>
BIOSHQIP
Biografia
Çmimi i tij i parë ka qenë në moshën 8-vjeçare në Festivalin e Fëmijëve. Ka studiuar në Akademinë e Arteve – dega Kanto dhe aktualisht jep leksione për muzikën e lehtë. Në vitin 2009, klipi “E di”, u nominua “Best Video from Albania” në “Balkanica Music Awards”. Në Kënga Magjike, ai shënon 7 pjesëmarrje në këtë festival me shume trofe. Baladat janë pika e tij e dobët dhe e fortë njëkohësisht. Eshte shpesh i pranishem neper klube te ndryshme te nates. Ai ka marre pjese edhe ne shume festivale dhe ka publikuar shume videoklipe.

Në Dhjetor 1992, Manjola Nallbani merr pjesë në Festivali i 31-të në RTSH me këngën "Ike Me Dallendyshet", në bashkëpunim me Erik Lloshi.

Në Maj 2004, Enrikson Lloshi merr pjesë në Top Fest 1 me këngën "Sa E Veshtire Te Thuash Te Dua".

Në Prill 2005, Enrikson Lloshi merr pjesë në Top Fest 2 me këngën "Nje Fjale Kerkoj".

Në Prill 2006, Erikson merr pjesë në Top Fest 3 me këngën "Puthja Qe Therret".

Në vitin 2009, Erik Lloshi dhe Mariza Ikonomi publikojnë videoklipin "E di" dhe arriten te nominohen ne "Best Video from Albania" ne "Ballkanica Music Awards".

Në Maj 2010, Erik merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Me Vone Do Te Jete Teper Vone".

Në Nëntor 2011, Erik merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Ti Dhe Une", ku arriti deri ne gjysmefinale dhe u nominua në çmimin "Best Performance".

Në Maj 2012, Erik Lloshi merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Ajo Eshte Ajo", ku arriti deri në finale dhe fitoi çmimin "Best Pop". Pas kesaj Erik nxjer edhe videoklipin e kesaj kenge te xhiruar nga "Pro...Video".

Më datë 27 Qershor 2012, Erik & Band publikojnë videoklipin "Premtimi" nga produksioni "Threedots" dhe me videoklip nga "Max Productrion".

Në Maj 2013, Erik Lloshi merr pjesë në Top Fest 10 me këngën "Njeri Tjeter".

Ne vitin 2013, ai ka zyrtarizuar lidhjen e tij me Ersida Caljen nepermjet Facebook-ut. Bukuroshja, e cila i ka vjedhur zemren kengetarit te ri, eshte stomatologe me profesion. Dashuria ndaj Ersides e ka ndryshuar edhe Erikun.

Në Nëntor 2013, Erik Lloshi merr pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "Si Dukem Une Pa Ty".

Në Maj 2014, Olta Boka merr pjesë në Top Fest 11 me këngën "Ti Me Ke Mua", në bashkëpunim me Erik Lloshi.

Më datë 23 Qershor 2014, Erik Lloshi publikon videoklipin "Vetem Kaq", në bashkëpunim me Fatal. Muzika e këngës u punua nga Threedots, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Në Nëntor 2014, Erik Lloshi merr pjesë në Kënga Magjike 2014 me këngën "Diku Te Kam Pare".

Më datë 5 Maj 2015, Anxhela Peristeri, Aurel Thellimi, Blerina Braka & Erik Lloshi publikojnë videoklipin "S'ka Si Ne".

Më datë 17 Gusht 2015, Erik Lloshi publikon videoklipin "S'jam I Asaj", në bashkëpunim me Stresi. Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Rozana Radi, Stresi. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Në Shtator 2015, Erik Lloshi & Anxhela Peristeri marrin pjesë në Kënga Magjike 2015 me këngën "T'kam Bere Te Qash". Janë të dy këngëtarë, këndojnë të dy në të njëjtin lokal “live”, vendosin të jenë të dy në një duet, prandaj mund të cilësohen me shumë se dy koleg. Erik Lloshi edhe gjatë provave, ishte shumë i kujdeshëm në drejtim të partneres së tij Anxhela. Kënga flet për një histori dashuri të përfunduar, por që të dy e vuajnë ndarjen, kjo është fabula e krijuar nga Rozana Radi për Lloshin dhe Peristerin.

Më datë 20 Shtator 2016, Erik Lloshi & Albatrit Muqiqi publikojnë videoklipin "Ajo Ka Faj". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti.

Në Shtator 2016, Erik Lloshi merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Te Gjeta Ty".

Më datë 24 Mars 2017, Olti Marku publikon videoklipin "S'po M'don", në bashkëpunim me Erik Lloshi.

Më datë 15 Shtator 2017, Erik Lloshi publikon videoklipin "Afer Vetes". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 25 Tetor 2017, Indrit Lelo publikon videoklipin "Tuman Kuqe", në bashkëpunim me Erik Lloshi.

Fatima Ymeri ka njoftuar se do publikojë së shpejti videoklipin "Kujtime", në bashkëpunim me Erik Lloshi. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 30 Dhjetor 2017, Fatima Ymeri publikon videoklipin "Kujtime", në bashkëpunim me Erik Lloshi. Muzika e këngës u punua nga Edlir Begolli, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Në Tetor 2018, Erik Lloshi merr pjesë në Kënga Magjike 2018 me këngën "Mos Urre".

Më datë 7 Korrik 2019, Erik Lloshi publikon videoklipin "Vëlla", në bashkëpunim me Denis Taraj. Muzika e këngës u punua nga Enis Mullaj, teksti u shkrua nga Eriona Rushiti, ndërsa për orkestrimin u kujdes Enis Mullaj. Videoklipi u prodhua nga kompania Foxesfilm.

Më datë 25 Korrik 2019, Erik Lloshi & Altin Myftari publikojnë videoklipin "Moterza". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Gramoz Kozeli.

Më datë 23 Gusht 2019, Erik Lloshi publikon videoklipin "Peng I Dashnis". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Gramoz Kozeli.

Në Shtator 2019, Erik Lloshi merr pjesë në Kënga Magjike 2019 me këngën "Zhgënjimin Kisha".

Më datë 5 Qershor 2020, Erik Lloshi publikon videoklipin "Enderr", në bashkëpunim me Denis Taraj. Muzika e këngës u punua nga Enis Mullaj, teksti u shkrua nga Erik Lloshi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Enis Mullaj.

Në Dhjetor 2020, Erik Lloshi merr pjesë në Festivali I 59-Të Në Rtsh me këngën "Jo".

Në Prill 2021, Erik Lloshi merr pjesë në Kënga Magjike 2021 me këngën "Ta Vodhen Zemren".

Më datë 4 Qershor 2021, Erik Lloshi publikon videoklipin "Kshu Je Ti". Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Natti.

Më datë 29 Korrik 2021, Erik Lloshi publikon videoklipin "Verën Zbukurove", në bashkëpunim me Klea Balukjën. Muzika e këngës u punua nga Enis Mullaj & Erik Lloshi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Enis Mullaj. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Në Shtator 2022, Erik Lloshi merr pjesë në Kënga Magjike 2022 me këngën "Zanë Moj". Marrë nga cikli mitologjik i Erikut. Frymëzuar nga folklori dhe legjenda e së bukurës vashë. Erik Lloshi këtë edicion, vjen i dashuruar me zanën. Legjenda thotë që edhe sot e kësaj dite Eriku dhe Zana takohen në endrra e mendime.

Më datë 12 Nëntor 2022, Erik Lloshi publikon videoklipin "Mashtruam Veten". Muzika e këngës është sjellë tek publiku nga Kledi Bahiti, ndërsa jane bërë në bashkëpunim teksti, të cilin e kanë shkruar së bashku Erik Lloshi & Kledi Bahiti, dhe orkestrimi, për të cilin kanë punuar bashkarisht Kledi Bahiti & Sokol Koçi. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Në Maj 2023, Erik Lloshi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Mashtruam Veten".

Më datë 1 Korrik 2023, Erik Lloshi publikon videoklipin "Vajze Shqiptare". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 28 Korrik 2023, Erik Lloshi publikon videoklipin "E Amel Asht", në bashkëpunim me G Banin. Kënga është kompozuar nga Enis Mullaj, ndërsa tekstin e kanë shkruar së bashku Erik Lloshi & G Bani. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Enis Mullaj.
DËRGOI: