>
BIOSHQIP
Biografia
Edona që në shkollën e ulët kishte filluar të mësoj muzikën. Ka të mbaruar shkollën e ultë dhe të mesme të muzikës. Ka studiuar dhe në Fakultetin e arteve, drejtimi i muzikës. Pas saj qëndrojnë shumë koncerte, çmime e suksese. Këngëtarja Edona Llalloshi ka marrë pjesë nëpër shumë festivale shqiptare si: ”Akordet e Kosovës”, kur ishte fëmijë, në "Show Fest 1996", "Zambaku i Prizrenit 1997" ku dhe fitoi vendin e parë, "Polifest 2002", ku fitoi vendin e dytë dhe mikrofonin e artë. Ajo çdo vit realizon shumë koncerte dhe mbrëmje të ndryshme rinore në Kosovë dhe jashtë saj. Shpesh ka qenë edhe në vende të para nëpër top-listat e televizioneve e radio shqiptare. Hobi i saj eshte Muzika dhe sidomos ajo e lehte dhe klasike. Kengetarja qe i pelqen me shume eshte Celine Dion, ndersa nga aktoret pelqen Sharon Stone dhe Julia Roberts. Shkrimtari i saj i preferuar eshte Ismail Kadare. Per te Prishtina ngelet qyteti me i dashur. Stina me e bukur per te mbetet Pranvera, ndersa e nervozojne shume Thashethemet. Edona Llalloshi nuk është nga këngëtaret që kanë pasur skandale ose afera dashurie. Pas një martese fatkeqësisht të dështuar, Edona Llalloshi u martua sërish në vitin 2012 dhe ka një vajzë bukuroshe që e quajnë Doa.

Në Dhjetor 1994, Edona Llalloshi merr pjesë në Festivali i 33-të në RTSH me këngën "Vajtim Dashurie" me këngën e Gani Llalloshit orkestrim të Naim Krasniqit dhe me tekst të Hil Mosit. Ajo shpallet Debutantja më e mire e festivalit.

Në Dhjetor 1995, Edona Llalloshi merr pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën "Kthemi ëndrrat e mia" nga Naim Krasniqi, ku arrin deri në finale.

Në Dhjetor 1996, Edona Llalloshi merr pjesë në Show Fest 1996 me këngën "Mëkat I Ëmbël Dashuria".

Në vitin 1999, Edona Llalloshi publikon albumin "Djali I Kosoves Trime".

Në vitin 2000, Edona Llalloshi publikon albumin "Mikja E Pare".

Në vitin 2002, Edona Llalloshi publikon albumin "Borxhi I Dashurisë".

Në Qershor 2003, Edona Llalloshi merr pjesë në PoliFest 2003 me këngën "Më Prit".

Më datë 13 Tetor 2003, Edona Llalloshi publikon videoklipin "BeatBox". Me këtë këngë, Edona Llalloshi merr pjesë në Zhurma Show 2004 në vitin 2004.

Në Dhjetor 2004, Edona Llalloshi merr pjesë në Zhurma Show 2004 me këngën "Beat Box".

Në Dhjetor 2004, Edona Llalloshi merr pjesë në Zhurma Show 2004 me këngën "S'dua Hiç".

Në vitin 2004, Edona Llalloshi publikon albumin "S'dua Hiç".

Në Janar 2005, Edona Llalloshi merr pjesë në Kënga Magjike 2004 me këngën "Ika Nga Ti", ku fitoi çmimin e produkcionit.

Në Dhjetor 2005, Edona Llalloshi merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Pikë Në Zemër".

Në Dhjetor 2005, Edona Llalloshi merr pjesë në Festivali i 44-të në RTSH me këngën "Vetem Nje Puthje", ku arrin në finale me këngë dhe orkestrim të Xhevdet Gashit, tekst të Arsim Bunjakut.

Në vitin 2006, Edona Llalloshi publikon albumin "Pikë Në Zemër".

Në vitin 2007, Edona Llalloshi publikon albumin "Hymni I Dashurise".

Më datë 24 Prill 2009, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Thuaje Me Zë". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Xhevdet Gashi, ndërsa tekstin e shkroi Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania Video Art.

Në vitin 2010, Edona Llalloshi publikon albumin "Romanca".

Në vitin 2010, Edona Llalloshi publikon albumin "Hitet".

Në Dhjetor 2010, Edona Llalloshi merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "Romanca".

Në Dhjetor 2010, Edona Llalloshi merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "Dilema".

Në Maj 2011, Edona Llalloshi merr pjesë në VFM 2011 me këngën "Dilema".

Në Qershor 2011, Edona Llalloshi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Fati Edhe Vuajtja".

Në Qershor 2011, Edona Llalloshi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Romanca".

Në Tetor 2011, Edona Llalloshi merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën "Fati Edhe Vuajtja".

Në Qershor 2012, Edona Llalloshi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "E Vertete".

Në Tetor 2012, Edona Llalloshi merr pjesë në Zhurma Show 2012 me këngën "E Vertete".

Më datë 2 Dhjetor 2012, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Dite Per Dite".

Në vitin 2012, Edona Llalloshi publikon albumin "Live".

Më datë 26 Janar 2013, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Le T'folin". Muzika e këngës u punua nga Dj Nardi, teksti u shkrua nga Toni, Xhinxha. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 28 Shkurt 2013, RTV21 Stars publikon videoklipin "Vendi Im".

Më datë 16 Qershor 2013, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Ti Kam Fale". Muzika e këngës u punua nga Ilir Tolaj, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Edona Llalloshi u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 13 (2014), Zhurma Show 2013 (2013).

Në Qershor 2013, Edona Llalloshi merr pjesë në SVFM 2013 me këngën "Hape Zemren".

Më datë 28 Shtator 2013, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Spontanisht", në bashkëpunim me Milot Llalloshi. Muzika e këngës u punua nga Xhevdet Gashi, teksti u shkrua nga Avni Qahili. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Edona Llalloshi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 në vitin 2014.

Më datë 9 Prill 2014, Kengetare Te Ndryshem publikon videoklipin "N'kufi Te Vjeter". Muzika e këngës u punua nga Korab Shaqiri, teksti u shkrua nga Naime Beqiraj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Korab Shaqiri. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Në Qershor 2014, Edona Llalloshi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 me këngën "Spontanisht", në bashkëpunim me Milot Llalloshi.

Më datë 24 Korrik 2014, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Na Na Na". Muzika e këngës u punua nga Arsim Bunjaku, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Edona Llalloshi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 30 Dhjetor 2014, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Heroi". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 11 Korrik 2015, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Duhet". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Edona Llalloshi merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 29 Nëntor 2015, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Sonte". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Në vitin 2015, Edona Llalloshi publikon albumin "Live 2015".

Më datë 11 Korrik 2017, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Çka M'bane". Teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 22 Nëntor 2017, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Shiu I Veres". Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 30 Prill 2018, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Hallall Te Qofte". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.

Më datë 22 Nëntor 2018, Edona Llalloshi & Miloti publikojnë videoklipin "Nuk Harrohet". Muzika e këngës u punua nga Arsim Bunjaku, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 12 Prill 2019, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Pa Ty". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.

Më datë 24 Qershor 2019, Edona Llalloshi publikon videoklipin "U Bo Çka U Bo". Produksioni EMF Creative është kujdesur për xhirimin e videoklipit muzikor të projektit të ri të Edonës. Ndërkaq, bashkëpunëtorë në realizmin e këngës janë Florent Boshnjaku dhe Arsim Bunjaku.

Më datë 9 Qershor 2020, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Diten E Hane". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani.

Më datë 28 Qershor 2022, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Pse M’vrave". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Shpeta Sound, ndërsa tekstin e shkroi Fatmir Muja. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative, ndërsa produksioni audio u realizua nga Shpeta Sound.

Më datë 18 Dhjetor 2022, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Shingjergjat". Kënga u orkestrua nga Afrim Macula. Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.

Më datë 11 Qershor 2023, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Dy Buqeta". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Afrim Macula, ndërsa tekstin e shkroi Valerina Macula. Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.

Më datë 4 Korrik 2023, Edona Llalloshi publikon videoklipin "Me Ty". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Afrim Macula, ndërsa tekstin e shkroi Valerina Macula. Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.
DËRGOI: