>
BIOSHQIP
Biografia
Ka lindur në Berat/Shqipëri në vitin 1996. Ajo pati performancën e saj të parë në moshën 9-vjeçare në një festival kombëtar për fëmijë ku fitoi vendin e dytë. Pas eksperiencës së saj të parë ajo mori pjesë në disa festivale për fëmijë ku gjithmonë arrinte të fitonte një çmim. Në moshën 13 vjeçare ajo publikoi videoklipin e saj të parë profesional “Shprese kerkon nga ti”, ku fitoi çmimin në “Netet e klipit” si artistja me performancën më të mirë në videoklip dhe kënga e veçantë është ajo që i dha asaj sukses dhe famë në Shqipëri. Ndërkohë Eni ndiqte edhe studimet e saj dhe një fakt për t'u përmendur është se ajo e filloi karrierën e saj kur ishte vetëm në klasën e 7-të.
Një nga mbështetësit më të mëdhenj në karrierën e saj ishte motra e saj Greta Koci, një këngëtare mjaft e suksesshme në Shqipëri. Pak muaj pasi publikoi këngën e saj të parë, Eni dhe Greta erdhën me një duet të quajtur “Ne bojm dem”.
Kënga e dytë e suksesshme ishte “Vij tek ti” e lëshuar në vitin 2010 e ndjekur nga dueti “Diva” me një artist të suksesshëm mashkull nga Kosova. Kjo këngë ishte pjesë e një festivali të rëndësishëm “Kenga Magjike” dhe u bë hit.
Në vitin 2011 Eni publikoi një duet tjetër të quajtur “So hot” me Noizyn, një artist i suksesshëm shqiptar, e ndjekur në vitin 2012 me një tjetër duet mes tyre në vitin 2012 “Je gjithcka”, kënga që arriti miliona shikime dhe pati një rekord online.
Viti 2012 ishte një vit mjaft i suksesshëm për Eni-n me shumë projekte ndërkohë që ajo publikoi albumin e saj të parë të quajtur “Love me”
Eni e nisi vitin 2013 me një “Tek ty” të vetëm i cili u konsiderua shumë i suksesshëm për tregun përkatës.
Në dhjetor 2013 Eni erdhi me “My Papi” një bashkëpunim me një artist të suksesshëm mashkull nga Letonia.
Ndërkohë Eni nisi emisionet e saj në Shqipëri/Kosovë/ dhe Europë.
Në vitin 2014 erdhi videoklipi i saj i ri “Motivi Im”. Kjo ndryshe nga të tjerat, tregoi një Eni më të pjekur, vokal më të mirë dhe për t'u treguar fansave të saj se është rritur si artiste dhe jo vetëm, kënga kishte një koncept romantik.
Duke u rikthyer në shkollimin e saj, në vitin 2014 Eni mbaroi shkollën e mesme në Tiranë/Shqipëri dhe vendosi të vazhdonte studimet e larta në Londër/Angli, kështu që e bëri. Në vitin 2015 prioriteti i saj ishte shkollimi por padyshim që nuk mund ta linte pas karrierën ndaj Eni vendosi të publikojë “S'jam jetime” bashkëpunimin e dytë me motrën e saj, Greta Kocin. Kjo këngë u konsiderua shumë e veçantë, sepse kënga erdhi me një mesazh i fortë dhe fansat dukej se e donin atë.
Pas disa muajsh përkushtimi ndaj studimeve në Londër, në dhjetor 2015 Eni u rikthye me një tjetër bashkëpunim me motrën e saj Greta Koci, dhe një artist të suksesshëm mashkull nga Kosova. Kënga e quajtur “Me mu” u bë shumë e njohur dhe e suksesshme.
Eni vendosi të balancojë jetën në Londër dhe karrierën në vendin e saj, ndaj solli këngën e saj të re për vitin 2016 “Si dikur”, vetëm një muaj pas publikimit të bashkëpunimit të fundit.
6 muaj më pas, Eni publikoi një nga këngët më të suksesshme të verës 2016 “Spo t’gjej mo”.
Eni e nisi vitin 2017 me këngën e parë të vitit, “S’je per mu”, ndërsa është ende duke punuar për albumin e saj të dytë i cili do të publikohet brenda pak muajsh.

Kengen e ka filluar ne moshen 7 vjecare dhe dha rezultatet e para qe ne moshen 10 vjec nga ku fitoi çmimin e dyte ne Festivalin Kombetar per Femije me kengen "Dhoma me Lodra".

Ne Nentor te vitit 2008, realizon kengen e saj te dyte "Shprese kerkon nga ti" qe u realizua dhe si vidioklip. Kjo kenge dhe vidioklipi i saj pati nje sukses te jashtezakonshem ne tregun Muzikor Shqiptar.

Ne Mars 2009, realizon kengen e saj te trete, por kete rradhe ne bashkepunim me motren e saj Greta Koci. Kenga titullohet "Ne Bejme Dem" dhe xhirimet e vidioklipit perfunduan me daten 13 Maj 2009 u promovua ne te gjitha kanalet televizive muzikore Shqiptare.

Në Nëntor 2010, Eni Koçi & Capital T marrin pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "Diva".

Më datë 9 Prill 2011, Noizy & Eni Koçi publikojnë videoklipin "So Hot". Me këtë këngë, Noizy & Eni Koçi marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Në vitin 2012, Eni Koçi publikon albumin "Love Me".

Më datë 22 Gusht 2013, Eni Koçi publikon videoklipin "Tek Ty". Muzika e këngës u punua nga Eni Koçi, Big Bang, teksti u shkrua nga vetë Eni Koçi. Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics.

Më datë 28 Dhjetor 2013, Eni Koçi publikon videoklipin "My Papi", në bashkëpunim me Staz. Muzika e këngës u punua nga vetë Eni Koçi, teksti u shkrua nga vetë Eni Koçi. Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics.

Më datë 30 Qershor 2014, Eni Koçi publikon videoklipin "Motivi Im". Muzika e këngës u punua nga vetë Eni Koçi, teksti u shkrua nga vetë Eni Koçi. Videoklipi u prodhua nga Alexander Video.

Më datë 15 Janar 2015, Greta Koçi & Eni Koçi publikojnë videoklipin "S'jam Jetime". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga Alexander Video.

Më datë 3 Dhjetor 2015, Greta Koçi, Eni Koçi & Gold AG publikojnë videoklipin "Me Mu".

Më datë 6 Janar 2016, Eni Koçi publikon videoklipin "Si Dikur".

Më datë 25 Maj 2016, Eni Koçi publikon videoklipin "S'po T'gjej Mo". Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 1 Janar 2017, Eni Koçi publikon videoklipin "S'je Per Mu".

Më datë 7 Prill 2017, Eni Koçi publikon videoklipin "Your Love". Muzika e këngës u punua nga Elgit Doda.

Më datë 27 Qershor 2017, Eni Koçi publikon videoklipin "Hold Up", në bashkëpunim me Blake.

Më datë 14 Tetor 2017, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Vetem Ti Je", në bashkëpunim me Eni Koçi. Muzika e këngës u punua nga Genc Prelvukaj (Gentz), teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj (Gentz), Eni Koçi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Genc Prelvukaj (Gentz). Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 15 Dhjetor 2017, Eni Koçi publikon videoklipin "Shi Bie Ne Tirane", në bashkëpunim me Genc Prelvukaj.

Më datë 23 Shkurt 2018, Eni Koçi publikon videoklipin "Jemi Dashtë".

Më datë 31 Korrik 2018, Eni Koçi publikon videoklipin "Gabimet", në bashkëpunim me Mc Kresha. Muzika e këngës u punua nga Genc Prelvukaj (Gentz). Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 28 Shtator 2018, Eni Koçi publikon videoklipin "Zemer", në bashkëpunim me Besnik Qaka. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 19 Tetor 2018, Genc Prelvukaj publikon videoklipin "Harrove", në bashkëpunim me Eni Koçi. Teksti u shkrua nga Eni Koçi, Genc Prelvukaj (Gentz).

Më datë 3 Nëntor 2018, Genci i propozoi të dashurës së tij, Eni Koçit, pas një lidhje të gjatë jashtë syrit të publikut dhe spekulimeve për relacionin e tyre. Dyshja nuk kanë përjashtuar mundësinë që të publikojnë album të përbashkët.

Më datë 14 Nëntor 2018, Eni Koçi publikon videoklipin "Sot". Muzika e këngës u punua nga vetë Eni Koçi, teksti u shkrua nga Eni Koçi, Gold AG. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 6 Mars 2019, Eni Koçi publikon videoklipin "Afer Teje", në bashkëpunim me Olsi Bylykun. Teksti i këngës u shkrua nga Eni Koçi & Olsi Bylyku. Produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 16 Maj 2019, Eni Koçi publikon videoklipin "Larg", në bashkëpunim me Elinel. Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj & Elinel. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 4 Korrik 2019, Eni Koçi publikon videoklipin "Bella", në bashkëpunim me Lindon. Producent i këngës është Genc Prelvukaj, gjersa për tekstin janë kujdesur vet Eni dhe Lindoni, duke shkruar secili pjesën e tij. Klipi i këngës është mjaft interesant, dhe në të Eni vjen me disa skena mjaft atraktive. Ana vizuale e projektit i është besuar produksionit BlackFish Entertainment.

Më datë 16 Tetor 2019, Eni Koçi publikon videoklipin "Sekreti". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Eni Koçi. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 3 Dhjetor 2020, Eni Koçi publikon videoklipin "Lamtumirë", në bashkëpunim me Fisnikët. Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj & Agim Gerguri. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 13 Mars 2022, Eni Koçi publikon videoklipin "Vonë", në bashkëpunim me Danin. Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 22 Maj 2022, Eni Koçi publikon videoklipin "Ama", në bashkëpunim me Genc Prelvukaj. Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 7 Dhjetor 2023, Eni Koçi, Genc Prelvukaj & Granit Ismajli publikojnë videoklipin "Për Tiranë". Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj & Granit Ismajli.

Më datë 21 Prill 2024, Eni Koçi publikon videoklipin "Mos Kërko Falje", në bashkëpunim me Ramadan Krasniqin. Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.