>
BIOSHQIP
Biografia
Genc Prelvukaj me origjine shqiptare nga Mali i Zi, mbaroi shkollen fillore dhe te mesme ne Prishtine. Ka mbaruar studimet ne Fakultetin Filologjik ne degen e gjuhes shqipe dhe po ashtu ai ka mbaruar edhe studimet ne Kolegjin unverstar Fama, ne degen Shkenca Politike dhe ka vijuar trajnime per specializime te metejshme. Përveç angazhimit të tij të sotëm si këshilltar politik, në mënyre aktive ka qenë pjesë e industrisë së muzikës duke specifikuar dy drejtimet e saj: interpretimin dhe krijimin/prodhimin e veprave për një numër të madh artistësh në skenën muzikore vendore dhe jashtë saj. Genc Prelvukaj eshte edhe kompozitori i grupit Etno Engjujt apo Etnon. Ai merret me kompozimet dhe orkestrimet e tyre si dhe me krijimin e teksteve per grupin. Ai eshte i njohur per bashkepunimet me kengtare te njohur shqiptare si: Mad Lion, Don Arbas, Lyrical Son, Tingulli 3nt, Arta Bajrami, Mirsa Kerceli, Dafina Zeqirim Dafina Rexhepim Hekuran Krasniqi, Lil Samee e shume kengtare te rrymave te ndryshme qe disa prej tyre edhe i ka nxjerr ne treg qe sot jane kengtare te njohur. Ai eshte edhe producent i shume albumeve dhe eshte udheheqesh i Produksionit dhe studios GRAMAFON Etertainment. Kenget e tij jane bere Hite dhe kane fituar shume çmime. Nder to eshte ajo ne festivalin "Mikrofoni i Arte", ku mori cmimin "Tendenca 2003" me kengen "Ende". Me nje cmin tjeter (cmimin e dyte) ne te njejtin festival u nderua ne vitin 2002 me kengen "Vera" me Arta Bajramin. Genc Prelvukaj radhitet nder emrat me te suksesshme te muzikes Rep dhe Hip Hop, si ne Kosove, gjithashtu edhe ne trevat tjera ku flitet dhe degjohet muzika shqipe. Genc Prelvukaj jeton në Prishtinë dhe është angazhuar shume edhe ne politike.

Më datë 24 Dhjetor 2007, Vesa Luma publikojnë videoklipin "Ex Relax", në bashkëpunim me Gentz Prelvukaj. Me këtë këngë, Vesa Luma marrin pjesë në VFM 2008 në vitin 2008.

Në Dhjetor 2008, Mirsa merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Buzen Mbi Buze", në bashkëpunim me Genc Prevlukaj.

Më datë 28 Korrik 2010, Lil Samee publikojnë videoklipin "M.F.", në bashkëpunim me Mc Kresha, Gentz, Dr.Mic, Lav'da, Kastro Zizo & Dj Flow. Videoklipi u prodhua nga Pulla.

Në Qershor 2011, Genc Prelvukaj (Gentz) merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Dossier K.".

Më datë 8 Shtator 2011, Genc Prelvukaj (Gentz) publikon videoklipin "Golden Eagle".

Në Qershor 2012, Adelina Emini merr pjesë në VFM 2012 me këngën "Tipsy", në bashkëpunim me Genc Prelvukaj (gentz).

Më datë 9 Qershor 2012, Genc Prelvukaj (Gentz) publikon videoklipin "Golden Eagle 2".

Më datë 16 Qershor 2012, Genc Prelvukaj (Gentz) publikon videoklipin "Ata Kane Nevoje", në bashkëpunim me Mirsa Kerceli.

Më datë 23 Tetor 2012, Genc Prelvukaj (Gentz) publikon videoklipin "Per Pike T'qejfit", në bashkëpunim me Moleri.

Më datë 28 Shkurt 2013, RTV21 Stars publikon videoklipin "Vendi Im".

Më datë 13 Korrik 2013, Shota Baraliu publikon videoklipin "Une Vlej", në bashkëpunim me Genc Prelvukaj.

Më datë 22 Nëntor 2015, Kaltrina Selimi publikon videoklipin "Nuk Eshte Njejte", në bashkëpunim me Genc Prelvukaj. Muzika e këngës u punua nga Genc Prelvukaj (Gentz), teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj (Gentz), ndërsa për orkestrimin u kujdes Genc Prelvukaj (Gentz). Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 18 Dhjetor 2016, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "A T'merr Malli", në bashkëpunim me Lyrical Son.

Më datë 12 Shkurt 2017, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "365 Pa Ty".

Më datë 3 Qershor 2017, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Jena Nda", në bashkëpunim me Mimoza Shkodra.

Më datë 17 Qershor 2017, Greta Koçi publikon videoklipin "Nuk Ka Dashni", në bashkëpunim me Genc Prelvukaj. Teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj (Gentz).

Më datë 3 Korrik 2017, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Hello", në bashkëpunim me Blake. Muzika e këngës u punua nga Genc Prelvukaj (Gentz), teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj (Gentz), Blake, ndërsa për orkestrimin u kujdes Genc Prelvukaj (Gentz).

Më datë 14 Tetor 2017, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Vetem Ti Je", në bashkëpunim me Eni Koçi. Muzika e këngës u punua nga Genc Prelvukaj (Gentz), teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj (Gentz), Eni Koçi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Genc Prelvukaj (Gentz). Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 15 Dhjetor 2017, Eni Koçi publikon videoklipin "Shi Bie Ne Tirane", në bashkëpunim me Genc Prelvukaj.

Genc Prelvukaj ka njoftuar se do publikojë së shpejti videoklipin "Unstoppable", në bashkëpunim me Dj Dagz & Dj PM.

Më datë 6 Janar 2018, Dj Dagz & DJ PM publikojnë videoklipin "Unstoppable", në bashkëpunim me Genc Prelvukaj.

Më datë 6 Janar 2018, Dj Dagz & DJ PM publikojnë videoklipin "Unstoppable", në bashkëpunim me Genc Prelvukaj.

Më datë 6 Janar 2018, Dj Dagz & DJ PM publikojnë videoklipin "Unstoppable", në bashkëpunim me Genc Prelvukaj. Muzika e këngës u punua nga Genc Prelvukaj (Gentz), teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj (Gentz), ndërsa për orkestrimin u kujdes Bergin Demaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 10 Shkurt 2018, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Dimer". Teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj (Gentz). Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 13 Maj 2018, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Anderr", në bashkëpunim me Lyrical Son. Teksti u shkrua nga Lyrical Son, Genc Prelvukaj (Gentz). Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 21 Qershor 2018, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Dashnia Jeme", në bashkëpunim me NRG Band. Teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 19 Tetor 2018, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Harrove", në bashkëpunim me Eni Koçi. Teksti u shkrua nga Eni Koçi, Genc Prelvukaj (Gentz).

Më datë 3 Nëntor 2018, Genci i propozoi të dashurës së tij, Eni Koçit, pas një lidhje të gjatë jashtë syrit të publikut dhe spekulimeve për relacionin e tyre. Dyshja nuk kanë përjashtuar mundësinë që të publikojnë album të përbashkët.

Më datë 6 Janar 2019, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Ylli E Hana" dhe është kujdesur vetë për prodhimin dhe tekstin e këngës. Videoklipi u prodhua nga kompania Black Fish Entertainment.

Më datë 20 Mars 2019, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Lule E Bores". Teksti dhe produksioni audio i rap baladës u punua nga Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment dhe u xhirua ne qytetin e Shkodres, si dhe Parkun Kombetar te Divjakes.

Më datë 30 Maj 2019, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Orhidea", në bashkëpunim me Estton. Muzika e këngës u punua nga Estto, ndërsa teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj & Estto. Videoklipi u prodhua nga kompania Black Fish Entertainment.

Më datë 25 Qershor 2019, Genc Prelvukaj & Aurela Gaçe publikojnë videoklipin "Adrenaline".

Më datë 5 Gusht 2019, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Dilema". Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 3 Janar 2020, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Shpirtin E Zi". Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 6 Shkurt 2020, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Eskorta". Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 6 Prill 2020, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Hallall E Ke", në bashkëpunim me Sinan Vllasaliun. Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Në Maj 2020, Genc Prelvukaj merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Shpirtin E Zi".

Më datë 10 Korrik 2020, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Lek I Madh", në bashkëpunim me Granit Ismajlin. Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj. Genc ka shpjeguar se kënga godet meshkujt e paedukatë e të pakulturë, fëmijë apo të afërm të zyrtarëve shtetërorë, biznesmenëve, trafikantëve dhe secilit të pasuruar në mënyrë të paligjshme, që na irritojnë me idiotësinë e tyre çdo ditë.

Më datë 11 Nëntor 2020, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Mungon". Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 3 Mars 2021, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Sa Here". Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj & XOXO. Videoklipi u prodhua nga kompania Black Fish Entertainment.

Në vitin 2021, Genc Prelvukaj publikon albumin "Gentivs II".

Më datë 14 Korrik 2021, Genc Prelvukaj & Shaolin Gang publikojnë videoklipin "Stay", në bashkëpunim me Albash Eagle.

Më datë 27 Dhjetor 2021, Genc Prelvukaj & Mimoza Shkodra publikojnë videoklipin "Mona Lisa". Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 22 Maj 2022, Eni Koçi publikon videoklipin "Ama", në bashkëpunim me Genc Prelvukaj. Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 16 Qershor 2022, Gena & Genc Prelvukaj publikojnë videoklipin "Dominicana". Muzika e këngës është sjellë e punuar në bashkëpunim nga Gent Myftaraj, Gena & Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Gent Myftaraj.

Më datë 23 Qershor 2022, Genc Prelvukaj, Blasta & Granit Ismajli publikojnë videoklipin "Kalle". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Genc Prelvukaj & Blasta. Videoklipi u prodhua nga kompania Black Fish Entertainment.

Më datë 13 Nëntor 2022, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Leter Per Ty". Teksti i këngës u shkrua nga vetë Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj & Granit Ismajli.

Më datë 3 Maj 2023, Genc Prelvukaj & Adnan Daci publikojnë videoklipin "Shko". Teksti i këngës u shkrua nga vetë Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj & Granit Ismajli.

Më datë 23 Qershor 2023, Genc Prelvukaj & Cricket publikojnë videoklipin "Maria". Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj & Cricket.

Më datë 7 Dhjetor 2023, Eni Koçi, Genc Prelvukaj & Granit Ismajli publikojnë videoklipin "Për Tiranë". Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj & Granit Ismajli.

Më datë 17 Dhjetor 2023, Genc Prelvukaj & Bujar publikojnë videoklipin "Sa Katile". Teksti i këngës u shkrua nga vetë Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj & Granit Ismajli.