>
BIOSHQIP
Biografia
Karriera e Flaka Krelanit i ngjan ndezjes se nje zjarri te ngadalte, por te sigurt. Ajo ishte vetem 13 vjec kur per here te pare nisi te angazhohej ne skenen lokale te muzikes rock ne qytetin e saj te lindjes, Gjakove. Por kjo ishte thjesht zanafilla. Pervoja ne lokalet e muzikes live ishte e dobishme, por e pamjaftueshme. Ajo nisi studimet e mesme ne liceun artistik te Prishtines per kanto. Deri ketu, gjithcka po shkonte qetesisht. Deri sa erdhi viti 2004, kur Flaka u perfshi ne nje eveniment qe do te ndryshonte pergjithmone jeten dhe karrieren e saj. Ajo mberriti ne Tirane, si nje nga finalistet e spektaklit “Ethet e se premtes mbrema”. Ajo ka spikatur ne skenat e muzkes per timbrin e saj te veçante dhe zerin e saj potent. Flaka gezon simpatine e publikut per kenget e saj te njohura si “Jeta kerkon dashuri”, “Nuk mundem”, “Le te behet c’te doje”. Por gjithe suksesi dhe dashuria qe Flaka Krelani ka per muziken, nuk lidhet me profesionin qe ajo ka zgjedhur ne jete. Jashte pasionit te saj per muziken ka preferuar t’i bej llogarite mire me jeten, duke zgjedhur te behet ekonomiste. Çfare ka ne sirtarin e saj te endrrave dhe planeve per te ardhmen? Ndoshta nje biznes i suksesshem, por per kete do te duhet ende pak kohe. Është konsideruar si një nga zërat më potentë të muzikës shqiptare, një këngëtare e live-it e mësuar me skenën që në vegjëli. Flaka Krelani që në moshë të vogël ka qenë një ndër fanset e festivalit të RTSH-së dhe nuk ka ngurruar të jetë pjesë e këtij kompeticioni, ku është prezantuar denjësisht vit pas viti. Me këngët e saj “S’je për mu” dhe “Jeta kërkon dashuri”, rrokerja gjakovare është shpallur fituese e çmimeve të dyta dhe të treta.

PASAPORTA:
Ngjyra e syve: E kaftë e mbylltë
Ngjyra e flokëve: E zezë
Pija e preferuar: Vera e bardhë
Muzika e preferuar: Rock, Alternativë, Blues
Këngëtarja e preferuar: Janis Joplin, Jasmin Sullivan
Ngjyra e preferuar: Gjelbërt, vjollcë, e hirtë
Sporti i preferuar: Futbolli, tenisi
Sportisti i preferuar: Lionel Messi
Hobi: Leximi, tenisi
Stili i veshjes: Klasik, sportiv dhe elegant

Në vitin 2005, Flaka Krelani ishte finaliste në Ethet E Së Premtes 3.

Në Dhjetor 2005, Erti Hizmo & Flaka Krelani marrin pjesë në Festivali i 44-të në RTSH me këngën "Për Ty".

Më datë 20 Qershor 2007, Flaka Krelani publikon videoklipin "Nje Bote Tjeter". Videoklipi u prodhua nga Pulla. Me këtë këngë, Flaka Krelani u paraqit në këto festivale: Top Fest 4 (2007) ku fitoi çmimin “Best Alternative” dhe VFM 2007.

Në Nëntor 2007, Flaka Krelani merr pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Nata".

Në Dhjetor 2007, Flaka Krelani & Doruntina Disha marrin pjesë në Festivali i 46-të në RTSH me këngën "Jeta Kerkon Dashuri".

Më datë 15 Prill 2008, Flaka Krelani publikon videoklipin "T'Boj me Rock". Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Flaka Krelani u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2008 (2008), Top Fest 5 (2008), VFM 2008 (2008).

Në Maj 2009, Flaka Krelani merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Shpirti".

Në Dhjetor 2009, Flaka Krelani merr pjesë në Festivali i 48-të në RTSH me këngën "Le Te Behet çfare Te Doje".

Në Maj 2010, Flaka Krelani merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Enderr".

Më datë 26 Tetor 2010, Artistet E Gjakoves publikon videoklipin "Qyteti I Humbur".

Në Qershor 2011, Flaka Krelani merr pjesë në Top Fest 8 me këngën "Krej C'ka Ke S'je".

Më datë 4 Nëntor 2011, Rina Abdyli publikojnë videoklipin "Si Bass", në bashkëpunim me Flaka Krelani & Mc Kresha. Teksti u shkrua nga Dastid Latifi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Rina Abdyli u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012), VFM 2012 (2012).

Më datë 30 Nëntor 2012, Kengetare Te Ndryshem publikojnë videoklipin "Prane Njeri Tjetrit". Muzika e këngës u punua nga Eltina Minarolli, Ardit Çuni, teksti u shkrua nga Gramoz Kotroci, ndërsa për orkestrimin u kujdes Arjon Gjini. Me këtë këngë, Kengetare Te Ndryshem marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Në Dhjetor 2012, Flaka Krelani merr pjesë në Festivali i 51-të në RTSH me këngën "Tek Ti Ne Shpirt (Labirinti I Zemres)".

Më datë 13 Shtator 2014, Flaka Krelani publikon videoklipin "Zjarm". Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Flaka Krelani merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 15 Janar 2015, Flaka Krelani publikon videoklipin "A Ka Kuptim".

Më datë 27 Qershor 2015, Flaka Krelani publikon videoklipin "Am I Good Man". Muzika e këngës u punua nga vetë Flaka Krelani. Me këtë këngë, Flaka Krelani merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Në Dhjetor 2015, Flaka Krelani merr pjesë në Festivali i 54-të në RTSH me këngën "S'je Për Mu".

Më datë 4 Mars 2016, Flaka Krelani publikon videoklipin "Relax". Muzika e këngës u punua nga vetë Flaka Krelani. Me këtë këngë, Flaka Krelani merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Më datë 1 Tetor 2016, Flaka Krelani publikon videoklipin "Fire".

Në Shtator 2016, Flaka Krelani merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Rebelohem".

Në Dhjetor 2016, Flaka Krelani merr pjesë në Festivali i 55-të në RTSH me këngën "Osiris", një projekt të veçantë të krijuar nga vëllai i saj, Qëndrim Krelani, i cili përpos këngës “Osiris” ka punuar edhe albumin e saj të ri, “Xperimental”..

Në vitin 2016, Flaka Krelani publikon albumin "Xperimental".

Më datë 8 Nëntor 2017, Flaka Krelani publikon videoklipin "DEF Star", në bashkëpunim me Pancho City. Teksti u shkrua nga Flaka Krelani, Pancho. Për orkestrimin u kujdes Pancho. Videoklipi u prodhua nga Blerdi Manushi.

Më datë 12 Shtator 2018, Flaka Krelani publikon videoklipin "Ndrysho". Në Maj 2019, Flaka Krelani merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Ndrysho".

Më datë 1 Qershor 2019, Flaka Krelani publikon videoklipin "Slay". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Flaka Krelani. Produksioni audio është bërë nga XhimiOndeBeat ndërsa për anën vizuale është kujdesur produksioni InFilms me regji të Pëllumb Rracit. Ndërkaq projekti muzikor është realizuar në studion J2L Records.

Më datë 18 Janar 2020, Flaka Krelani publikon videoklipin "Playa", në bashkëpunim me Young Noble. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Flaka Krelani.

Flaka Krelani ka njoftuar se do publikojë së shpejti videoklipin "Lambo".

Në Maj 2020, Flaka Krelani merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Playa", në bashkëpunim me Young Noble.

Më datë 16 Qershor 2023, Kastro Zizo & Flaka Krelani publikojnë videoklipin "Breeze".

Më datë 16 Shkurt 2024, Rati & Flaka Krelani publikojnë videoklipin "Kan Inat". Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Marenglen Boja.
DËRGOI: