>
BIOSHQIP
Biografia
Djaloshi korçar e kishte prekur skenën qysh si fëmijë në skenat e shkollës dhe festivalet e fëmijëve në qytetin e Korçës. Asnjëherë nuk i kanë munguar duartrokitjet në paraqitjet e tij. Shquhet për zërin dhe këndimin e këndshëm të seranatave, njëkosisht dhe këngëve angleze. Të bësh karrier në vend të huaj është vështirësi e madhe. Por puna dhe dashuria për këngën e kanë sjell deri në kulmin e suksesit edhe këngëtarin Devis Xherahu. Djaloshi korçar e kishte prekur skenën qysh si fëmijë në skenat e shkollës dhe festivalet e fëmijëve në qytetin e Korçës. Asnjëherë nuk i kanë munguar duartrokitjet në paraqitjet e tij. Shquhet për zërin dhe këndimin e këndshëm të seranatave, njëkosisht dhe këngëve angleze. Pushimi në shtetin grek Devisit i solli fat, në fushën e këngës edhe pse ai në tokën greke ishte për pushime dhe një emision në një nga televizionet greke atë e bëri të pranishëm në muzikën helene. Është brezi i katërt i rritur në Korçë, dhe rrjedh nga një familje intelektualësh mësues të dy prindërit dhe këngën e ka trashëguar nga gjyshi i tij Vaskë Xherahu një nga themeluesit e korit karakteristik "LIRA" në Korçë. Skena e parë për Devisin si për gjithë korçarët ishte rruga me kalldërm e Korçës që do të thotë se ka qenë pjesëmarrës në festivalet e serenatave korçare si 13 vjeçar. Po ashtu Devis Xherahu eshte paraqitur edhe ne festivale te ndryshme ku kishte mjaft sukses si dhe neper emisione te ndryshme ku ai kendonte live kenget e ti me te bukura.

Në vitin 1993 ai fitoi cmimin e parë në festivalin e serenates shqiptare qe u zhvillua në Korçë.

Në vitin 1994 vazhdojnë paraqitjet në spektaklet që organizonte Vera Grabocka në "Miss Albania 94", ku këndoi një këngë contry dhe në spektaklin "Rreth fatit për 12 javë" në vitin 1995.

Në vitin 1997 gjate emigrimit te tij ne Greqi ai morri pjesë në një Talent-Show ku mori edhe Cmimin e Parë.

Në vitin 1998, Devis Xherahu publikon albumin "Ne Erresiren E Nates".

Në Shqipëri në vitin 2000 paraqitet në festivalin e pranverës në Tiranë me një këngë të Agron Xhungës, që u vlerësova nga kritika pozitive.

Në vitin 2005 hyri në spektaklin "Fame Sotry", një ndër spektaklet më të ndjekura në Greqi, ku konkuruan 14 mijë kurse u pranuan vetëm 14 konkurent. Me këngën "Sorry Seems to be – The Hardest Word" mori çmimin si interpretuesi më i mirë i këtij spektakli.

Në Prill 2006, Devis Xherahu merr pjesë në Top Fest 3 me këngën "Lemza".

Në Dhjetor 2007, Devis Xherahu merr pjesë në Festivali i 46-të në RTSH me këngën "Endacaku".

Më datë 23 Gusht 2010, Devis Xherahu publikon videoklipin "Kompleksi Fukara". Me këtë këngë, Devis Xherahu merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Më datë 11 Tetor 2011, Devis Xherahu & Redon Makashi publikojnë videoklipin "Në Erresiren E Nates". Për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj.

Në Nëntor 2011, Devis Xherahu & Andrea Del Principe marrin pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Akoma S'e Besoj (Ancora Non Ci Credo), ku arriti te marrë Cmimin "Best Baladë" dhe u vleresua me 218 pikë votuar nga vete artistet e ketij festivali ku u rradhit ne vendin e 20.".

Në Qershor 2012, Devis Xherahu & Andrea Del Principe marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Akoma S'e Besoj (Ancora Non Ci Credo)".

Në Maj 2012, Devis Xherahu merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Eja", ku arriti deri ne Finale.

Në Nëntor 2012, Devis Xherahu merr pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "Fallxhorja".

Në Nëntor 2013, Devis Xherahu merr pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "Serenat’ Malli".

Më datë 20 Qershor 2014, Devis Xherahu publikon videoklipin "Nuk E Meriton", në bashkëpunim me Vaske Curri. Me këtë këngë, Devis Xherahu merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Në Mars 2014, Devis Xherahu merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Paska Qene E Shkruar".

Në Qershor 2016, Devis Xherahu merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 me këngën "Paska Qene E Shkruar".

Në Mars 2014, Devis Xherahu merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Kenga E Bilbilit".

Më datë 25 Mars 2015, Devis Xherahu publikon videoklipin "Kush Ta Mblodhi". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Rozana Radi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 29 Qershor 2016, Devis Xherahu publikon videoklipin "Me Pelqen Ajo", në bashkëpunim me Marly. Muzika e këngës u punua nga Gent Myftaraj.

Në Shtator 2016, Devis Xherahu merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Nuk E Kuptoj", në bashkëpunim me Santi.

Më datë 3 Qershor 2017, Devis Xherahu publikon videoklipin "Per Ty Mbarova", në bashkëpunim me Marly. Muzika e këngës u punua nga Gent Myftaraj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj.

Më datë 4 Tetor 2017, Devis Xherahu publikon videoklipin "Ma Ka Fajin Zemra", në bashkëpunim me Vaske Curri.

Më datë 3 Shkurt 2018, Lefteris Pantazis & Devis Xherahu publikojnë videoklipin "A Me Do... Un'te Dua Shum".

Devis Xherahu ka njoftuar se do publikojë së shpejti videoklipin "Ajo Eshte".

Më datë 3 Maj 2018, Devis Xherahu publikon videoklipin "Embel Ti Me Pe". Muzika e këngës u punua nga Gent Myftaraj, teksti u shkrua nga Marly & Santi.

Më datë 7 Korrik 2018, Devis Xherahu publikon videoklipin "Zarar...". Muzika e këngës u punua nga Gent Myftaraj.

Më datë 5 Tetor 2018, Devis Xherahu publikon videoklipin "Kur Gjethet Bien Ne Vjeshte".

Më datë 8 Shkurt 2019, Devis Xherahu publikon videoklipin "Zemer E Shqetesuar". Videoklipi u prodhua nga kompania DArt Channel.

Më datë 10 Qershor 2019, Devis Xherahu publikon videoklipin "A Me Degjon?", në bashkëpunim me Delinda Dishën. Muzika e këngës u punua nga Devis Xherahu, teksti u shkrua nga Jorgo Papingji & Delinda Disha, ndërsa për orkestrimin u kujdes De Vox. Videoklipi u prodhua nga kompania DArt Channel.

Më datë 14 Nëntor 2019, Devis Xherahu publikon videoklipin "Tjeter Ben Dhe Tjeter Thua". Muzika e këngës u punua nga Devis Xherahu, teksti u shkrua nga Jorgo Papingji, ndërsa për orkestrimin u kujdes De Vox. Videoklipi u prodhua nga kompania DArt Channel.

Në Dhjetor 2019, Devis Xherahu merr pjesë në Festivali I 58-Të Në Rtsh me këngën "Bisedoj Me Serenaten".

Në Maj 2020, Devis Xherahu merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Nuk E Kuptoj", në bashkëpunim me Santi.

Më datë 28 Maj 2020, Devis publikon videoklipin "Like". Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 23 Korrik 2020, Devis, Sant & Marly publikojnë videoklipin "Vetem Ti". Muzika e këngës u punua nga Devis Xherahu, teksti u shkrua nga Sant & Marly, ndërsa për orkestrimin u kujdes De Vox. Videoklipi u prodhua nga kompania DArt Channel.

Në Dhjetor 2020, Devis Xherahu merr pjesë në Festivali I 59-Të Në Rtsh me këngën "Peng".

Më datë 22 Shkurt 2021, Devis Xherahu publikon videoklipin "Ti Ma More Zemren", në bashkëpunim me Spanja Pipën. Videoklipi u prodhua nga kompania DArt Channel.

Më datë 4 Qershor 2021, Panos Psaltis & Devis Xherahu publikojnë videoklipin "Ti O Engjell (Aggele Mou)". Teksti i këngës u shkrua nga Jorgo Papingji. Videoklipi u prodhua nga kompania DArt Channel.

Më datë 22 Shkurt 2021, Devis Xherahu publikon videoklipin "Ti Ma More Zemrën", në bashkëpunim me Spanja Pipën. Orkestrimi i këngës vjen i realizuar në bashkëpunim nga Ervis Caushi & Shkëlqim Dule. Videoklipi u prodhua nga kompania DArt Channel. Me këtë këngë, Devis Xherahu merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 18 në vitin 2021.

Më datë 21 Shtator 2021, Devis Xherahu publikon videoklipin "Jo Jo Nuk Dua". Videoklipi u prodhua nga kompania DArt Channel.

Më datë 25 Janar 2022, Devis Xherahu publikon videoklipin "Asgje Si Me Pare". Muzika e këngës u punua nga Devis Xherahu, teksti u shkrua nga Jorgo Papingji & Devis Xherahu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Devis Xherahu & Lambert Jorganxhi.

Më datë 13 Maj 2022, Devis Xherahu publikon videoklipin "Po Apo Jo...?". Muzika e këngës u punua nga vetë Devis Xherahu, ndërsa teksti u shkrua nga Jorgo Papingji.

Në Maj 2022, Devis Xherahu merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "Jo Jo Nuk Dua".

Më datë 2 Shkurt 2023, Lefteris Pantazis publikon videoklipin "Ezmerka Ime", në bashkëpunim me Devis Xherahun. Videoklipi u prodhua nga kompania Blerim Salillari Films.

Më datë 5 Maj 2023, Devis publikon videoklipin "Na Sai Kala".

Në Maj 2023, Lefteris Pantazis merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Ezmerka Ime", në bashkëpunim me Devis Xherahu.

Më datë 20 Shtator 2023, Devis Xherahu publikon videoklipin "Ç'u Nisa Të Vi Një Natë". Muzika e këngës u punua nga vetë Devis Xherahu, teksti u shkrua nga Jorgo Papingji, ndërsa për orkestrimin u kujdesën në bashkëpunim Shkëlqim Dule & Devis Xherahu. Videoklipi u prodhua nga kompania Blerim Salillari Films.

Më datë 1 Nëntor 2023, Devis Xherahu publikon videoklipin "Miku Im", në bashkëpunim me Endri Priftin. Muzika e këngës u punua nga vetë Devis Xherahu, teksti u shkrua nga Jorgo Papingji, ndërsa për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj. Videoklipi u prodhua nga kompania Blerim Salillari Films.

Më datë 9 Shkurt 2024, Devis Xherahu & Nasi Kondili publikojnë videoklipin "Kalojn' Ditët Si Ujërat E Lumit". Orkestrimi i këngës vjen i realizuar në bashkëpunim nga Shkëlqim Dule & Devis Xherahu. Videoklipi u prodhua nga kompania Blerim Salillari Films.
DËRGOI: