngëtaret me te mira shqiptare. Eshte vajza e kengetares Shkurte Fejza. Muzika per kengetaren bukuroshe e simpatike eshte thjeshte nje hobi pasi qe ajo eshte drejtuar ne drejtime te tjera jetesore dhe profesionale. Ajo ka shumë këngë te famshme dhe te bukura madje shumica e tyre jane bashkpunime me nenen e saj Shkurte Fejza. Kengetarja bukuroshe ka marre pjese edhe ne disa koncerte, festivale etj.

Gjatësia: 1.75 m
Pesha: 58 kg
Ngjyra e syve: E kaltër
Ngjyra e flokëve: natyrale brune
Ushqimi i preferuar: Çdo gjë që kombinohet me pomfrit
Muzika e preferuar: Çdo zhanër të muzikës, muzika e mirëfilltë
Këngëtarja e preferuar: Christina Aguilera
Filmi i preferuar: Men On Fire
Aktorët e preferuar: Keanu Reeves, Julia Roberts, Sandra Bullock
Vendi i preferuar për dalje: Te Sante-a
Pija e preferuar: Portokall
Ngjyra e preferuar: E verdha, e kaltërta
Talenti sekret: Imitimi
Sporti i preferuar: Noti
Sportistja e preferuar: Ana Kurnikova
Hobi: Muzika
Stili i veshjes: Varësisht nga vendi dhe rasti
Menaxheri: Shkurte Fejza-Behluli
DËRGOI:

Evente
Në Qershor 2003, Gresa Behluli merr pjesë në PoliFest 2003 me këngën "Eja (Bie Shi)", kuzuri vendin e tretë.

Në Qershor 2005, Gresa Behluli merr pjesë në VFM 2005 me këngën "Dashuria Kiç".

Në Dhjetor 2004, Gresa Behluli merr pjesë në Zhurma Show 2004 me këngën "Dashuria Kiç".

Në vitin 2004, Gresa Behluli publikon albumin "Dashuria Kiç".

Në Prill 2005, Gresa Behluli merr pjesë në Top Fest 2 me këngën "Dashuria Kiç".

Në Gusht 2006, Gresa Behluli merr pjesë në Çelësi Muzikor 1 me këngën "Afrohu".

Në Nëntor 2006, Gresa Behluli merr pjesë në Kënga Magjike 2006 me këngën "Kupto Djalo".

Në Qershor 2007, Gresa Behluli merr pjesë në Polifest 2007 me këngën "Pse Te Dua Ti".

Më datë 23 Korrik 2009, Gresa Behluli publikon videoklipin "Uji Mineral". Videoklipi u prodhua nga Fabrika. Me këtë këngë, Gresa Behluli u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2009 (2009), Çelësi Muzikor 3 (2009), Top Fest 6 (2009).

Më datë 24 Tetor 2009, Shkurte Fejza & Gresa Behluli publikojnë videoklipin "Nena Dhe Bija". Me këtë këngë, Shkurte Fejza & Gresa Behluli marrin pjesë në Zhurma Show 2009 në vitin 2009.

Më datë 10 Gusht 2010, Gresa Behluli publikon videoklipin "Te Kerkoj".

Në Nëntor 2010, Gresa Behluli merr pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "Faqe E Re", ku shkoi deri ne gjysmefinale dhe u klasifikua ne vendin e 37-të me 61 pike votuar nga vete kengetaret.

Në Tetor 2011, Gresa Behluli merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën "Faqe E Re".

Në vitin 2010, Shkurte Fejza & Gresa Behluli publikojnë albumin "Keng Darsmash".

Në Qershor 2012, Shkurte Fejza & Gresa Behluli marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "A Je Ti Ajo".

Më datë 6 Korrik 2012, Gresa Behluli publikon videoklipin "Pa Justifikim". Muzika e këngës u punua nga Avni Qahili, teksti u shkrua nga Avni Qahili. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Gresa Behluli merr pjesë në Zhurma Show 2012 në vitin 2012.

Në vitin 2013, Gresa Behluli publikon albumin "Live".

Më datë 12 Mars 2017, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Nena Ime", në bashkëpunim me Gresa Behluli.

Më datë 20 Korrik 2017, Gresa Behluli publikon videoklipin "I Jemi".

Më datë 30 Korrik 2018, Gresa Behluli publikon videoklipin "Fajet".

Më datë 2 Prill 2019, Shkurte Fejza & Gresa Behluli publikojnë videoklipin "Nana Percjell Vajzen". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani, ndërsa orkestrimi nga Miti Geci. Gresa i dha fund statusit të beqares dhe ka kurorëzuar lidhjen disavjeçare me martesë me Lulzim Ibrahimin. Kjo këngë u realizua për kanagjegjin dhe dasmën e biondinës sonë. Videoja përmban pamje nga këto dyja festat, e cila u mbajt në një restorant luksoz në Prishtinë.

Në vitin 2019, Shkurte Fejza & Gresa Behluli publikojnë albumin "Nusja Jone".

Më datë 6 Mars 2020, Gresa Behluli publikon videoklipin "Babi Jem, Babushi Jem", të cilën ajo ia dedikon të atit të saj, Hajrush Behlulit. Kënga është baladë, muzikën dhe tekstin e së cilës e ka realizuar kompozitori Ilir Berani, gjersa për orkestrimin është kujdesur Miti Geci. Klipi i këngës është mjaft i veçantë dhe sjell atmosferë edhe nga fëmijëria e këngëtares. Ana vizuale i është besuar produksionit Sekuencë Studio.

Më datë 21 Shtator 2021, Gresa Behluli & Besiana publikojnë videoklipin "Numero Uno". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, ndërsa teksti u shkrua nga Aida Baraku.

Më datë 30 Maj 2022, Shkurte Fejza & Gresa Behluli publikojnë videoklipin "Si Dy Nana". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani.

Më datë 20 Korrik 2022, Shkurte Fejza & Gressa Behluli publikojnë videoklipin "Bijat".

Më datë 21 Tetor 2022, Gresa Behluli publikon videoklipin "Motër E Vëlla". Muzika e këngës u punua nga Emin Aliu, teksti u shkrua nga Sami Aliu, ndërsa për orkestrimin u kujdes EthnoMusic.

Më datë 19 Korrik 2023, Gresa Behluli publikon videoklipin "Zemra Ime".

Më datë 26 Shkurt 2024, Shkurte Fejza & Gresa Behluli publikojnë videoklipin "Amaneti I Nanës". Videoklipi u prodhua nga kompania Dream Films.