>
BIOSHQIP
Biografia
Ermira Babaliu ka lindur dhe është rritur në Pogradec. Shkollën e mesme të përgjithshme e kreu në Pogradec. Gjatë viteve të shkollës angazhohet në grupet artistike, por edhe pranë Shtëpisë së Kulturës, ku bie në sy për zërin e saj melodioz e të veçantë e që shumë shpejt u dallua nga këngetarët e tjerë. Aktivizohet pranë Estradës së qytetit, ku merr pjesë në variete të kësaj Estrade, si dhe në turne të ndryshme si brenda ashtu edhe jashtë rrethit. Merr pjesë në Festivalin e Parë të Këngës në Pogradec dhe nderohet me Çmimin e Parë me këngën "Erdhi pranvera". Studimet e larta i kryen në Universitetin e Tiranës në Degën Filozofi. Në festivalet e këngës në RTV, Ermira Babaliu vlerësohet dy herë rresht me çmime të treta, Festivali i 25-të dhe i 26-të, me këngët "Emri më i bukur njeri" dhe "Mbrëmja që mban dashurinë time". Me çmim vlerësohet edhe me këngën tjetër, "Mbrëmja që mban dashurinë time". Më pas është shfaqur në publik sidomos nëpërmjet serenadave korçare, të bëra mjaft popullore dhe që ia shtuan adhurimin dhe famën. Zeri I Ermira Babaliut ishte zeri i ndryshimit dhe te vecantes ne fund te viteve 80'. Kjo kengetare e talentuar dhe e apasionuar i shkundi pluhurin Serenatave Korcare duke i rigjalleruar ato perseri ne skene. Sot ajo vazhdon rrugen e saj si kengetare dhe atdhetare duke cuar peshe zemrat e SHQIPATARE ne cdo cep te botes ku ka kenduar dhe kendon.
Evente
Në Dhjetor 1986, Ermira Babaliu merr pjesë në Festivali i 25-të në RTSH me këngën "Mbremja Qe Mban Dashurine Time".

Në Mars 1987, Ermira Babaliu merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1987 me këngët "Dua Tu Them" dhe "Prane Te Kalterit Det".

Në Dhjetor 1987, Ermira Babaliu merr pjesë në Festivali i 26-të në RTSH me këngën "Nje Jete Nga Jeta Ime".

Në Mars 1988, Ermira Babaliu merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1988 me këngën "Letër Malli".

Në Prill 1990, Ermira Babaliu merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1990 me këngën "Bisedë Me Ty".

Në Dhjetor 1990, Ermira Babaliu merr pjesë në Festivali i 29-të në RTSH me këngën "Nuk Je Ëndërr".

Në vitin 1992, Ermira Babaliu publikon albumin "Ermira Babaliu".

Në vitin 1993, Ermira Babaliu publikon albumin "Ermira Babaliu Dhe Sazet E Korces".

Në Dhjetor 1994, Ermira Babaliu merr pjesë në Festivali i 33-të në RTSH me këngën "E Njejta Enderr".

Në vitin 2001, Ermira Babaliu publikon albumin "Kur Ti Me Mungon".

Në vitin 2002, Ermira Babaliu publikon albumin "Pres...".

Në vitin 2003, Ermira Babaliu publikon albumin "Mall (Kenge Dasme)".

Në vitin 2003, Ermira Babaliu publikon albumin "Rikthim (Vol. 5)".

Më datë 25 Dhjetor 2011, Ermira Babaliu, Megi Laska, Eltina Minarolli & Denis Hasa publikojnë videoklipin "Silent Night & Jingle Bells".

Më datë 24 Korrik 2012, Ermira Babaliu publikon videoklipin "Destinacion".

Më datë 1 Gusht 2012, Ermira Babaliu publikon videoklipin "Dashuri Siberiane", në bashkëpunim me Greg Stryker. Me këtë këngë, Ermira Babaliu merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Më datë 28 Korrik 2017, Ermira Babaliu publikon videoklipin "Dua".

Më datë 28 Qershor 2020, Ermira Babaliu publikon videoklipin "Fragment I Një Rruge". Muzika e këngës u punua nga Edmond Rrapi, ndërsa teksti u shkrua nga Irma Kurti.