>
BIOSHQIP
Biografia
Mjaftoi nje kenge per ta bere Dren Abazin jo vetem te fameshem, por edhe nje seks simbol Shqiptare. 1.92 metrat gjatesi, pamja terheqese, veshja gjithmone me stil, tipi pak indiferent, kaq i duhej per ti bere femrat te apasionoeshin pas tij dhe te ”Shkulnin floket” sa here shfaqej ne ekran. Interesi i mediave per Drenin ishte i madh dhe thuajse cdo jave ate e shikoje ne kopertinen e ndonje gazete apo reviste. Titujt ishin thuajse te njejte: Dren Abazi mashkulli me seksi”, “Dren Abazi flet per seksin”, Dren Abazi: Nuk jam seksi”. Nese do benim ndonje sondazh per shpeshtesine e fjales “seksi”, te jeni te bindur qe Dreni do te ishte personi qe do ta fitonte si personi i te cilit i eshte atribuar me shume kjo fjale! Keshtu qe ne nuk kishim si te mos e nxirrnim mashkullin me seksi!

PASAPORTA:
Gjatësia: 1.90m
Ngjyra e syve: E kaltërt
Ngjyra e flokëve: Gështenjë
Ushqimi i preferuar: Fast Food
Muzika e preferuar: Rock&Blues
Këngetari i preferuar: Toni Childs
Vendi i preferuar per dalje: Jazz pub
Ngjyra e preferuar: E kaltërta
Sporti i preferuar: Futbolli
Sportisti i preferuar: Roberto Baggio
Stili i veshjes: Sportiv
Kompania inçizuese: "Agolli Production"

Më datë 29 Qershor 2009, Dren Abazi & Zig Zag Orchestra publikojnë videoklipin "Jorgjica". Me këtë këngë, Dren Abazi & Zig Zag Orchestra u paraqit në këto festivale: VFM 2010 (2010), Netët e Klipit Shqiptar 9 (2010).

Më datë 26 Gusht 2011, Dren Abazi & Zig Zag Orchestra publikon videoklipin "I Dehur Jam". Videoklipi u prodhua nga Imagine Films. Me këtë këngë, Dren Abazi & Zig Zag Orchestra marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Më datë 5 Shtator 2011, Anjeza Shahini & Dren Abazi publikojnë videoklipin "Ti Dhe Une". Muzika e këngës u punua nga Dren Abazi, teksti u shkrua nga Antigona Qena. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative. Me këtë këngë, Anjeza Shahini & Dren Abazi u paraqit në këto festivale: VFM 2012 (2012), Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012), Top Fest 8 (2011), ku arriten deri ne finale madje ata u shperblyen me çmimin "Best Interpret".

Më datë 23 Janar 2012, Dren Abazi & Zig Zag Orchestra publikon videoklipin "Pa Fryme". Me këtë këngë, Dren Abazi & Zig Zag Orchestra marrin pjesë në VFM 2012 në vitin 2012.

Më datë 2 Korrik 2012, Dren Abazi & Zig Zag Orchestra publikon videoklipin "Natën". Me këtë këngë, Dren Abazi & Zig Zag Orchestra marrin pjesë në SVFM 2013 në vitin 2013.

Në vitin 2012, Dren Abazi & Zig Zag Orchestra publikojnë albumin "Afterparty".

Më datë 11 Dhjetor 2012, Ledina Çelo & Dren Abazi publikojnë videoklipin "Me Ndez". Muzika e këngës u punua nga Dren Abazi, teksti u shkrua nga Olti Curri. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 15 Qershor 2013, Dren Abazi & Zig Zag Orchestra publikojnë videoklipin "Si Era". Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Në Nëntor 2013, Dren Abazi merr pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "Mes Yjesh".

Më datë 22 Maj 2014, Dren Abazi & Zig Zag Orchestra publikojnë videoklipin "Mbreti Nates".

Më datë 16 Dhjetor 2014, Dren Abazi publikon videoklipin "Sa Larg", në bashkëpunim me Zig Zag Orchestrën dhe është kujdesur vetë për muzikën, tekstin dhe orkestrimin e këngës.

Më datë 16 Tetor 2015, Dren Abazi & Zzo publikojnë videoklipin "Du". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Dren Abazi. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 22 Maj 2016, Dren Abazi publikon videoklipin "Lamtumire". Për orkestrimin u kujdes Dren Abazi, Samer Agolli.

Më datë 13 Mars 2017, Dren Abazi & ZZO publikon videoklipin "Kur Je Me Mu". Muzika e këngës u punua nga Dren Abazi, teksti u shkrua nga Dren Abazi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Samer Agolli. Me këtë këngë, Dren Abazi & ZZO marrin pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017. Incizimi është bërë bë Redroom Records, derisa Pinkmoon është kujdesur për anën vizuale.

Në vitin 2017, Dren Abazi & Zig Zag Orchestra publikojnë albumin "Mes Yjesh".

Më datë 22 Prill 2018, Dren Abazi publikon videoklipin "Deja Vu", këngë e cila është pjesë e albumit të tij më të fundit. Muzika dhe teksti u shkruan nga vetë Dren Abazi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Samer Agolli. Klipi është xhiruar në rrugët e Firenzes dhe pjesë e klipit është këngëtarja Evi Reçi. Ana vizuale e këtij projekti të veçantë i është besuar produksionit PinkMoon.

Në Maj 2019, Dren Abazi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Deja Vu".

Më datë 2 Shkurt 2020, Dren Abazi publikon videoklipin "Zjarr E Akull". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Dren Abazi.

Në Maj 2020, Dren Abazi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Zjarr E Akull".

Më datë 18 Qershor 2021, Dren Abazi publikon videoklipin "Hana". Kënga është punuar në të githë komponentet e saj nga Dren Abazi.

Më datë 13 Shkurt 2022, Dren Abazi publikon videoklipin "Në Sytë E Tu". Kënga është punuar në të githë komponentet e saj nga Dren Abazi.

Më datë 2 Mars 2023, Dren Abazi publikon videoklipin "Ndoshta". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Dren Abazi. Produksioni audio u realizua nga Sergio Hajdini.

Në Maj 2023, Dren Abazi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Ndoshta".