>
BIOSHQIP
Biografia
Marshall Bruce Mathers III', I njohur me emrin e tij te skenës Eminem (i modifikuar EMINƎM), është një reper amerikan, producent dhe aktor. Eminem fitoi famë menjëherë në 1999 me daljen e albumit kryesor të tij “Slim Shady LP”, me të cilin fitoi dhe çmimin për Rap Albumin më të mirë në Grammy Awards (Viti 2000). Albumi i radhës, The marshall Mathers LP, ishte albumi më shpejt i shitur në historinë e Shteteve të Bashkuara. Ky i fundit e rriti famën e Eminem-it dhe produksionit të tij, Shady Records, dhe grupit te tij D12.

Albumi ‘marshall Mathers LP’ dhe albumi i tij i tretë, ‘The Eminem Show’ fituan gjithashtu çmimim Grammy per Rap Albumin më të mirë, duke e bërë Eminemin artistin e parë që fiton këtë qmim tre herë radhazi. Në vitin 2002, ai fitoi ‘Academy Award for Best Original Song’ (Academy Awards për këngën origjinale më të mirë) me këngën ‘Lose Yourself’, e cila njëkohësisht është edhe sigla e filmit ‘8 Mile’, fim ky i cili rrëfen për jetën e Artistit në fjalë. Lose Yourself u bë kënga #1 e llojit rap për kohën më të gjatë. Pas turneut në vitin 2005, Eminem vazhdoi një pauzë. Albumi i fundit që kishte nxjerrur ishte Encore në vitin 2004. Viti 2009 Shënoi kthimin e tij në Skenë, me albumin e tij ‘Relapse’. Eminem është artisti më i shitur i dekadës së fundit 1999 – 2009, duke thyer një rekord shitjesh me mbi 80 albume në mbare botën, me mbi 45 milion kopje të shitura vetëm në Shtetet e Bashkuara. Ai është një nga më të artistët më të shitur në bote. Eminem është vlerësuar nga revista ‘Rolling Stone’ si një nga ‘100 Artistët Më të Mëdhenj të të Gjitha Kohërave’ si dhe ‘Artisti i Dekadës’ po nga e njëjta revistë. Revista Vibe e nderoi atë me titullin ‘Reperi më i mirë i të gjitha kohërave’ në vitin 2008. Albumi i fundit i artistit është ‘Recovery’, i cili doli në treg më 21 qërshor 2010.

marshall Mathers ështe bere shpesh here subjekti i shume mbikeqyrjeve ne jeten personale. Ai është martuar dy here me Kimberley Anne Scott, te cilen e njohu ne gjimnaz. Ata filluan marredhenien e tyre shpesh here te nderprere ne 1989, dhe u martuan ne 1999. Divorci i pare ishte ne 2001. Ne vitin 2000, Scott tentoi vetvrasje dhe e paditi repistin per nje pasqyrim te shpikur te vdekjes se saj ne kengen “Kim”. Ata u martuan ne 2006 duke u divorcuar perseri ne ne me pak se 3 muaj, duke rene dakord per te ndare kujdestarine e vajzes se tyre, Hailie Jade Scott (e lindur ne 25 dhjetor 1995). Hailie Scott është bere shpeshhere referimi dhe tipari kryesor ne shume kenge te Eminem-it, si “97 Bonnie & Clyde”, “Hailie’s Song”, “My Dad’s Gone Crazy”, ”Mockingbird”, “Forgot About Dre”, “Cleanin’ Out My Closet”, “When I’m Gone”, “Déjà Vu” dhe “Beautiful”.

Mathers ka adoptuar edhe dy vajza: Alaina Lainey Mathers, vajzen e motres se Kim-it, dhe Whitney Mathers, vajzen e gruas se tij (thjeshtren e tij).

Ne 1999 mamaja e Eminem, paditi ate per 10 milione dollare amerikan duke pretenduar se e ka pergojosur ne tekstet e tij te Slim Shady LP, ajo fitoi vetem US$ 1,600 si demshperblim ne vitin 2001.

Mathers është arrestuar me 3 qershor 2000 gjate nje zenke ne nje dyqan makinash ne Royal Oak, Michigan, me Daglas Dail, ku ai nxorri nje arme te pambushur dhe e drejtoi ate ne toke. Diten ne vazhdim, ne Warren, Michigan ai tha se kishte pare gruan e tij Kim, duke puthur mburravecin John Guerrera ne nje parking te Hot Rock Café prandaj Eminem e sulmoi ate. Atij ju dhane dy vjet liri me kusht per te dyja ngjarjet.

Ne veren e 2001, telashet ligjore te Mathers-it vazhduan, kur atij ju dha stazh per akuza me arme te provuara nga nje punonjes I Psychopatich Records, duke I dhene atij gjobe prej $2000 si edhe disa ore sherbime individuale te komunitetit.

Ne 2007 muzika e Eminem publikoi kompanine Eight Mile Style LLC se bashku me Martin Affiliated, kunder Apple, Inc dhe Aftermath Entertainment duke thene se ai nuk kishte autoritetin e duhur per te negociuar me Apple per nje shkarkim dixhital te 93 kengeve te Eminem ne sherbimet iTune te Apple. Ceshtja e Apple shkoi ne gjyq ne fund te shtatorit dhe u zgjidh disa dite me vone.

Shoku i tij i grupit D12, Proof tha publikisht se Mathers nuk ishte ne varesi te alkoolit dhe droges qe ne 2002. Megjithate ai iu kthye pilulave te tij te gjumit,,zolpidem,, qe te lehtesohej nga problemet me gjumin. Kjo i shkaktoi Eminem-it pezullimin e turneut te tij ne Europe, Anger Managament, pasi ai u trajtua per rehabilitim nga nje “varesi e medikamenteve te gjumit”. Ne 2009, ne intervisten e talk-show-it me britanikun Jonathan Ross, Mathers pranoi se ne nje faze te larte “drogimi” ai kishte tentuar vetvrasje,duke thene: “Une nuk isha duke u kujdesur mjaft per veten,prandaj doja thjesht ti jepja fund”. Ai gjithashtu konfirmoi se tani është rehabilituar dhe duke thene: “Rapi është droga ime … prandaj une u detyrova tju drejtohesha gjerave te tilla qe te me benin te ndjehesha mire. Tani rap-I ma ben kete serish.”EMINEM (the best)

Eminem ka shkruar disa kenge duke ju referuar nje marredhenieje me Mariah Carey, megjithese ajo e mohon kete. Kenget qe kan ate ne qender te vemendjes perfshijne “Superman”, “Jimmy Crack Corn”, “Bagpipes from Baghdad”, “The Warning”. Kur Eminem nxori ne treg “Superman” ne 2003, Mariah nxori nje kenge ne albumin e saj Charmbracelet te titulluar “Clown” dhe te ngjahme me hitin e 2009 “Obsessed”.

"Bagpipes from Baghdad" e Eminem nga albumi I tij Relapse ndoshta esht diss-I i tij me i mire ndaj Mariah per polemikat qe shkaktoi. Kenga I drejtohet Mariah dhe bashkeshortit te saj Nick Cannon. Ai iu pergjigj Eminem-it duke thene se karriera e tij esht bazuar ne nje “fanatizem racist" dhe se ai mund te hakmerrej ndaj Eminem duke u tallur se ai mund ti kthehej rappit. Me vone Eminem konstatoi se cifti e kishte keqiterpretuar kengen e tij. Cannon tha se ai thjesht shprehu mendimin e tij per kengen. Ne 2009 Mariah Carey nxori ne treg kengen “Obsessed” te cilen ja kushton nje burri te fiksuar per te patur nje marredhenie me te. Cannon tha se kenga nuk ishte nje fyerje drejtuar Eminem, ndersa ky I fundit ne fund te korrikut 2009 publikoi kengen”The Warning” e cila ishte nje fyerje direkte per Nick-un dhe Mariah dhe permbante mostra zeri qe nuk ishin te Mariah, por te nje aktoreje kompetente.

Eminem përdorte edhe emra të tjerë në këngët e tij. Emri i tij tjetër më i njohur ishte Slim Shady, ashtu si emri i albumit të tij të dytë (Slim Shady LP). Ndërmjet këtij personaliteti bëhej i dhunshëm dhe komik. Një tjetër karakter i tij ishte dhe Ken Kaniff. Personaliteti i Ken Kaniff është një homoseksual që Eminem e pëdorte në këngët e tij për të talluar personazhe të tjerë. Ky personalitet është përdorur në albumet e Eminem përveç albumit të parë (Infinite) dhe albumit të fundit (Recovery).
EVENTET
  • {{ evt.section_title }}
    {{ evt.feed_text }} {{ evt.custom_text }}

    📆  {{ evt.fancy_date }}