>
BIOSHQIP
Biografia
Era Istrefi eshte nje vajze e thjesht nga Prishtina, e cila u rrit dhe u shkollua ne kete qytet. Era qe e vogel njihet si nje vajze ndryshe nga te tjerat dhe shpesh here ka folur edhe per tipin e saj te mbyllur. Ajo u bë e njohur për publikun me këngën e saj debutuese "Mani per Money" në vitin 2013, duke marrë mjaft kritika pozitive. Në janar 2016, Era Istrefi fitoi një vëmendje të madhe ndërkombëtare me këngën "Bonbon", duke u krahasuar edhe me Sia apo Rihanna. Për shkak të këtij suksesi, ajo lidhi kontratë me shtëpitë e mëdha diskografike amerikane Sony Music Entertainment dhe Ultra Music në shkurt 2016. Ne nje emision Era eshte shprehur se ne fillim kenga "BonBon" nuk i ka pelqyer. Babai i Eres ishte kamerman dhe quhet Nezir Istrefi, ndersa nena e saj ka qene dikur kengetare dhe quhet Suzana Tahirsylaj. Ka një vëlla të vogël qe quhet Bledi dhe dy motra Nita dhe Nora. Kjo e fundit eshte kengetare dhe ka ndikuar qe dhe Era te merret me muzike.

Evente
Më datë 6 Shkurt 2014, Era Istrefi publikon videoklipin "Mani Për Money". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Era Istrefi, Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Era Istrefi merr pjesë në SVFM 2014 në vitin 2014.

Më datë 7 Shkurt 2014, Era Istrefi publikon videoklipin "A Po Don". Muzika e këngës u punua nga Big Bang, Stash, teksti u shkrua nga vetë Era Istrefi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 17 Maj 2014, Era Istrefi publikon videoklipin "E Dehun", në bashkëpunim me Mixey. Muzika e këngës u punua nga vetë Era Istrefi, teksti u shkrua nga Era Istrefi, Gjiko, ndërsa për orkestrimin u kujdes Mixey. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Era Istrefi u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2014 (2014), SVFM 2014 (2014).

Më datë 13 Dhjetor 2014, Era Istrefi publikon videoklipin "13". Muzika e këngës u punua nga Mixey, Era Istrefi, teksti u shkrua nga vetë Era Istrefi. Videoklipi u prodhua nga Triangle.

Më datë 9 Maj 2015, Era Istrefi publikon videoklipin "Njo Si Ti". Muzika e këngës u punua nga vetë Era Istrefi, teksti u shkrua nga Era Istrefi, Lumi B. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 4 Korrik 2015, Era Istrefi publikon videoklipin "Shume Pis", në bashkëpunim me Ledri Vula. Muzika e këngës u punua nga Big Bang, Stash, teksti u shkrua nga Era Istrefi, Ledri Vula, BimBimma. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Era Istrefi u paraqit në këto festivale: Top Music Awards 2016 (2016), Zhurma Show 2015 (2015).

Më datë 7 Mars 2016, Era Istrefi publikon videoklipin "Bonbon". Muzika e këngës u punua nga Cricket, Big Bang, teksti u shkrua nga Era Istrefi, Ergeni. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Era Istrefi merr pjesë në Top Music Awards 2016 në vitin 2016.

Më datë 24 Shkurt 2017, Era Istrefi publikon videoklipin "Redrum", në bashkëpunim me Felix Snow.

Më datë 29 Shtator 2017, Era Istrefi publikon videoklipin "No I Love Yous", në bashkëpunim me French Montana.

Me 30 mars Era lstrefi publikon "Origami" ne forme audioje me DJ Maphorisa.

Më datë 25 Maj 2018, Nicky Jam publikon këngën "Live It Up", në bashkëpunim me Will Smith & Era Istrefi ne forme audioje per "Fifa World Cup"

Më datë 8 Qershor 2018 publikohet "Prisoner" me audio dhe videoklipi i kenges se "Fifa World Cup"

Këngëtarja shqiptare arriti kulmin e suksesit duke qënë pjesë e këngës së ‘Botërorit 2018’, “Live It Up”, me artistët me famë botërore Will Smith dhe Nicky Jam. Ajo dha një performacë të shkëlqyer në ndeshjen finale në Rusi, duke bërë kështu që zëri i shqiptarëve të dëgjohej në mbarë botën.

Më datë 17 Korrik 2018, Era Istrefi publikon videoklipin "Prisoner".

Më datë 27 Korrik 2018, Era Istrefi publikon videoklipin mjaft të veçantë "Oh God", në bashkëpunim me Konshens, ku Era shfaqet tepër sensuale.

Me 9 nentor ajo publikoj 2 projekte audio, nje me Steve Aoki e titulluar "Anything More" dhe tjetra me Jonas Blue "Purpose". Te dyja kenget jane ne albumet e djemve.

Më datë 15 Shkurt 2019, Dimitri Vegas & Like Mike publikojnë videoklipin "Selfish", në bashkëpunim me Era Istrefin.

Më datë 19 Prill 2019, Era Istrefi publikon videoklipin "Nuk E Di", në bashkëpunim me Nora Istrefin. Muzika e këngës u punua nga Claydee. Videoklipi u prodhua nga kompania Entermedia. Dy këngëtaret shfaqen shumë tërheqëse dhe seksi në video, prodhim i të cilit është i labelit Ultra Music.

Më datë 15 Gusht 2019, Элджей (Eldzhey) publikon videoklipin "Sayonara Детка (Sayonara Baby)", në bashkëpunim me Era Istrefin.

Më datë 20 Shtator 2019, Yellow Claw, Offset & Era Istrefi publikojnë videoklipin "Let's Get Married".

Më datë 31 Mars 2022, Era Istrefi publikon videoklipin "Bebe". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Claydee & Era Istrefi kanë realizuar bashkë muzikën, ndërsa për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Era Istrefi & BimBimma. Videoklipi u prodhua nga kompania Fati.Tv.

Më datë 21 Maj 2022, Era Istrefi publikon videoklipin "TKRKT". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Era Istrefi.

Më datë 30 Shtator 2022, Don Xhoni & Era Istrefi publikojnë videoklipin "Hala". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Don Xhoni & Era Istrefi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia, ndërsa produksioni audio u realizua nga Çelik Lipa.

Më datë 10 Nëntor 2022, Era Istrefi & Buta publikojnë videoklipin "5AM". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Era Istrefi & Buta.

Më datë 29 Dhjetor 2022, Era Istrefi publikon videoklipin "Idiot". Muzika e këngës vjen si bashkëpunim nga Era Istrefi & Claydee, teksa teksti u shkrua nga vetë Era Istrefi. Videoklipi u prodhua nga kompania Entermedia.

Më datë 15 Qershor 2023, Era Istrefi publikon videoklipin "Ta Du". Kënga vjen e realizuar në një mega-bashkëpunim, ku Tonic, Denk, Era Istrefi & Claydee kanë punuar bashkë muzikën, Tonic, Denk & Era Istrefi janë kujdesur për tekstin, ndërsa në studio për arranzhimin e këngës punuan DjR & Dj Bannzz. Videoklipi u prodhua nga Entermedia, ndërsa produksioni audio u realizua nga Panda Music.

Më datë 24 Nëntor 2023, Butrint Imeri & Era Istrefi publikojnë videoklipin "Lonely". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Butrint Imeri & Era Istrefi. Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

Më datë 21 Prill 2024, Era Istrefi publikon videoklipin "Mona Lisa". Muzika e këngës vjen si bashkëpunim nga Era Istrefi, Elgit Doda & Claydee, teksa teksti u shkrua nga vetë Era Istrefi. Produksioni audio u realizua nga Claydee & Paris.

Më datë 16 Maj 2024, Era Istrefi publikon videoklipin "Më Humbe". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Claydee & Era Istrefi kanë realizuar bashkë muzikën, ndërsa për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Era Istrefi & BimBimma. Produksioni audio u realizua nga Paris Kalpos & Claydee.

Era Istrefi ka njoftuar se do publikojë së shpejti videoklipin "Heat".